BELATOR



Bellator – najważniejsze informacje o tej organizacji MMA

Organizacja Bellator została założona w 2008 roku i pierwotnie działała pod nazwą: Bellator Fighting Championship. To amerykańska organizacja uważana za drugą, najbardziej prestiżową organizację MMA na świecie zaraz za UFC. Bellator wiele swoich gal organizował poza granicami Stanów Zjednoczonych, co pozwoliło zbudować dużą popularność także w Europie. W tym miejscu poznasz zasady walk, a także zapoznasz się z najlepszymi zawodnikami w historii organizacji.

Kilka słów o historii organizacji Bellator

Organizacja Bellator MMA została założona przez Bjorna Rebneya w 2008 roku. Pierwsza gala odbyła się 05 czerwca 2009 roku. W latach 2009-2014 gale były organizowane na zasadach sezonowych turniejów. Zwycięzca turnieju otrzymywał prawo walki o pas mistrzowski z aktualnym mistrzem. W 2011 roku większość udziałów organizacji Bellator wykupił koncern Viacom. Od 2014 roku gale są transmitowane w formacie Pay Per View (po raz pierwszy Bellator 120). W maju 2014 roku z organizacji odszedł Bjorn Rebney, a jego miejsce zajął Scott Coker. 16 kwietnia 2016 roku Bellator zorganizował pierwszą galę poza granicami Stanów Zjednoczonych, a mianowicie we Włoszech, w Turynie. Do końca 2022 roku zorganizowano w sumie 39 gal poza granicami USA.

Zasady walk w organizacji Bellator

Organizacja Bellator korzysta z klasycznych zasad mieszanych sportów walki. Zawodnicy mogą wyprowadzać ciosy pięściami i łokciami, używać kolan, kopać, klinczować, sprowadzać do parteru. W parterze można wyprowadzać ciosy, a także dążyć do techniki kończącej – duszenia lub dźwigni. O bezpieczeństwo zawodników w oktagonie dba sędzia ringowy, który może przerwać walkę przed czasem. Pojedynek może skończyć się przed czasem na kilka sposobów: przez nokaut, techniczny nokaut, poddanie lub dyskwalifikację.

Walki trwają na dystansie trzech rund po pięć minut, za wyjątkiem walk o pas mistrzowski i walk wieczoru, które trwają pięć rund po pięć minut. Jeśli walka odbędzie się na pełnym dystansie czasu, wówczas o werdykcie decyduje trzech sędziów punktowych. Walka może zakończyć się poprzez decyzję jednogłośną, niejednogłośną lub większościową. Możliwym scenariuszem jest remis, ale do takiego wyniku dochodzi wyjątkowo rzadko. Bellator początkowo bazował na systemie turniejów sezonowych, ale aktualnie organizowane są klasyczne gale, a turnieje są wplatane okazjonalnie.

Najlepsi zawodnicy w historii organizacji Bellator

Na przestrzeni lat organizacja Bellator zorganizowała już ponad 200 gal. Przewijało się przez nią wielu zawodników, z czego niektórzy stoczyli tu nawet kilkadziesiąt walk, stając się legendami organizacji. Poniżej postanowiliśmy omówić sylwetki najlepszych zawodników w historii organizacji Bellator. Kluczem do wyboru tych zawodników był rekord walk, jak również osiągnięte sukcesy. Tak prezentuje się nasze subiektywne zestawienie czołowych postawi Bellator MMA:

Patricio „Pitbull” Freire

To absolutna legenda i niekwestionowany król organizacji Bellator MMA. Po raz pierwszy wystąpił na gali Bellator 15 wygrywając ćwierćfinał turnieju. Na Bellator 18 wygrał półfinał, natomiast na gali nr 23 przegrał finał turnieju. Nie udało się również za drugim podejściem w sezonie 4. Pitbull zrealizował cel dopiero w sezonie 9, wygrywając walkę o pas mistrzowski kat. piórkowej pokonując Pata Currana. Skutecznie bronił ten pas dwukrotnie. Odzyskał go jednak w kwietniu 2017 roku na Bellator 178. Z kolei na gali Bellator 221 Pitbull pokonał Michaela Chandlera dokładając do kolekcji pas kategorii lekkiej. Patricio Pitbull stoczył w sumie aż 14 walk o pasy mistrzowskie i wygrał 11 z nich. To wciąż aktualny mistrz kategorii piórkowej. Ustanowił rekord nieprzerwanego królowania w danej kategorii, pozostając mistrzem przez 1562 dni.

Bilans Patricio Pitbulla Freire w Bellator MMA: 28 stoczonych pojedynków, 23 wygrane (8 przez nokaut, 5 przez poddanie, 10 przez decyzję), 5 przegranych.

Michael Chandler

Niekwestionowaną legendą organizacji Bellator MMA jest również Michael Chandler. Zaczynał od gali Bellator 31. Wygrał czwarty sezon turniejowy, a następnie na Bellator 58 sięgnął po pas mistrzowski kat. lekkiej pokonując Eddiego Alvareza. Dwukrotnie obronił pas, a następnie stracił go w rewanżu z Alvarezem. Odzyskał pas na Bellator 157 pokonując Patricky’ego Pitbulla. Ponownie stracił pas na gali Bellator NYC i znowu odzyskał go na Bellator 212. Ostatnią walkę mistrzowską dla Bellator MMA stoczył 11 maja 2019 roku broniąc tytułu mistrzowskiego. Lepszy od niego okazał się jednak wspomniany już Patricio Pitbull Freire. Chandler stoczył jeszcze dwie walki w organizacji Bellator, po czym postanowił przejść do UFC, gdzie dostał szansę walki o mistrzostwo świata kat. lekkiej. W sumie zaliczył dla organizacji Bellator 11 walk mistrzowskich, z czego 6 wygrał.

Bilans Michaela Chandlera w Bellator MMA: 23 stoczone pojedynki, 18 wygranych (7 przez nokaut, 6 przez poddanie, 5 przez decyzję), 5 przegranych.

Ben Askren

Ben Askren to wybitny, amerykański zawodnik, którego poważna kariera zawodowa w MMA zaczęła się właśnie od gali Bellator. Wygrał on drugi sezon turniejowy w kategorii półśredniej, a na Bellator 33 zdobył pas mistrzowski pokonując Lymana Gooda. Czterokrotnie skutecznie obronił pas mistrzowski, a następnie odszedł z organizacji Bellator jako niepokonany zawodnik. Spędził 1014 dni jako mistrz kategorii półśredniej królując od 21 września 2010 roku do 31 lipca 2013. Następnie Askren odszedł do organizacji ONE, gdzie również zdobył pas mistrzowski. W marcu 2019 roku trafił do UFC, gdzie doznał swojej pierwszej porażki w zawodowej karierze.

Bilans Bena Askrena w Bellator MMA: 9 stoczonych pojedynków, 9 wygranych (2 przez nokaut, 1 przez poddanie, 6 przez decyzję).

Eduardo Dantas

Bellator MMA to organizacja chętnie zatrudniająca perspektywicznych, brazylijskich zawodników. Jednym z nich był Eduardo Dantes, który wziął udział w piątym sezonie turniejowym w kat. koguciej. Wygrał turniej, a następnie na Bellator 65 pokonał Zacha Makovsky’ego zdobywając pas mistrzowski. Następnie dwukrotnie bronił pas, po czym stracił go na Bellator 128 przegrywając przez decyzję z Joe Warrenem. Na Bellator 156 Dantas odzyskał mistrzowski pas i dorzucił jedną, skuteczną obronę. Ponownie utracił pas na Bellator 202 przegrywając już w pierwszej rundzie z Michaelem McDonaldem. Na Bellator 222 stoczył swoją ostatnią walkę dla tej organizacji. W sumie stoczył 7 walk mistrzowskich, z czego 5 wygrał.

Bilans Eduardo Dantasa w Bellator MMA: 15 stoczonych pojedynków, 11 wygranych (2 przez nokaut, 2 przez poddanie, 7 przez decyzję) 4 przegrane.

Ilima-Lei Macfarlane

W gronie najlepszych zawodników znalazły się także kobiety. Ilima-Lei Macfarlane to amerykańska zawodniczka, która zadebiutowała na gali Bellator 141 w kwietniu 2015 roku. Na gali Bellator 186 zdobyła pas mistrzowski kategorii muszej, a następnie skutecznie broniła go cztery razy. Pas utraciła dopiero na Bellator 254 przeciwko Julianie Velasquez. Była to pierwsza porażka Macfarlane w zawodowej karierze. Jest wciąż aktywną zawodniczką organizacji Bellator, a po raz ostatni walczyła w kwietniu 2022 roku. Macfarlane przez 1133 dni utrzymała pas mistrzowski wagi lekkiej.

Bilans Ilimy-Lei Macfarlane w Bellator MMA: 13 stoczonych pojedynków, 11 wygranych (1 przez nokaut, 6 przez poddanie, 4 przez decyzję), 2 porażki.

Gegard Mousasi

Mousasi po bardzo udanej karierze w UFC zdecydował się przejść do Bellator w 2017 roku. Już podczas drugiej walki na Bellator 200 zdobył pas mistrzowski wagi średniej. Skutecznie obronił pas na Bellator 206, po czym stracił go na rzecz Rafaela Lovato Jr. na Bellator 223. Odzyskał pas na Bellator 250, zaliczył dwie kolejne obrony tytułu, a następnie stracił pas w czerwcu 2022 roku przegrywając z Johnnym Eblenem. Stoczył w zawodowej karierze blisko 60 walk, z czego 49 wygrał.

Bilans Gegarda Mousasiego w Bellator MMA: 9 stoczonych pojedynków, 7 wygranych (4 przez nokaut, 3 przez decyzję), 2 przegrane.

Cris Cyborg

Drugą kobietą w tym zestawieniu jest Brazylijka, Cris „Cyborg” Venancio. Ona również zdecydowała się przejść z UFC do drugiej największej organizacji w USA. W swojej debiutanckiej walce pokonała Julię Budd zdobywając pas kategorii piórkowej. Czterokrotnie obroniła tytuł mistrzowski, a ostatnią walkę stoczyła na Bellator 279 w kwietniu 2022 roku. Od 2021 roku Cris Cyborg jest uznawana za najlepszą zawodniczkę Bellator MMA przez podziału na kategorie wagowe. Z każdym dniem rośnie jej licznik dni w roli aktualnej mistrzyni. Do końca 2022 roku było to 1070 dni.

Bilans Cris Cyborg w Bellator MMA: 5 stoczonych pojedynków, 5 wygranych (3 przez nokaut, 1 przez poddanie, 1 przez decyzję).

Polacy walczący w organizacji Bellator

Najsłynniejszym Polakiem walczącym w organizacji Bellator MMA był Marcin Held. Wziął udział w trzech turniejach. W pierwszym przegrał już w ćwierćfinale, przy drugim podejściu przegrał natomiast finał. Held wygrał natomiast sezon 10 w wadze lekkiej, pokonując w finale Patricky’ego Freire. 6 listopada 2015 roku na Bellator 145 otrzymał szansę walki o pas mistrzowski wagi lekkiej. Held okazał się niestety gorszy w starciu z Willem Brooks’em przegrywając po pięciu rundach jednogłośną decyzją sędziów. Po raz ostatni wystąpił w organizacji Bellator w 2016 roku, po czym przeszedł do UFC, gdzie niestety szybko przegrał trzy walki. Aktualnie jest zawodnikiem organizacji PFL. Held stoczył w organizacji Bellator 14 pojedynków, a 11 z nich wygrał.

Krótką przygodę zakończoną na jednej przegranej walce z Bellator MMA miał Adam Maciejewski w 2018 roku. Od 2021 roku zawodniczą Bellator jest Katarzyna Sadura, a jej aktualny rekord to 1-1. Od 2022 w Bellator występuje trzech Polaków: Piotr Niedzielski, Maciej Różański i Kamil Oniszczuk. Dwóch pierwszych zaczęło od wygranej, natomiast Oniszczuk przegrał w swoim debiucie dla Bellatora.

Gdzie można oglądać gale Bellator na żywo?

Gale Bellator MMA zyskały dużą popularność także w Polsce. Przez wiele lat wydarzenia można było oglądać na kanałach telewizji NC+. W 2021 roku prawo do transmitowania gal Bellator przejęła natomiast Telewizja Polska i obecnie można je oglądać na kanale TVP Sport. Wiele wskazuje na to, że organizacja Bellator będzie w nadchodzących latach zyskiwać popularność wśród polskich kibiców, a to za sprawą wspomnianych już zawodników i zawodniczki z Polski.