Ostatnia walka – czy warto je obstawiać na galach MMA?

Nie da się ukryć, że mieszane sztyki walki, czyli MMA należą obecnie do najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Dyscyplina ta nieprzerwanie od połowy lat 90 zyskuje nowych fanów, co przekłada się równocześnie na wzrost zainteresowania zawodników, udziałem w tym sporcie. Od dłuższego czasu zauważalny jest również wzrost popularności MMA wśród graczy typujących zakłady wzajemne. W dzisiejszy tekście skupimy się na typowaniu MMA, zwracając szczególną uwagę na to, czy warto typować ostatnie walki.

MMA w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Wyraźny rozkwit MMA w Polsce dał się zaobserwować w chwili, gdy Polsat zdecydował się na nawiązanie współpracy z KSW. Pierwsze transmisje z pojedynków były dostępne w otwartej telewizji, jednak z czasem walki niemal całkowicie przeniosły się do systemów pay-per-view. Duży udział w rozkwicie MMA w Polsce mieli legendarny polski strongman Mariusz Pudzianowski oraz posiadający polski paszport Czeczen Mamed Chalidow. Ich pierwsze występy pociągnęły za sobą szereg zmian, sprawiając, że zainteresowanie sztukami walki wyraźnie wzrosło.

Obecnie niemal każdego roku na polskiej scenie sportowej pojawiają się nowe federacje, które próbują swoich sił w organizacji gal mieszanych sztuk walki. Wyraźnie wzrosła również popularność galami typu freakfight, w których do walki stają celebryci oraz inne osoby znane ze świata mediów. Jednak mimo wysypu licznych federacji, nie da się ukryć, że żadna z nich nie może się nawet mierzyć ze światowej sławy amerykańską federacją Ultimate Fighting Championship (UFC). To właśnie ta organizacja jest marzeniem każdego fightera i co warte podkreślenia, coraz więcej Polaków walczy w ramach gal organizowanych przez światowego giganta.

Jak obstawiać walki MMA?

Jak w przypadku większości dyscyplin sportowych, najpopularniejszym rynkiem jest ten, na wytypowanie zwycięzcy pojedynku. Jako, że w sztukach walki nie ma remisów, to gracze mogą typować podstawowy zakład dwutorowy 12. Warto przy tym pokreślić, że w ofercie niektórych operatorów zakładów wzajemnych można dodatkowo postawić zakład, trzydrogowy, w którym gracz typuje wynik na zakończenie walki w regulaminowej liczbie rund. Tutaj już można postawić swój typ na remis.

Czytaj również:  Jak odstawiać skutecznie walki w KSW?

Gdy planujesz typować najlepszych zawodników, a to właśnie do nich należy zwykle ostatnia walka, to możesz zauważyć, że kursy na zwycięstwo będą wyraźnie niższe. W takiej sytuacji warto zastąpić podstawowy zakład na zwycięzcę spotkania, zakładem, w którym wytypujesz sposób zakończenia walki. Dla przykładu, gdy podczas ostatniej walki spotkać się mają dwaj zawodnicy, którzy doskonale walczą w stójce, wówczas możesz być pewny, że walka zakończy się przez zwycięstwo jednego zawodnika lub przez poddanie się.

W przypadku niższych kategorii wagowych (np. w wadze muszej) warto rozważyć postawienie zakładu na rozstrzygnięcie spotkania decyzją sędziów. Zawodnicy walczący w niższych kategoriach wagowych zwykle nie są w stanie wyprowadzić ostatecznego ciosu, który pozwoliłby im zakończyć spotkanie przed czasem.

Jeśli planujesz typować ostatnie walki, to powinieneś również zwrócić uwagę na zakłady na długość walki. W tym rynku masz za zadanie wytypować w ilu rundach zakończy się walka. Jeśli podczas ostatniej walki spotkają się lżejsi zawodnicy, to analogicznie jak we wcześniejszym typie, postaw swój zakład na zakończenie walki wraz z upływem regulaminowego czasu walki. Jeśli jednak na oktagonie staną naprzeciw siebie zawodnicy należący do wagi ciężkiej, wówczas powinieneś dokładnie zapoznać się ze statystykami obu zawodników, by następnie wskazać tego, który w Twojej ocenie poradzi sobie najlepiej.

Dlaczego warto typować ostatnie walki?

Gale MMA są konstruowane w taki sposób, by w trakcie ostatniej walki stanęli przed sobą rywale, którzy wyróżniają się albo wysoką popularnością, albo doskonałym stylem walki. Niekiedy zawodnicy łączą w sobie oba te punkty, sprawiając, że walka od początku do końca (niekiedy bardzo szybkiego), trzyma naprawdę wysoki poziom. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie nie tylko doskonałe emocje podczas typowania, ale dodatkowo zwiększyć swoje szanse na wygraną w zakładzie z bukmacherem, powinieneś rozważyć możliwość postawienia zakładu na ostatnie walki.

Czytaj również:  Jak obstawiać skutecznie walki w FEN?

Jednak podczas typowania ostatnich walk musisz wziąć pod uwagę ryzyko, z jakim wiążę się typowanie tego rodzaju walko. Ostatnie walki mają to do siebie, że bywają naprawdę nieprzewidywalne. Jeśli więc zależy Ci na wysokiej wygranej, musisz wziąć pod uwagę wszelkie możliwe wyniki spotkania. Nie stawiaj ślepo na faworyta tylko dlatego, że na takie wyniki wskazują przewidywania bukmacherów. Przeprowadź samodzielną analizę, która pozwoli ci wykryć wszelkie czynniki mogące wpłynąć na wynik spotkania. Wówczas może się okazać, że postawiony przez ciebie zakład na zawodnika, który teoretycznie miał być słabszy, zapewnią ci naprawdę wysoką wygraną. Stawiaj na ciekawe rynki i sprawdź swoje możliwości w typowaniu sportów walki.