WOTOREWOTORE – co warto wiedzieć na temat tej organizacji?

WOTORE to pierwsza w Polsce organizacja zajmująca się promowaniem i organizacją gal, na których walki toczą się na gołe pięści. Jej zasady z czasem ewoluowały, aby zapewnić widzom większy poziom emocji. Projekt wystartował w 2019 roku i do końca 2022 roku może pochwalić się sześcioma zorganizowanymi galami. Gale WOTORE składają się z turniejów oraz karty super fightów. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje na temat organizacji WOTORE.

Kilka słów o historii WOTORE

Organizacja WOTORE powstała w 2019 roku i stała się pierwszą w Polsce organizacją promującą walki na gołe pięści. Projekt został stworzony przez Macieja Browarskiego, Janusza Obcowskiego oraz Damiana Poprawę. Pierwsza gala została zorganizowana 18 stycznia 2020 roku w Katowickiej Walcowni – Muzeum Hutnictwa Cynku. Charakter tego miejsca podkreślał klimat tego dość egzotycznego, jak na polskie realia, eventu. Od początku istnienia WOTORE ma silnego konkurenta, a mianowicie GROMDĘ założoną w 2020 roku. Ten projekt również specjalizuje w walkach na gołe pięści. Przy okazji gali WOTORE 4 zmieniono arenę, a ponadto wprowadzono nowe zasady walk. W 2022 roku doszło do zmian w zarządzie organizacji. Obecnie tworzą go Maciej Browarski i Mateusz Pojda.

Najważniejsze informacje na temat organizacji WOTORE

Wotore to organizacja promująca walki na gołe pięści. Są to walki dość krwawe i brutalne, ale w gruncie rzeczy bezpieczne dla zawodników. Niestety zdarzają się kontuzje, które wykluczają z dalszej rywalizacji. Podstawą każdej gali GROMDA jest turniej, w którym bierze udział ośmiu zawodników, a zwycięzca może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 50,000 zł. Ponadto, program eventu uzupełniają superfighty, w których mierzyć się mogą znani sportowcy ora najlepsi zawodnicy poprzednich edycji. WOTORE ma nawet swój pas mistrzowski, a jego aktualnym posiadaczem jest Michał Pasternak. Walki toczą się bez podziału na kategorie wagowe.

Projekt WOTORE szybko zyskał dużą popularność i przyciągnął do siebie spore grono zwolenników. Zasady pojedynków czynią je bardzo brutalnymi i dają zawodnikom możliwość kończenia starcia na wiele sposobów. Warto zwrócić uwagę chociażby na wymóg aktywnego parteru. Sprowadzania w WOTORE mają służyć próbie kończenia rywala, a za pasywność sędzia może szybko podnieść walkę z powrotem do stójki. Do końca 2022 roku federacja WOTORE zorganizowała w sumie sześć gal i obecnie jest w trakcie organizowania siódmej edycji wydarzenia.

Na jakich zasadach toczą się walki WOTORE?

Organizacja WOTORE korzysta z zasad opracowanych przez japońską federację PRIDE, która istniała w latach 1997 – 2007. Zawodnicy walczą na gołe pięści i mogą atakować kopnięciami, a także przy pomocy łokci, kolan, a nawet głowy. Możliwe są obalenia i stosowanie technik kończących – duszenia oraz dźwigni (za wyjątkiem dźwigni na małe stawy). Walki toczą się na okrągłej macie o średnicy 9 metrów, bez żadnego ogrodzenia. Krawędzie maty są lekki nachylone ku górze. W pierwszej edycji walkę można było zakończyć poprzez dwukrotne wypchnięcie rywala z maty, ale obecnie wypchnięcia nie wpływają na wynik walki.

Pojedynek WOTORE jest podzielony na dwie rundy po trzy minuty, a jeśli w ich trakcie nie dojdzie do rozstrzygnięcia, organizowana jest trzecia runda bez limitu czasowego. Walki nie można wygrać na punkty. Kończy się ona na skutek nokautu, technicznego nokautu, poddania, kontuzji lub dyskwalifikacji. W WOTORE nie ma również podziału na kategorie wagowe. W przypadku turniejów, jeśli zwycięzca walki nie jest zdolny do dalszej rywalizacji, jego miejsce w kolejnej fazie może zająć przegrany rywal. Zasady walk były modyfikowane w taki sposób, aby zagwarantować widzom jak największą dozę emocji.

Jak rozgrywane są turnieje na WOTORE?

Podstawą każdej edycji WOTORE jest turniej, w którym bierze udział ośmiu zawodników podzielonych na losowo dobrane pary. Zwycięzcy ćwierćfinałów dochodzą do półfinałów, a dwóch najlepszych zawodników walczy w finale. W praktyce jednak, do kolejnych faz turnieju mogą przejść zawodnicy, którzy przegrali swoje walki. Dzieje się tak na skutek kontuzji lub niemożności dalszej rywalizacji zwycięzców. Turniej na WOTORE 3 zwyciężył Piotr „Gruby” Więcławski, który przegrał dwie pierwsze walki. Od gali WOTORE 4 finał turnieju jest przekładany na kolejną galę. Zwycięzca turnieju WOTORE może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 50,000 zł. Jednocześnie, zwycięzcy mogą otrzymać propozycje udziału w super fightach, w tym również propozycję walki o pas mistrzowski WOTORE.

Czy walki WOTORE są bezpieczne?

Pojedynki na gołe pięści wzbudzają sporo kontrowersji, a często pojawiającym się tematem jest oczywiście bezpieczeństwo zawodników. Eksperci są jednak zgodni – walki na gołe pięści mogą być dużo bezpieczniejsze od walk w dużych rękawicach, a to ze względu na mniejszą powierzchnię przykładaną do głowy rywala w momencie trafienia. Walki wydają się jednak bardzo niebezpieczne ze względu na dużą ilość krwi. Walki na gołe pięści często kończą się licznymi rozcięciami, ale w większości przypadków są one niegroźne. Ponadto, nad bezpieczeństwem zawodników czuwa sędzia, który w przypadku tego typu walk zawsze jest szczególnie czujny. Dlatego też, możemy śmiało stwierdzić, że walki WOTORE nie są bardziej niebezpieczne od innych sportów walk.

Wyniki turniejów WOTORE

Na ten moment licznik WOTORE zatrzymał się na sześciu galach. Przez ten czas federacji udało się wyłonić swoje największe gwiazdy, które po dobrych występach na tej gali otrzymały propozycję od innych organizacji. Tak prezentują się zwycięzcy poszczególnych turniejów WOTORE:

 • WOTORE 1 – zwycięzcą pierwszej edycji został Marek Samociuk pokonując kolejno: Damiana Majewskiego, Łukasza Wiśniewskiego i Szymona Szynkiewicza. W super fight Łukasz Parobiec okazał się lepszy od Kamila Mękali.
 • WOTORE 2 – turniej zwyciężył Michał Pasternak, który pokonał kolejno: Damiana Burego (w ćwierćfinale i półfinale) oraz Kacpra Miklasza. W dodatkowych walkach Marek Samociuk pokonała Denisa Załęckiego, Klaudia Syguła wygrała z Karoliną Sobek, a Cezary Oleksiejczuk pokonał Damiana Majewskiego.
 • WOTORE 3 – turniej zwyciężył Piotr „Gruby” Więcławski. Zaczął od porażki w ćwierćfinale, ale kontuzja rywala pozwoliła mu wejść do półfinału. Tutaj również okazał się słabszy, tym razem od Szymona Szynkiewicza. W finale ostatecznie spotkali się ci sami zawodnicy, ale tym wygrał Więcławski, który zwyciężając jedną walkę zwyciężył cały turniej. Na trzeciej gali walkę o pas WOTORE wygrał Michał Pasternak pokonując Marka Samociuka.
 • WOTORE 4 – do finału tego turnieju doszli Dominik Owsiany i Jakub Ozga. Finał został jednak przeniesiony na kolejną galę. W walce wieczoru Michał Pasternak pokonał Simona Henriksena broniąc tym samym posiadanego pasa.
 • WOTORE 5 – do finału turnieju dotarli Bartosz Kwiatkowski i Raul Joshua Stir. Finał został przeniesiony na kolejną galę. Zaległy finał z WOTORE 4 wygrał Dominik Owsiany. W walce wieczoru Marcin Wrzosek pokonał Vaso Bakocevica.
 • WOTORE 6 – do finału dotarł Michał Więcławski i Fabian Rulewski. Walka finałowa odbędzie się na siódmej edycji WOTORE. Zaległy finał wygrał Bartosz „Ulaf” Kwiatkowski. W walce wieczoru Paweł Jóźwiak, prezes federacji FEN, pokonał Marcina Najmana.

Ostatnia gala WOTORE odbyła się 21 października 2022 roku. Na ten moment nie ma natomiast informacji na temat daty siódmej edycji gali, ale możemy przypuszczać, że termin poznamy już niebawem, zwłaszcza, że na stronie internetowej przyjmowane są zapisy na siódmą edycję turnieju.

Ranking najlepszych zawodników WOTORE

WOTORE to przede wszystkim turnieje, ale również super fighty, w których mierzyć się mogą ze sobą zwycięzcy poszczególnych edycji. W ten sposób powstaje ranking, na podstawie którego możemy wskazać najlepszych zawodników tej organizacji. Na ten moment, czołowa piątka w rankingu Wotore prezentuje się następująco:

 • Michał „Wampir” Pasternak – stoczył na WOTORE pięć pojedynków. Wygrał drugą edycję, a na WOTORE 3 pokonał Marka Samociuka. Na czwartej gali okazał się lepszy od Simona Henriksena. Rekord Pasternaka w WOTORE: 5-0.
 • Bartosz Kwiatkowski – wygrał na czwartej gali z Piotrem Więcławskim. Zwyciężył ćwierćfinał i półfinał na piątej edycji, a na szóstej gali wygrał finał z Raulem Joshuą Stirem. Rekord Kwiatkowskiego w WOTORE: 4-0.
 • Marek Samociuk – zwycięzca pierwszej edycji WOTORE. Na drugiej gali pokonał Denisa Załęckiego, a na trzeciej doznał porażki przeciwko Pasternakowi. Obecnie Samociuk jest zawodnikiem KSW. Rekord Samociuka w WOTORE: 4-1.
 • Dominik Owsiany – Dominik Owsiany wygrał ćwierćfinał i półfinał na czwartej edycji, natomiast na piątej gali pokonał w finale Jakuba Ozgę. Rekord Owsianego w WOTORE: 3-0.
 • Szymon Szynkiewicz – na ten moment ma najwięcej stoczonych gal dla WOTORE. Dochodził do finału pierwszej i trzeciej edycji. Na piątej gali przegrał z Robertem Maruszakiem. Rekord Szynkiewicza w WOTORE: 4-3.

Federacja WOTORE stale rozwija swoją pozycję na rynku, co nie jest zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę, że bezpośrednią konkurencją jest GROMDA, która również specjalizuje się w walkach na gołe pięści. Pomimo dość krótkiej historii, gala WOTORE zdołała jednak zbudować renomę, a także pozyskać kilku naprawdę znanych zawodników, którzy przyciągnęli do federacji zainteresowanie ze strony większej liczby kibiców.

Gdzie można oglądać gale WOTORE?

Transmisje gal Wotore od początku są dostępne są w systemie PPV. Za dostęp do gali trzeba zatem zapłacić. Dostęp można wykupić na oficjalnej platformie internetowej WOTORE. PPV w przypadku gali WOTORE 6 kosztowało 34,99 zł. Do końca 2022 roku federacji udało się zorganizować w sumie sześć gal, a termin siódmej edycji powinniśmy poznać już niebawem. WOTORE oferuje kibicom bardzo emocjonujące, ale zarazem brutalne walki, co w pewien sposób ogranicza liczbę widzów. Jednocześnie musimy pamiętać, że WOTORE musi rywalizować z inną, bardzo popularną galą walk na gołe pięści, GROMDĄ. Federacja ta wystartowała nieco później, ale zorganizowała do tej pory więcej gal.