FENFEN – najważniejsze informacje o tej gali MMA

FEN (Fight Exclusive Night) to polska federacja specjalizująca się w organizowaniu walk MMA, ale również pojedynków w kick-boxingu. Organizacja istnieje od 2013 roku i jest uznawana za drugą największą w Polsce za KSW. Wielu dobrych zawodników po osiągnięciu sukcesów w FEN odchodziło zresztą do głównego rywala tej federacji. W tym miejscu dowiesz się, jak powstała organizacja, jakie są zasady walki, a także, jacy zawodnicy toczyli lub toczą swoje pojedynki dla FEN.

Kilka słów o historii federacji FEN

Organizacja Fight Exclusive Night została założona w 2013 roku we Wrocławiu przez Pawła Jóźwiaka, Rafała Sawickiego, Kamila Birka, Bartosza Szubę oraz Łukasza Palucha. Pierwsza gala odbyła się 16 listopada 2013 roku. Od 2014 roku federacja współpracuje z telewizją Polsat, gdzie przez lata można było oglądać gale. Dopiero 13 czerwca 2020 roku odbyła się pierwsza gala FEN w systemie PPV. Federacja specjalizuje się w walkach MMA, ale bardzo duże znaczenie ma w niej również kick-boxing. Przez krótki okres czasu FEN chciała łączyć profesjonalne walki z freak fightami, ale krytyka ze strony kibiców sprawiła, że ostatecznie organizacja zrezygnowała z tego pomysłu. Tutaj warto jednak nadmienić, że freakfightowa gala Prime MMA została założona przez Kamila Birka i Bartosza Szubę. Do końca 2022 roku zorganizowano do tej pory 43 gale Fight Exclusive Night.

Jakie walki są organizowane w ramach FEN?

FEN to przede wszystkim organizacja MMA. Walki toczą się tu w kilku kategoriach wagowych: koguciej, piórkowej, lekkiej, półśredniej, średniej, półciężkiej, ciężkiej. Bardzo istotną rolę w organizacji FEN odgrywa także Kick-boxing. Dla federacji walczyło zresztą wielu niezwykle utytułowanych zawodników, jak chociażby Tomasz Sarara czy Arkadiusz Wrzosek. W przypadku formuły K-1, walki są toczone w kategoriach: piórkowej kobiet, lekkiej, półśredniej, średniej, półciężkiej oraz ciężkiej. Organizacja FEN ma także pewien związek z walkami freak fight. Dochodziło tu chociażby do walki Krystiana Pudzianowskiego i Piotra Szeligi. Organizacja jednak skupia się na profesjonalnych walkach, natomiast projekt freak show fight jest rozwijany w ramach Prime MMA.

Zasady walk MMA w organizacji FEN

Walki MMA organizowane na galach FEN toczą się w klatce w kształcie oktagonu. Walki trwają na dystansie 3 rund po 5 minut każda, za wyjątkiem walk mistrzowskich, które trwają 5 rund po 5 minut. Zawodnicy mogą uderzać pięściami, wyprowadzać kopnięcia, atakować kolanami i łokciami, klinczować, sprowadzać do parteru, a także stosować techniki kończące, takie jak duszenie czy dźwignia. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwa sędzia ringowy, który może przerwać walkę przed czasem (nokaut, techniczny nokaut, poddanie, dyskwalifikacja). Jeśli walka rozegra się na pełnym dystansie, wówczas decydują sędziowie punktowi. Walka może zakończyć się remisem, aczkolwiek jest to werdykt bardzo rzadko spotykany. Do tej pory na galach FEN tylko jedna walka skończyła się remisem. Federacja wypłaca bonusy za walkę wieczoru, nokaut wieczoru i poddanie wieczoru.

Najlepsi zawodnicy w historii FEN

FEN śmiało możemy określić papierkiem lakmusowym w polskim MMA. Wielu zawodników przechodzi tutaj sprawdzian swoich umiejętności, a w przypadku osiągnięcia dobrych wyników otrzymują oni propozycję z większych federacji, głównie z KSW. Wielu mistrzów FEN z czasem przechodziło do największej polskiej organizacji. Poniżej przygotowaliśmy nasze subiektywne zestawienie najlepszych zawodników w historii organizacji FEN.

Mateusz Rębecki

Na pierwszym miejscu bez wątpienia uhonorować należy Mateusza Rębeckiego, mistrza wagi lekkiej, który aż siedmiokrotnie skutecznie bronił pasa. Po wypełnieniu kontraktu dla FEN wziął udział w wydarzeniu Dana White’s Contender Series, na którym pokonał Rodrigo Lidio gwarantując sobie tym samym kontrakt w UFC. Rębecki stał się pierwszym w historii zawodnikiem FEN, który trafił bezpośrednio do największej organizacji MMA na świecie. Rębecki zadebiutował już na FEN 8 w lipcu 2015 roku pokonując Jacka Krefta. Na FEN 20 w marcu 2018 roku pokonał Mariana Ziółkowskiego zdobywając pas mistrzowski wagi lekkiej. „Chińczyk” dzierżył pas od 10 marca 2018 roku do 30 sierpnia 2022 roku broniąc go siedmiokrotnie.

Rekord Mateusza Rębeckiego w FEN: 11 stoczonych walk, 11 wygranych.

Cezary Oleksiejczuk

To młody i bardzo perspektywiczny zawodnik, który dołączył do FEN w lutym 2021 roku, na 32. gali. Pokonał przez techniczny nokaut Djamila Chana. Na FEN 34 pokonał Szymona Duszę zdobywając bonus za walkę wieczoru. Na gali FEN 37 Oleksiejczuk pokonał Ajguna Achmiedowa zdobywając pas mistrzowski w kategorii półśredniej. Ma za sobą dwie udane obrony pasa, przeciwko Kamilowi Krasce i Adrianowi Zielińskiemu. To wciąż aktywny zawodnik FEN, ale wiele wskazuje na to, że już niedługo 23-letni obecnie Oleksiejczuk znajdzie nowego pracodawcę. Wielu ekspertów wieszczy mu naprawdę dużą karierę, być może w zagranicznych federacjach MMA.

Rekord Cezarego Oleksiejczuka w FEN: 5 stoczonych walk, 5 wygranych.

Szymon Bajor

Bajor w przeszłości był związany z KSW oraz kilkoma zagranicznymi federacjami, ale nigdzie nie zagrzał miejsca na dłużej. W marcu 2019 roku podczas FEN 24 pokonał Grzegorza Cieplińskiego. Na FEN 25 w eliminatorze do walki mistrzowskiej zwyciężył Marcina Sianosa. Pojedynek o pas mistrzowski wagi ciężkiej przegrał jednak z Oli Thompsonem. Dopiero na FEN 37 udało mu się zdobyć tymczasowy pas kat. ciężkiej po zwycięstwie z Bartoszem Szewczykiem. Miało to miejsce w listopadzie 2021 roku. Po zdobyciu pasa zdecydował się odejść z federacji FEN do PFL.

Rekord Szymona Bajora w FEN: 6 stoczonych walk, 5 wygranych.

Adrian Zieliński

Zadebiutował na FEN 24 zmieniając jednocześnie wagę na piórkową. Pokonał Kamila Łebkowskiego w eliminatorze do walki mistrzowskiej. Na FEN 25 w czerwcu 2019 roku zdobył pas mistrzowski wagi piórkowej pokonując Fabiano Silvę. W wyniku współpracy federacji FEN z Babilon MMA, 26 października 2019 roku doszło do walki o pas mistrzowski na gali Babilon MMA. Broniący tytułu Zieliński stracił go na rzecz Daniela Rutkowskiego. Na FEN 31 przegrał rewanż z tym zawodnikiem. W październiku 2022 roku otrzymał szansę na zdobycie pasa mistrzowskiego w wadze półśredniej. Zieliński okazał się jednak słabszy od Cezarego Oleksiejczuka.

Rekord Adriana Zielińskiego w FEN: 8 stoczonych walk, 5 wygranych, 3 przegrane.

Kacper Formela

Jednym z najlepiej znanych zawodników FEN jest Kacper Formela. Zadebiutował na FEN 28 w marcu 2020 roku. W swojej pierwszej walce dla tej organizacji przegrał z Łukaszem Charzewskim. Na FEN 33 wygrał z Damianem Frankiewiczem w eliminatorze do walki mistrzowskiej o pas w wadze piórkowej. Pas trafił w ręce Formeli na FEN 39 po zwycięstwie z Nicolae Hanteą. Formela dwukrotnie obronił pas i wypełnił swój kontrakt na FEN 43, po czym ogłosił odejście z tej federacji.

Rekord Kacpra Formeli w FEN: 7 stoczonych walk, 6 wygranych.

Andrzej Grzebyk

To niekwestionowana legenda FEN. Z organizacją związany już od 9 gali, która miała miejsce w 2015 roku. Na FEN 21 zdobył pas mistrzowski wagi średniej pokonując Thiago Vieirę. Podczas Fen 24 dołożył pas mistrzowski wagi półśredniej pokonując Kamila Gniadka. W ten sposób stał się pierwszym w historii zawodnikiem FEN posiadającym dwa pasy mistrzowskie. Stoczył jedną obronę tytułu w wadze średniej, pokonując Roberta Fonsecę. Po tej walce postanowił odejść do KSW.

Rekord Andrzeja Grzebyka w FEN: 7 stoczonych walk, 6 wygranych.

Marcin Wójcik

Pierwsze walki dla FEN stoczył w 2015 roku. Na FEN 8 pokonał Krzysztofa Pietraszka, a na FEN 9 Wojciecha Janusza. Następnie związał się z organizacją KSW. Powrócił do FEN w 2019 roku. W listopadzie 2020 roku na FEN 31 pokonała Adama Kowalskiegi i zdobył pas mistrzowski w wadze półciężkiej. Stracił go na rzecz Edera de Souzy na FEN 36. Na FEN 39 pokonał Pawła Hadasia, po czym związani się kontraktem z federacją PFL.

Rekord Marcina Wójcika w FEN: 6 stoczonych walk, 5 wygranych.

Łukasz Charzewski

Po raz pierwszy wystąpił dla FEN w styczniu 2019 roku pokonując Łukasza Bieńka i zgarniając bonus za poddanie wieczoru. Na FEN 28 pokonał Kacpra Formelę otrzymując bonus za walkę wieczoru. Na FEN 42 otrzymał szansę walki o pas mistrzowski w kategorii lekkiej. Szansę wykorzystał pokonując Anatolija Żurakiwskija. Jest aktualnym zawodnikiem i mistrzem FEN w wadze lekkiej.

Rekord Łukasza Charzewskiego w FEN: 6 stoczonych walk, 5 wygranych, 1 no contest.

Michał Andryszak

Andryszak to nowy nabytek w federacji FEN. Wcześniej przez wiele lat występował w KSW. NA FEN 38 pokonał Jewgienija Goluba. W październiku 2022 roku otrzymał szansę walki o pas mistrzowski FEN w wadze ciężkiej. Szansę wykorzystał, pokonując Edera de Souzę po zaledwie 35 sekundach. W sumie, jego dwie pierwsze walki dla FEN trwały w sumie niecałe półtorej minuty.

Rekord Michała Andryszaka w FEN: 2 stoczone walki, 2 wygrane.

Najlepsi zawodnicy K-1 w historii FEN

Powyżej skupiliśmy się na zawodnikach MMA, ale warto powiedzieć kilka słów także o największych gwiazdach kick-boxingu, które toczyły swoje pojedynki dla FEN. Trzeba przyznać, że organizacja ta naprawdę przyczyniła się do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. W FEN występował Tomasz Sarara, który stoczył tu cztery pojedynki i został mistrzem w kategorii do 95 kg. Sześć pojedynków na swoim koncie ma Arkadiusz Wrzosek, mistrz w kategorii ciężkiej. Czterokrotnie na FEN pojawiał się także Radosław Paczuski, który zdobył pas mistrzowski wagi średniej tej federacji. Wszyscy wymienieni zawodnicy postanowili spróbować swoich sił w MMA. Na KSW doszło do walki Wrzosek – Sarara, w której lepszy okazał się ten pierwszy.

Gdzie można oglądać gale FEN na żywo?

Od 2014 roku gala FEN współpracowała z telewizją Polsat, dzięki czemu, gale tej federacji można było oglądać najpierw w kanale FightBox oraz Polsat Sport. Z czasem gala trafiła jednak na otwarte kanały Polsatu. W czerwcu 2020 roku odbyła się gala FEN 28, która jako pierwsza została zorganizowana w systemie PPV. Od tego czasu gale na żywo można oglądać po wykupieniu dostępu na platformie Fenmma.tv lub w Polsat Box. Od tego czasu zwiększono także częstotliwość gal. W 2021 i 2022 roku zorganizowano w sumie 12 gal.