BABILON MMABabilon MMA – co warto wiedzieć o tej gali MMA?

Babilon MMA to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych organizacji MMA w Polsce. Stoi za nią jeden z najsłynniejszych polskich promotorów bokserskich, założyciel firmy Babilon Promotion, Tomasz Babiloński. Organizacja działa od 2017 roku i zdążyła już zorganizować ponad 30 gal. Jej pozycja w świecie polskiego MMA stale się umacnia. W tym miejscu dowiesz się, na jakich zasadach toczą się pojedynki, a także, jacy zawodnicy mieli okazję walczyć dla Babilon MMA.

Kilka słów o historii organizacji Babilon MMA

Organizacja Babilon MMA została założona w 2017 roku przez promotorka bokserskiego Tomasza Babilońskiego (założyciel firmy Babilon Promotion oraz Przemysława Kroka. Pierwsza gala Babilon MMA 1: Seaside Fight odbyła się 18 sierpnia w Międzyzdrojach. Ozdobą tej gali było starcie dwóch weteranów: Michała Fijałka i Marcina Łazarza, wygrane przez Fijałka. W karcie walki drugiej gali pojawiło się kilka naprawdę dużych nazwisk, które pozwoliły organizacji przyciągnąć większe zainteresowanie. Byli to: Szymon Kołecki, Rafał Haratyk, Kamil Oniszczuk i Paweł Pawlak. Do końca 2022 roku organizacja Babilon MMA zorganizowała w sumie 33 gale, co jest naprawdę dobrym wynikiem, jak na pięć i pół roku działalności.

Zasady walk organizowanych w Babilon MMA

Walki organizowane w Babilon MMA toczą się na klasycznych zasadach mieszanych sportów walki. Zawodnicy mogą uderzać pięściami i łokciami, kopać, atakować kolanami, klinczować, obalać rywala do parteru, a także stosować różnorodne techniki kończące w postaci duszenia czy dźwigni. Przebieg walki nadzoruje sędzia ringowy, który w każdej chwili może przerwać walkę, jeśli uzna, że bezpieczeństwo zawodników jest zagrożone. Przed czasem walka może skończyć się na kilka sposobów: nokaut (przerwanie walki od razu po bardzo mocnym ciosie), nokaut techniczny (sędzia przerywa walkę widząc, że jeden z zawodników nie może już skutecznie walczyć), poddanie lub dyskwalifikację za niedopuszczalne akcje (np. kilkukrotne kopnięcie w krocze).

Walki toczą się na dystansie trzech rund po pięć minut (5 rund w przypadku walk toczonych o pas mistrzowski). Jeśli zwycięzca nie zostanie wyłoniony przed czasem wówczas o werdykcie decyduje trzech sędziów punktowych, którzy oceniają każdą rundę na zasadach: 10-10 (remis), 10-9 (przewaga jednego z zawodników), 10-8 (bardzo duża przewaga jednego z zawodników), 10-7 (bardzo duża przewaga jednego z zawodników i punkt odjęty przez sędziego punktowego drugiemu zawodnikowi). Walka może zakończyć się remisem, aczkolwiek jest to scenariusz bardzo mało prawdopodobny. Na 33 gale Babilon MMA dopiero 4 walki kończyły się remisem. W Babilon MMA obowiązuje podział na wagi: kogucią (do 61 kg), piórkową (do 66 kg), lekką (do 70 kg), półśrednią (do 77 kg), średnią (do 84 kg), półciężką (do 93 kg) i ciężka (do 120 kg).

Jak często organizowane są gale Babilon MMA?

Organizacja Babilon MMA może pochwalić się naprawdę dobrym wynikiem. Od sierpnia 2017 roku do końca 2022 roku zorganizowała 33 gale. Rekordowy był rok 2021, w którym odbyło się osiem gal Babilon MMA. W roku 2022 było to 7 gal. Organizacja nabiera rozpędu i już w 2023 roku ma zaplanowane dwie kolejne gale: 27 stycznia i 17 lutego. Wielu młodych i perspektywicznych zawodników chce walczyć dla Babilon MMA, doskonale zdając sobie sprawę, że organizacja ta pozwala zbudować pozycję w świecie profesjonalnego MMA i powalczyć o kontrakt w większych organizacjach.

Najlepsi zawodnicy Babilon MMA w historii

Babilon MMA nie jest największą organizacją w Polsce, a to oznacza, że jej najlepsi zawodnicy często odchodzą czy to do KSW, czy to do FEN, czy to do większych i zagranicznych organizacji MMA. Na przestrzeni ponad 5 lat działalności organizacja wypromowała wielu naprawdę znanych i cenionych zawodników, a my postanowiliśmy po krótce wymienić ich sylwetki. Oto nasze subiektywne zestawienie najlepszych zawodników w historii organizacji Babilon MMA:

Paweł Pawlak

Pawlak trafiał do Babilon MMA jako doświadczony i znany zawodnik, choć miał za sobą niezbyt udaną i szybko zakończoną przygodę z UFC. Z miejsca stał się jedną z największych gwiazd organizacji i miał spory udział w wypromowaniu gali. Po raz pierwszy wystąpił na Babilon MMA 2 pokonując Adama Niedźwiedzia. W grudniu 2018 roku stanął przed szansą walki o pas mistrzowski wagi półśredniej, ale przegrał z Danielem Skibińskim. W lutym 2020 roku walczył o pas wagi średniej, ale zremisował z Adrianem Błeszyńskim. W listopadzie tego samego roku doszło między nimi do rewanżu, a w tym lepszy okazał się Pawlak, który w końcu zdobył pas. Po skutecznej obronie przeciwko Siergiejowi Guzewowi Pawlak postanowił odejść do KSW, gdzie niedługo będzie walczył o pas mistrzowski w wadze średniej.

Rekord Pawła Pawlaka w Babilon MMA: 7 stoczonych walk, 5 wygranych, 1 przegrana, 1 remis.

Daniel Skibiński

Jednym z architektów sukcesu gali Babilon MMA jest Daniel Skibiński, który pojawił się już na inauguracyjnej gali tej organizacji. Skibiński w bardzo dobrym stylu pokonał przez poddanie Łukasza Szczerka. Na trzeciej gali pokonał francuskiego zawodnika Davy’ego Galiona, a na Babilon MMA 5 pokonał Włocha, Gianniego Melillo. Trzy wygrane walki sprawiły, że na Babilon MMA 6 Daniel Skibiński otrzymał szansę walki o pas mistrzowski w wadze półśredniej. „Skiba” wykorzystał swoją szansę i pokonał Pawła Pawlaka. Następnie trzykrotnie skutecznie bronił pasa, po czym postanowił odejść do innej organizacji. Aktualnie jest zawodnikiem Cage Warriors.

Rekord Daniela Skibińskiego w Babilon MMA: 7 stoczonych walk, 7 wygranych.

Łukasz Sudolski

To jeden z tych zawodników, którzy rozpoczynali swoją poważną karierę w MMA właśnie od Babilon MMA. Po raz pierwszy pojawił się na Babilon MMA 5, gdzie pokonał przez techniczny nokaut Piotra Grażewicza. Po trzech kolejnych zwycięstwach Sudolski stoczył jeden pojedynek dla organizacji FEN (wygrał z Michałem Gutowskim), po czym powrócił do Babilon MMA. Po pokonaniu dwóch Chorwatów (Mario Žgela i Mladena Kujundžića) postanowił spróbować swoich sił za oceanem. Wziął udział w gali Dana White’s Contender Series 41, gdzie stawką jest kontrakt z UFC. Sudolski przegrał jednak z ukraińskim zawodnikiem Ihorem Potierią. Była to jego pierwsza porażka w karierze. Następnie wrócił do Babilon MMA, pokonał Michała Pasternaka, a na gali Babilon MMA 30 zwyciężył przez TKO z Edersonem Cristianem Macedo zdobywając pas w wadze półciężkiej. Po tej walce związał się z KSW.

Rekord Łukasza Sudolskiego w Babilon MMA: 8 stoczonych walk, 8 wygranych.

Daniel Rutkowski

Rutkowski to kolejny z zawodników, który brał udział w promowaniu organizacji Babilon MMA na pierwszych galach. Po raz pierwszy wystąpił na Babilon MMA 3 i pokonał Mateusza Sińskiego. Po dwóch kolejnych zwycięstwach otrzymał szansę walki o pas mistrzowski wagi piórkowej. Rutkowski wykorzystał swoją szansę i pokonał Damiana Zorczyńskiego przez TKO. Na Babilon MMA 10 skutecznie obronił pas przeciwko Adrianowi Zielińskiemu. Następnie postanowił zmienić wagę. Wygrał z  Estabilim Amato w walce w limicie do 68 kg, a na Babilon MMA 16 pokonał Rena Runge w pojedynku w wadze lekkiej. Po tym występie postanowił odejść do FEN, a następnie do KSW.

Rekord Daniela Rutkowskiego w Babilon MMA: 7 stoczonych walk, 7 wygranych.

Szymon Kołecki

Kołecki to polski sztangista, złoty i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich. W 2017 roku postanowił spróbować swoich sił w MMA. Po dwóch łatwych wygranych na PLMMA podpisał kontrakt z organizacją Babilon MMA. Jego pierwszy występ miał miejsce na gali bokserskiej, Babilon: Underground Boxing Show IX, ale walka toczyła się na zasadach MMA. Kołecki pokonał w niej Łukasza Łysoniewskiego. W trzech kolejnych galach występował w walkach wieczoru. Pokonywał w nich: Michała Orkowskiego, Łukasza Borowskiego i Ivo Cuka. Na Babilon MMA 5 przegrał z Michałem Bobrowskim. Po tej walce odszedł z Babilon MMA i przeniósł się do KSW.

Rekord Szymona Kołeckiego w Babilon MMA: 5 stoczonych walk, 4 wygrane.

Kamil Oniszczuk

Kamil Oniszczuk to wciąż młody zawodnik, który całkiem niedawno zadebiutował na gali Bellator, która jest uważana za drugą największą organizację MMA w Stanach Zjednoczonych po UFC. Kariera Oniszczuka nabrała rozpędu po walkach stoczonych na Babilon MMA. PO raz pierwszy pojawił się na Babilon MMA 2 i pokonał Pawła Karwowskiego. Następnie zwyciężył Maksima Potapowa na Babilon MMA 3 i Saida-Magomeda Abdulkadarowa na Babilon MMA 5. Ostatnią walkę dla polskiej organizacji stoczył na Babilon MMA 7, pokonując Guilherme Cadenę. Jako niepokonany trafił do rosyjskiej organizacji ACA, gdzie doznał pierwszej porażki w karierze. Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę rozwiązał kontrakt z ACA i trafił do organizacji Bellator MMA.

Rekord Kamila Oniszczuka w Babilon MMA: 4 stoczone pojedynki, 4 wygrane.

Rafał Haratyk

Z organizacją Babilon MMA związany był również Rafał Haratyk, który odegrał znaczącą rolę w dalszym rozwoju organizacji na początku jej istnienia. Pojawił się na Babilon MMA 2 i pokonał Łukasza Bieńkowskiego. Następnie zwyciężał z Johanem Rommingiem, Marcinem Naruszczką i Maciejem Różańskim. Po wygranej na Babilon MMA 6 postanowił odejść z organizacji i związał się kontraktem z organizacją ACA, z której odszedł w lutym 2022 roku.

Rekord Rafała Haratyka w Babilon MMA: 4 stoczone pojedynki, 4 wygrane.

Gdzie można oglądać gale Babilon MMA na żywo?

Na chwilę obecną organizacja Babilon MMA nie posiada systemu PPV, w którym trzeba zapłacić za dostęp do transmisji. Organizacja jest związana umową z Telewizją Polsat i to na kanałach tej stacji można oglądać gale Babilon MMA. Są one dostępne na kanałach Polsat Sport Fight. Transmisje z walk wchodzących do głównej karty są dostępne także na Polsat Sport i Super Polsat. Transmisje gal Babilon MMA mogą także oglądać użytkownicy platformy Polsat Box. Być może w przyszłości organizacja Tomasza Babilońskiego pomyśli o przejściu na model PPV, w którym działają największe organizacje.