Boks



Boks – zapowiedzi, wyniki i podsumowania gal bokserskich

Boks to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej prestiżowych dyscyplin sportów walki. Gale największych federacji na świecie generują miliardowe zyski i przyciągają przed telewizory miliony ludzi z całego świata. Pięściarstwo jest także dyscypliną, od której wywodzi się wiele innych sportów walki. W serwisie MMA24.pl znajdziesz informacje na temat nadchodzących gal, zapowiedzi najciekawszych pojedynków, wyniki oraz podsumowania.

Kilka słów o historii boksu

Walka na pięści zalicza się do grona najstarszych dyscyplin sportowych znanych ludzkości. Taka rywalizacja była znana już w starożytnej Grecji oraz w Cesarstwie Rzymskim. Walki na pięści były również obecne w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Ówczesne walki nie miały jednak wiele wspólnego ze sportem, ze względu na dużą brutalność i minimalną ilość zasad. Wiele pojedynków kończyło się śmiercią jednego z zawodników. Początki profesjonalnego boksu sięgają roku 1719. Wówczas James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie akademię boksu. Figg jest uważany za pierwszego mistrza Anglii. Zastąpił go Jack Broughton, który sformułował pierwsze oficjalne zasady. Zostały one zastąpione w I połowie XIX wieku przez zasady London Prize Ring Rules. Od 1904 roku boks jest dyscypliną obecną w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Boks amatorski i boks zawodowy

Młodzi pięściarze zaczynają swoją karierę w boksie amatorskim. Obowiązujące w nim zasady stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Walki są krótsze, stosuje się inne rękawice, a głowy są chronione przez specjalne kaski. Różni się także system punktacji. To właśnie w formule boksu amatorskiego toczy się turniej na Igrzyskach Olimpijskich. Po zbudowaniu pozycji w boksie amatorskim pięściarz może przejść na zawodowstwo. Wymaga to znalezienia swojego promotora, który będzie odpowiadał za kontraktowanie walk. W boksie zawodowym pięściarze zwykle staczają maksymalnie 4-5 walk w przeciągu roku. Nie stosuje się także kasków ochronnych, przez co ten sport jest dużo bardziej niebezpieczny. Mimo klarownych zasad, wyczulonych sędziów oraz lepszego przygotowania pięściarzy, w boksie wciąż zdarzają się wypadki śmiertelne, choć na szczęście jest to zjawisko coraz rzadsze.

Najważniejsze zasady boksu

Pojedynki w boksie zawodowym toczą się w określonych kategoriach wagowych, a mianowicie: w kategorii słomowej (do 47,6 kg), muszej (do 48,9 kg), junior koguciej (do 52,1 kg), koguciej (53,5 kg), piórkowej (do 57,1 kg), junior lekkiej (do 58,9 kg), lekkiej (do 61,2 kg), junior półśredniej (do 63,5 kg), półśredniej (do 66,6 kg), junior średniej (do 69,8 kg), średniej (do 72,5 kg), superśredniej (do 76,2 kg), półciężkiej (do 79,3 kg), junior ciężkiej (do 90,7 kg) i ciężkiej (ponad 90,7 kg). Walki mogą toczyć się również w limicie umownym. Pojedynki składają się z rund trwających 3 minuty. Tych rund może być od 3 do nawet 12 (do 1982 roku walki mistrzowskie w dużych federacjach toczyło się do 15 rund).

Zawodnicy mogą wyprowadzać ciosy pięściami. Zabronione jest stosowanie łokci, kopanie, zapasy. Pięściarze mogą stosować klincz (przyklejanie się do rywala), ale sędzia w takiej sytuacji od razu reaguje, rozdziela zawodników i nakazuje dalszą wymianę ciosów. Klincz nie jest jednak faulem. Faulem jest natomiast uderzenie poniżej pasa. Już za drugie takie uderzenie sędzia może odjąć punkt, a za kolejne zdyskwalifikować zawodnika. Walka może zakończyć się nokautem, nokautem technicznym (walkę przerywa sędzia) lub poddaniem przez narożnik. Jeśli pojedynek odbył się na pełnym dystansie rund, o wynikach decydują sędziowie punktowi, którzy oceniają każdą rundę w 10-punktowej skali (10-10 w przypadku wyrównanej rundy, 10-9 za nieznaczne zwycięstwo, 10-8 za znaczne zwycięstwo lub 10-7 za znaczne zwycięstwo i odjęcie punktu rywalowi).

Największe federacje boksu na świecie

W światowym boksie na najwyższym poziomie możemy wyróżnić cztery federacje, które uchodzą za najważniejsze i najbardziej prestiżowe, a mianowicie: World Boxing Association (WBA), World Boxing Council (WBC), International Boxing Federation (IBF) oraz World Boxing Organisation (WBO). Największym prestiżem cieszy się federacja WBC. Tylko w tych federacjach możliwe jest zdobycie oficjalnego tytułu mistrza świata. Za organizację walk odpowiadają jednak inne podmioty, które dostosowują się do zasad narzuconych przez wybraną federację. Ponadto, to włodarze federacji mają decydujący głos w sprawie organizacji walk o tytuły mistrzowskie.

Boks w MMA24.pl

W serwisie MMA24.pl przygotowaliśmy osobną kategorię poświęconą w pełni pięściarstwu. Znajdziesz w niej zapowiedzi najciekawszych gal, analizy pojedynków, podsumowania, a także wyniki. To dobre miejsce dla wszystkich fanów pięściarstwa, którzy chcą być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi profesjonalnego boksu. Boks to niewątpliwie bardzo widowiskowa, a zarazem niebezpieczna dyscyplina sportu, w której zawodnicy muszą wykazać się nie tylko nienaganną techniką i silnym ciosem, ale również wyjątkowo odporną psychiką.