Wszystko na temat obstawiania boksu

Boks to jeden z najbardziej prestiżowych i popularnych sportów walki, który bywa przyrównywany do szermierki bez użycia broni białej. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę w jaki sposób poruszają się pięściarze i jak istotne jest taktyczne rozegranie walki, szermierka w odniesieniu do boksu to określenie całkiem trafne. Zakłady bukmacherskie boks mogą zaoferować fanom większe emocje w trakcie oglądania walki, a jednocześnie dają szansę na zdobycie dodatkowej gotówki. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje na temat obstawiania boksu.

Boks – jakie zasady obowiązują w profesjonalnych walkach?

Walki bokserskie dzielą się na rundy trwające po 3 minuty. Liczba rund zależy od rangi wydarzenia, ustaleń kontraktowych pomiędzy promotorami, a także wewnętrznych zasad organizacji. Najkrótsze są zazwyczaj 3-rundowe walki bokserskie. Powszechnie spotkamy się także z walkami, które trwają 6, 8 lub 10 rund. Natomiast walki o pas mistrzowski najważniejszych federacji zazwyczaj toczą się na dystansie 12 rund, chociaż w przeszłości było to aż 15 rund. Przerwa pomiędzy rundami wynosi zazwyczaj ok. minuty, choć w amatorskich walkach może to być nieco dłużej.

Zawodnicy walczą w kwadratowym ringu, którego bok może mieć długość od 4,3 – 6,1 metra (w przypadku walk amatorskich) lub 4,9 – 6,1 metra (w przypadku boksu zawodowego). Zawodnicy walczą w rękawicach i starają się punktować poprzez trafianie swojego rywala w twarz oraz korpus. Niedozwolone jest uderzanie poniżej pasa, nerki oraz w tył głowy. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwa sędzia ringowy, który może przerwać walkę gdy uzna, że zdrowie zawodnika jest zagrożone. Jeśli zawodnicy przewalczą cały dystans, decyduje werdykt sędziów punktowych. Oceniają oni każdą rundę z osobna wynikiem od 10-10 (remis) do 10-8 (miażdżąca przewaga jednego z zawodników).

Czym różni się boks amatorski od boksu zawodowego?

Zawodnicy rozpoczynają przygodę z boksem od walk amatorskich, w których stosowane są nieco inne zasady, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo. Przede wszystkim, w boksie amatorskim obowiązkowe są specjalne kaski chroniące głowę. Stosuje się również nieco inne rękawice. Walki trwają zazwyczaj trzy rundy po trzy minuty w przypadku mężczyzn lub cztery rundy po dwie minuty w przypadku kobiet. Walki juniorskie mogą trwać trzy rundy po dwie minuty. W boksie amatorskim stosuje się także inny sposób punktowania, w którym sędziowie na bieżąco zliczają punkty za każdy celny cios. Stąd często pojawiają się kontrowersje, ponieważ zawodnik, który bije mocniej i wyraźniej może przegrać z zawodnikiem, który wyprowadza lekkie i niegroźne ciosy, ale trafia częściej. Na zasadach walk amatorskich odbywają się turniej bokserskie na Igrzyskach Olimpijskich.

Jakie wydarzenia bokserskie cieszą się największą popularnością?

W przypadku MMA prestiżem cieszą się federacje, które organizują własne gale. W boksie wygląda to nieco inaczej. Mamy organizacje, w których zrzeszeni są pięściarze, jednak gale są organizowane przez promotorów, telewizje oraz sponsorów. Mają one spełniać określone warunki stawiane przez wybraną federację. Zawsze kluczową rolę na takich galach pełni walka wieczoru, która zazwyczaj jest tematem przewodnim gali. To tak, jak koncert znanego zespołu rockowego. Kapele, które występują przed nim są jedynie supportem i rozgrzewają publiczność przed główną atrakcją.

Czytaj również:  Ostatnia walka – czy warto je obstawiać na galach MMA?

Największym zainteresowaniem cieszą się walki o pasy mistrzowskie organizowane we współpracy z organizacją, do której przypisany jest konkretny pas. Takich pasów możemy wyróżnić naprawdę wiele, z czego najbardziej prestiżowe są: World Boxing Council (WBC), World Boxing Association (WBA), World Boxing Organization (WBO) oraz International Boxing Federation (IBF). Zdobywcy tych pasów są formalnie określani mianem mistrza świata, przy czym zawsze należy podkreślić, której organizacji oraz w jakiej wadze, np. mistrz świata federacji WBC w wadze ciężkiej. Największe zainteresowanie przyciągają gale, w których pięściarze będą walczyć o pas mistrzowski wagi ciężkiej. To właśnie waga ciężka jest uznawana za królewską wagę w boksie.

Jakie zakłady można obstawiać na walki bokserskie?

Jeśli interesują Cię zakłady bukmacherskie boks, w pierwszej kolejności powinieneś się dowiedzieć, co dokładnie można typować. Zakład na zwycięzcę walki to tylko jeden z wielu elementów dostępnych w ofercie legalnych bukmacherów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze zakłady bukmacherskie, które można obstawiać na rezultat walki bokserskiej:

  • Zwycięzca walki – najprostszy zakład to po prostu zwycięzca walki, w którym typujemy, który pięściarz opuści ring zwycięski. W przypadku remisu następuje zwrot stawki.
  • Wynik walki – warto pamiętać o tym, że na boks dostępne są również zakłady 1×2, w których można wytypować zwycięstwo zawodnika, ale również remis, który w przypadku walk bokserskich zdarza się bardzo rzadko. Kursy na taki rezultat wynoszą zwykle powyżej 10,00.
  • Liczba rund – dostępne są zakłady poniżej/powyżej, które pozwalają wytypować, ile rund potrwa walka. Często znajdziemy tu naprawdę dobre kursy.
  • Sposób zakończenia walki – gracze mogą także obstawiać zakłady bukmacherskie boks na to, czy walka zakończy się nokautem przed czasem czy też decyzją sędziów na pełnym dystansie.
  • Zakłady złożone – te zakłady bukmacherskie łączą przynajmniej dwie z powyższych selekcji, np. zawodnik A wygra walkę przez nokaut.
Czytaj również:  Które walki w UFC 2022 warto obstawiać?

Na pewno warto poznać całą ofertę bukmachera, ponieważ zakłady na zwycięzcę często nie oferują nam dostatecznie wysokich kursów. Tymczasem, lepsze propozycje mogą skrywać zakłady na liczbę rund czy chociażby zakłady złożone na zwycięstwo zawodnika i sposób wygranej.

Jak poprawić skuteczność swoich kuponów na boks?

Obstawianie walk bokserskich pozwala bardziej emocjonować się walkami w trakcie ich oglądania. Mimo wszystko mamy jednak nadzieję, że obstawianie pozwoli również poprawić stan konta. Rodzi się zatem pytanie, jak obstawiać zakłady bukmacherskie boks, aby notować lepsze wyniki. Bardzo istotnym czynnikiem jest wiedza i dobra znajomość dyscypliny. W ten sposób typerzy potrafią prawidłowo rozpoznać wszystkie czynniki wpływające na szanse obu pięściarzy. Śledzenie boksu nie jest jednak zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę, że co tydzień na świecie odbywa się kilka gal. W związku z tym można zawęzić swoje zainteresowania np. do konkretnej wagi. Warto także poznać pełną ofertę bukmacherów, co ułatwi dobieranie atrakcyjnych selekcji.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas analizy?

Przed obstawieniem wyniku walki gracze mogą oczywiście przeprowadzić analizę, która pozwoli ocenić prawdopodobieństwo konkretnego wyniku. To ułatwia ocenienie, czy zakład jest opłacalny. W trakcie tej analizy warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Warunki fizyczne – w boksie ogromne znaczenie mają warunki fizyczne: wzrost, waga, a także zasięg ramion. Zwłaszcza zawodnicy wyżsi i o dużym zasięgu mają przewagę w kontrolowaniu tempa wali. Z kolei masa oznacza większą siłę ciosu.
  • Bilans walk – koniecznie należy sprawdzić także bilans walk. W boksie podaje się on w formacie: Z-P-R-KO, czyli: zwycięstwa, przegrane, remisy, zwycięstwa przez nokaut.
  • Zasady walki – zawsze warto sprawdzić, na jakim dystansie toczony będzie pojedynek. Im dłuższa walka tym rosną szansę zawodników o większej wytrzymałości i wydolności.
  • Doniesienia medialne – warto obserwować przygotowania zawodników do walki, a także śledzić doniesienia o ewentualnych komplikacjach, urazach czy kontuzjach.

Na podstawie powyższych czterech czynników jesteś w stanie dość dobrze ocenić szanse, z jakimi padnie określony wynik. Teraz pozostaje dobrać najbardziej opłacalne zakłady bukmacherskie boks z dostatecznie wysokimi kursami. Można oczywiście pokusić się o obstawienie zakładów AKO, w których umieścimy kilka zdarzeń na jednym kuponie.

Czytaj również:  Jak odstawiać skutecznie walki w KSW?

Dlaczego warto obstawiać zakłady na żywo na boks?

Gracze mogą również obstawiać wyniki walk bokserskich na żywo. Pozwala to wykorzystać wiedzę o przebiegu pojedynku i rozpoznać nastawienie obu zawodników. Czasami już po pierwszej rundzie, która często ma charakter bardziej taktyczny, można rozpoznać przygotowanie fizyczne obu zawodników. Plusem jest również możliwość zapolowania na wyższy kurs na interesujący nas zakład. Z drugiej jednak strony, kursy zmieniają się bardzo dynamicznie i może się okazać, że po pierwszej rundzie kursy na typowane przez nas wyniki będą niższe, niż przed walką.

Z drugiej strony, zakłady na żywo oferują nam typy, których nie ma w ofercie przed walką. Gracze mogą np. typować to, co wydarzy się w kolejnych rundach. Jeśli zawodnik przegrywa na punkty, być może dobrym pomysłem jest obstawienie zwycięstwa tego zawodnika przez nokaut. Bardzo często zawodnicy przegrywający na punkty są zmuszeni do większej ofensywy, która nierzadko przynosi pożądany efekt. Osoby dysponujące większą wiedzą na temat boksu są w stanie lepiej dobierać zakłady bukmacherskie boks pod kątem tego, co dzieje się na ringu.

Gdzie obstawiać zakłady bukmacherskie boks?

Zakłady bukmacherskie na boks można obstawiać w serwisach legalnych bukmacherów. Każdy bukmacher może pochwalić się dość dobrze rozwiniętą ofertą, a biorąc pod uwagę, że gale odbywają się praktycznie w każdy weekend, nie brakuje okazji do obstawiania zakładów. Dużym udogodnieniem może być założenie kont w kilku serwisach, co pozwoli na dobieranie wyższych kursów bukmacherskich, a także wykorzystywanie promocji i bonusów, które pozwalają na obstawianie walk na jeszcze lepszych warunkach.

Największym zainteresowaniem cieszą się walki mistrzowskie o pasy federacji WBA, WBC, WBO oraz IBF. Wówczas, zakłady bukmacherskie boks oferują najwięcej selekcji i dają graczom większe pole manewru. Takie walki są jednak najbardziej wymagające przy obstawianiu, ponieważ trzeba tu uwzględnić wysoką presję, z którą będą zmierzyć się zawodnicy. Z historii znamy przypadku wielu wybitnych pięściarzy, którzy nigdy nie zdobyli mistrzowskiego pasa właśnie ze względu na słabszą psychikę. Zakłady bukmacherskie boks na pewno wymagają zatem pewnego rozeznania w temacie, zwłaszcza od graczy, którzy chcą poprawić skuteczność swoich typów.