CLOUT MMAClout MMA – najważniejsze informacje na temat gali

Clout MMA to federacja zajmująca się organizacją gal, na których odbywają się pojedynki w formule freak fight. Walczą w nich przede wszystkim celebryci internetowi, ale również sportowcy z innych dyscyplin. Federacja ta została założona w czerwcu 2023 roku, a jej ambasadorami są Lexy Chaplin oraz Sławomir Peszko. Pierwsza gala Clout MMA została zaplanowana na 5 sierpnia 2023 roku, a miejscem imprezy będzie warszawski Torwar.

Kiedy powstała federacja Clout MMA?

Federacja Clout MMA powstała w czerwcu 2023 roku w bardzo głośnych okolicznościach. Parę tygodni wcześniej zawieszona została inna federacja freak show fight, High League. Przyczyną były kontakty tej organizacji z Rosjanami, co w obliczu wojny na Ukrainie jest sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem. Prezesem zarządu Clout MMA została Julita Górska, czyli żona Sławomira Bielskiego będącego współwłaścicielem High League. Federacja Clout MMA szybko przejęła wielu zawodników High League, w tym również Lexy Chaplin, która jest współwłaścicielką i ambasadorką tego projektu. Do nowej federacji przeszły także osoby, które pełniły w High League inne role, jak chociażby konferansjer i prowadzący konferencje Arkadiusz Pawłowski. Clout MMA z przytupem wkroczyła do polskiej branży rozrywkowej planując swoją pierwszą galę na 5 sierpnia.

Co wiemy na temat organizacji Clout MMA?

Federacja Clout MMA zajmuje się organizacją gal, na których odbywają są przede wszystkim pojedynki w formule mieszanych sportów walki. Jest to jednak federacja działająca w koncepcji freak fight, co oznacza, że walczą w niej amatorzy, a nie profesjonalni zawodnicy. Przede wszystkim są to twórcy internetowi, influencerzy, artyści, ale również przedstawiciele innych dyscyplin sportu, np. piłki nożnej czy siatkówki. Właścicielami federacji Clout MMA są Julita Górska (prezes zarządu) oraz Lexy Chaplin, pełniąca jednocześnie funkcję ambasadorki marki wraz ze Sławomirem Peszko, byłym reprezentantem Polski w piłce nożnej. Federacja planuje organizację eventu w kilkumiesięcznych odstępach. Każdą galę promować będą konferencje, a także materiały dodatkowe publikowane na social mediach.

Jacy zawodnicy występują na gali Clout MMA?

Nowa federacja bardzo dobrze odnalazła się na polskim rynku freak fightów kontraktując na wstępie wielu byłych zawodników High League. Ogromne zainteresowanie wzbudziła jedna z walk wieczoru pierwszej gali. Na Clout MMA pojawili się bowiem Tomasz Hajto (były reprezentant kraju w piłce nożnej), a także Zbigniew Bartman (były reprezentant kraju w siatkówce). Z kolei bohaterami drugiej walki wieczoru zostali Andrzej Fonfara, utytułowany pięściarz oraz Marcin Najman, którego śmiało możemy określić mianem ojca chrzestnego polskich freak fightów. W karcie walk pojawili się również tacy zawodnicy i zawodniczki, jak chociażby: Tomasz Sarara, Jay Silva, Paulina Hornik, Monika Laskowska, Dawid Załęcki, Tomasz Matysiak, Paweł Bomba czy Dominik Pudzianowski. Trzeba zatem przyznać, że Clout MMA od samego początku prezentuje się na papierze naprawdę imponująco.

Na jakich zasadach toczone są pojedynki w Clout MMA?

Na Clout MMA organizowane są przede wszystkim walki w formule mieszanych sportów walki, a zatem dopuszczalne są: uderzenia pięściami, kopnięcia, wchodzenie w klincz, obalenie rywala i ciosy w parterze i stosowanie technik kończących. Organizacja może jednak tworzyć zestawienia, w których zasady walki będą modyfikowane. Niewykluczone są także pojedynki w innych formułach, np. K1 w małych rękawicach. Musimy pamiętać, że Clout MMA to federacja freak fight, w których priorytetem jest przede wszystkim widowiskowość pojedynków oraz emocje widzów.

Pojedynki trwają 3 rundy po 3 minuty, a przerwy pomiędzy rundami trwają ok. jednej minuty. Jeśli walka odbędzie się na pełnym dystansie czasowym, o rozstrzygnięciu decydować będą sędziowie punktowi. Walki mogą jednak zakończyć przed czasem jednym z kilku możliwych scenariuszy: nokaut (zawodnik po ciosie pada nieprzytomny na matę), poddanie (zawodnik odklepuje lub werbalnie poddaje pojedynek), dyskwalifikacja (zawodnik dopuści się niedozwolonych akcji) lub nokaut techniczny (walka przerwana przez sędziego ringowego z obawy o zdrowie uczestnika). Także narożnik zawodnika ma możliwość poddania pojedynku.

Gdzie można oglądać gale Clout MMA na żywo?

Gale Clout MMA prawdopodobnie będą organizowane w kilkumiesięcznych odstępach. Pierwszy event został zaplanowany na 5 sierpnia w warszawskim Torwarze. Podobnie jak inne federacje freak fight w naszym kraju, Clout MMA stawia na gale transmitowane w systemie PPV, a zatem, aby oglądać galę trzeba będzie wykupić do niej dostęp na platformie internetowej. Na ten moment federacja nie posiada jeszcze własnej platformy, ale wydaje się, że jest to kwestą czasu. Wiele wskazuje na to, że pierwsze walki gali mogą być dostępne w otwartej transmisji na platformie YouTube, jako forma zachęcenia widzów do wykupienia dostępu do transmisji całej gali. Na YouTube pojawiają się także konferencje oraz inne materiały dodatkowe promujące gale.