GROMDA



GROMDA – co warto wiedzieć na temat tej organizacji?

Historia walk na gołe pięści sięga czasów prehistorycznych. Powrót do korzeni miał miejsce w Brazylii, gdzie od lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się walki na zasadach Vale Tudo. Co ciekawe, także pierwsza gala UFC miała do zaoferowania walki na gołe pięści. W Polsce najbardziej znaną organizacją zajmującą się tego typu walkami jest GROMDA. W tym artykule dowiesz się więcej na temat zasad walk, najlepszych zawodników, a także historii organizacji.

Kilka słów o historii GROMDY

GROMDA została założona 17 kwietnia 2020 roku przez Mariusza i Marcela Grabowskiego. Współwłaścicielem organizacji przez dłuższy okres czasu był także Mateusz Borek. GROMDA nie była jednak pierwszą w Polsce organizacją promującą walki na gołe pięści. Kilka miesięcy wcześniej powstał bowiem projekt Wotore i to jemu należy się palma pierwszeństwa. Pierwsza gala GROMDA odbyła się 6 czerwca 2020 roku. Siedziba organizacji mieści się w Pionkach i to właśnie w tym mieście odbywają się wszystkie gale. Od początku istnienia organizacja transmituje swoje gale w systemie PPV. Pierwszym międzynarodowym mistrzem GROMDY w 2022 roku został Bartłomiej Domalik. W 2022 roku z organizacją GROMDA rozstał się Mateusz Borek.

Jaki jest zamysł organizacji GROMDA?

Organizacja GROMDA promuje walki bokserskie na gołe pięści. Podstawą każdego eventu jest turniej, w którym bierze udział ośmiu zawodników. Do tego dochodzą „superfighty”, w których mierzą się znani już zawodnicy, którzy z czasem mogą wywalczyć sobie prawo do walki o pas mistrzowski. Pierwszy superfight rozgrywany na inauguracyjnej gali GROMDA został wygrany przez Tomasza „Zadymę” Gromadzkiego, który pokonał Wiktora „Wicia” Szadkowskiego. Walki na gołe pięści są bardzo emocjonujące i często kończą się widowiskowymi nokautami. Widzowie doceniają charakter oraz niezwykle silną wolę zawodników, którzy nierzadko odznaczają się wyjątkową odpornością na ciosy. Warto także zauważyć, że w GROMDZIE zazwyczaj spotykają się zawodnicy, którzy w przeszłości mieli okazję sprawdzić już swoje umiejętności w innych sportach walki.

Zasady rozgrywania pojedynków

Walki w GROMDZIE odbywają się na ringu bokserskich o wymiarach 4 x 4 metry. Walki toczą się na dystansie 4 rund po 2 minuty z minutową przerwą między nimi. Jeśli walka nie zakończy się po 4 rundach, wówczas miejsce ma runda piąta bez limitu czasowego. Toczy się ona do wyłonienia zwycięzcy. Zwycięzca może zostać wyłoniony na jeden z czterech sposobów: nokaut, techniczny nokaut, dyskwalifikacja, poddanie narożnika. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwa sędzia ringowy. Na każdej gali organizowany jest turniej, w którym uczestniczy ośmiu zawodników. Losowanie par odbywa się najpóźniej na 24 godziny przed datą turnieju w obecności Delegata Federacji Gromda. Turniej w zasadzie składa się z dwóch części przypadających na jedną galę. Zwycięzcy turniejów walczą następnie w superfightach i mogą otrzymać szansę walki o pas mistrzowski.

Jak wygląda format gal organizowanych przez GROMDĘ?

Pojedynczy turniej GROMDA dzieli się na dwie części. Każda z tych części przypada na jedną galę. Na każdej gali występuje ośmiu zawodników rozlosowanych w parach ćwierćfinałowych. Zwycięzca drabinki przechodzi do wielkiego finału, w którym zmierzy się ze zwycięzcą drugiej części. Przykładowo, zwycięzcy 1 i 2 gali spotkali się ze sobą na gali nr 3. Główną nagrodą w turnieju jest 100,000 zł. Do tego, na gali GROMDA mogą odbywać się walki rezerwowe (zwycięzca pojedynku turniejowego może nie być zdolny do dalszej walki), a także superfighty, w których mierzą się najlepsi oraz znani zawodnicy z innych sportów walki. GROMDA posiada także system wyłaniania międzynarodowych mistrzów. Aktualnie rozgrywane są eliminatory, które wyłonią parę zawodników, którzy zawalczą o pas.

Czy walki na gołe pięści są bezpieczne?

Gale GROMDA wzbudziły sporo kontrowersji, a najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy walki na gołe pięści są w ogóle bezpieczne. Eksperci są zgodni co do tego, że walki na gołe pięści mogą być dużo bezpieczniejsze od walk bokserskich w rękawicach. Powierzchnia oddziałująca na głowę przeciwnika w momencie uderzenia (w tym przypadku pięść) jest bowiem dużo mniejsza, niż w przypadku dużej rękawicy bokserskiej. To sprawia, że zachodzi znacznie mniejsze ryzyko poważnych uszkodzeń mózgu. Naturalną koleją rzeczy są jednak liczne rozcięcia i krwawienie. Nad bezpieczeństwem zawodników stale czuwa sędzia ringowy, a ponadto, zawodnik może zostać poddany przez swój narożnik. Można zatem stwierdzić, że gale GROMDA są w pełni bezpieczne.

Mistrzowie turniejów GROMDA

Do końca 2022 roku organizacja GROMDA zorganizowała jedenaście gal numerowanych, a ponadto dodatkowy turniej GROMDA Beach. Tak prezentują się mistrzowie kolejnych edycji:

  • GROMDA 1 – Krystian „Tyson” Kuźma, GROMDA 2 – Mateusz „Don Diego” Kubiszyn”. Zwycięzcą wielkiego finału był „Don Diego”.
  • GROMDA 3 – Wasyl „Vasyl” Hałycz, GROMDA 4 – Tomasz „Zadyma” Gromadzki”. Zwycięzcą wielkiego finału okazał się „Vasyl”.
  • GROMDA 5 – Bartłomiej „Balboa” Domalik, GROMDA 6 – Dawid „Maximus” Żółtaszek. Zwycięzcą wielkiego finału był „Balboa”.
  • GROMDA Beach – Łukasz „Brodacz” Załuska.
  • GROMDA 7 – Mariusz „Mario” Kruczek, GROMDA 8 – Łukasz „Goat” Parobiec. Zwycięzca wielkiego finału był „Goat”.
  • GROMDA 9 – Przemysław „Reksio” Rekowski, GROMDA 10 – Patryk „Gleba” Tołkaczewski.

W finale GROMDA 11 zmierzyć się mieli: Elmin „Żyleta” Zivcic i Tony „Hiszpan” Oprea. Oprea musiał się jednak wycofać z powodu kontuzji i finał został przeniesiony na kolejną galę. Do tej pory nie doczekaliśmy się jeszcze wielkiego finału pomiędzy „Reksiem” i „Glebą”. Dwunasta gala GROMDY jest zaplanowana na dzień 3 marca 2023 roku.

Najlepsi zawodnicy walczący w organizacji GROMDA

Najlepsi zawodnicy GROMDY to zazwyczaj osoby posiadające bogatą przeszłość w walkach amatorskich, głównie w boksie oraz kickboxingu, ale zdarzają się również zawodnicy z profesjonalnym rekordem. Organizacja GROMDA posiada swój ranking zawodników walk na gołe pięści, tzw. TOP 20 Gromdziarzy. O miejscu w rankingu decyduje bilans walk, wygrane turnieje, ale również widowiskowość toczonych pojedynków. Poniżej postanowiliśmy omówić kilku najlepszych zawodników, którzy plasują się w czołówce rankingu Gromdziarzy:

Bartłomiej „Balboa” Domalik

„Balboa” na gali GROMDA 9 pokonał angielskiego zawodnika Marka „The Hand of” Godbeer’a i zdobył międzynarodowy pas mistrzowski GROMDA. To zwycięzca piątej edycji i trzeciego turnieju. Aktualny mistrz GROMDA może pochwalić się bilansem sześciu wygranych pojedynków na sześć stoczonych. Na ten moment Bartłomiej” Balboa” Domalik jest oczywiście liderem rankingu Gromdziarzy.

Mateusz „Don Diego” Kubiszyn

Drugim niepokonanym zawodnikiem w zestawieniu najlepszych zawodników GROMDY jest Mateusz „Don Diego” Kubiszyn. To zwycięzca drugiej edycji i pierwszego turnieju GROMDA. Jest jednym z głównych kandydatów do zdobycia pasa mistrzowskiego. Wygrał wszystkie sześć stoczonych pojedynków. Co ciekawe, Bartłomiej Domalik i Mateusz Kubiszyn mieli okazję spotkać się w ringu. Miało to miejsce we wrześniu 2019 roku na regionalnej gali Kickboxingu. Pojedynek trwał trzy rundy po trzy minuty i decyzją sędziów punktowych zakończył się remisem.

Łukasz „Goat” Parobiec

Parobiec to zwycięzca ósmej edycji i czwartego turnieju GROMDA.  Wcześniej próbował szczęścia na drugiej edycji turnieju, a także brał udział w superfightach. Na ten moment ma na swoim koncie najwięcej stoczonych, a zarazem najwięcej wygranych pojedynków dla tej organizacji. „Goat” zawalczył w sumie dziesięć razy i aż siedem razy wygrywał. To kolejny istotny kandydat do mistrzostwa. Wcześniej Parobiec bez większych sukcesów realizował się jako zawodnik MMA.

Tomasz „Zadyma” Gromadzki

Niekwestionowanym bohaterem organizacji jest także Tomasz „Zadyma” Gromadzki, który ma na swoim koncie sześć pojedynków, z czego aż pięć wygrywał. To zwycięzca czwartej edycji GROMDA. Jedyny pojedynek przegrał w wielkim finale drugiego turnieju przeciwko „Vasylowi”. Gromadzki realizuje się także jako profesjonalny pięściarz.

Patryk „Gleba” Tołkaczewski

Tołkaczewski pojawił się na piątej edycji i doszedł do finału, gdzie musiał zaakceptować wyższość Bartłomieja Domalika. Okazał się zwycięzcą 10 edycji i wciąż czeka na wielki finał przeciwko triumfatorowi 9 edycji. Dorzucił także jedno zwycięstwo w superfighcie. Aktualny rekord Tołkaczewskiego to 6 stoczonych walk i 5 wygranych. „Gleba” jest także zawodowym pięściarzem.

Wasyl „Vasyl” Hałycz

To reprezentant Ukrainy, który wygrał trzecią edycję GROMDY oraz drugi turniej. W sumie stoczył dla GROMDY już siedem pojedynków, z czego pięć wygrał. Hałycz w przeszłości próbował swoich sił jako kickboxer, ale po bardzo słabych wynikach postanowił wybrać walki na gołe pięści. Identycznym rekordem co „Vasyl” może pochwalić się Dawid Żółtaszek.

Przemysław „Reksio” Rekowski

Okazał się zwycięzcą dziewiątej edycji i aktualnie czeka na wielki finał przeciwko triumfatorowi dziesiątej edycji. Pojawił się po raz pierwszy już na Gromda 6, ale przegrał w półfinale z Mateuszem Wijasem na skutek kontuzji nogi. Dla GROMDY stoczył pięć pojedynków, z czego cztery wygrał. Identycznym rekordem na chwilę obecną mogą się pochwalić także: Łukasz Załuska i Piotr Półchłopek.

Gdzie można oglądać gale GROMDA na żywo?

Gale organizowane przez organizację GROMDA cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony fanów. Walki są bardzo emocjonujące, a zawodnicy nierzadko pokazują ogromny charakter. Od początku istnienia organizacji, gale są transmitowane w systemie PPV, a dostęp do transmisji można wykupić na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji. Prowadzącym gale jest obecnie Piotr Dzięcielski, natomiast pojedynki komentują: Janusz Pindera i Maciej Turski. Najbliższa gala GROMDA 12: „Osiedle lat ‘90” odbędzie się już 3 marca 2023 roku.