Opis gali FFF: Free Fight Federation

Gala Free Fight Federation to odpowiedź na coraz popularniejsze w Polsce gale typu freak show fight. Telewizja Polsat postanowiła stworzyć własną galę, która mogłaby konkurować z największą w Polsce federacją freak fight, czyli Fame MMA. Do tej pory zorganizowano zaledwie dwie gale i wiele wskazuje na to, że pomysł FFF nie będzie dalej rozwijany. Federacji nie udało się zbudować rozgłosu i popularności, na jaką na pewno liczyli włodarze. Niemniej jednak, nie można jednoznacznie wykluczyć, że Free Fight Federation 3 w końcu dojdzie do skutku.

fff

Najważniejsze informacje o gali Free Fight Federation

Federacja Free Fight Federation została założona w 2019 roku. Szybko okazało się, że za nową organizacją stoi Telewizja Polsat, która postanowiła stworzyć konkurencję dla największej federacji specjalizującej się w walkach freak fight show, a zatem Fame MMA. Organizacja ta była dopiero na początku swojej drogi, ale już wtedy odnosiła duże sukcesy, generując niesamowite zainteresowanie. Do tej pory w Polsce praktykowano wplatanie freak fightów do profesjonalnych gal. Tak postępowało chociażby KSW. Fame MMA postanowiło stworzyć projekt w całości bazujący na freakach i pomysł ten okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Federacja Free Fight Federation najprawdopodobniej nie miała jednak ustrukturyzowanych planów i pomysłu na to, jak nawiązać rywalizację z federacją, która w całości skupiła się na przestrzeni Internetu. Włodarze FFF postanowili sięgać po celebrytów oraz osobistości znane w telewizji. Problem w tym, że ich popularność wśród młodych odbiorców, którzy najczęściej interesują się galami freak fight, była znikoma. W dużej mierze to głośna walka wieczoru na FFF 1 pomiędzy Marcinem Najmanem i Pawłem Trybałą zdołała wygenerować oglądalność na poziomie ok. 2.2 mln widzów. Czy projekt FFF będzie kontynuowany? Biorąc pod uwagę, że ostatnia gala odbyła się w 2019 roku, a na polskim rynku pojawiło się wiele nowych gal, wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.

Na jakich zasadach odbywają się walki FFF?

Federacja Free Fight Federation postanowiła skupić się na organizowaniu walk w formule MMA zgodnie z przepisami „Unified Rules”. Dopuszczone są nawet uderzenia kolanami i łokciami, co nie jest standardowym rozwiązaniem w przypadku innych gal typu freak fight. Walki w FFF mają trwać trzy rundy po trzy minuty, a pomiędzy rundami przewidziano dłuższą przerwę – 100 sekund. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że amatorzy wchodzący do oktagonu często mają problem z podołaniem trudom walki w oktagonie, a dłuższe przerwy mają nieco ograniczyć ten problem.

Czytaj również:  Wszystko na temat gali Elite Fighters

Warto jednak pamiętać, że federacja FFF specjalizuje się w freak fightach, a co za tym idzie, w niektórych walkach mogą obowiązywać nieco inne przepisy, stworzone z myślą o większych emocjach i widowiskowości pojedynku. Jest to szczególnie ważne z perspektywy typerów, którzy planują obstawiać zakłady bukmacherskie na FFF. Warto przed galą sprawdzić, na jakich konkretnie zasadach mają rywalizować zawodnicy, ponieważ może to mieć spory wpływ na szanse uczestników. Walka toczyć się będzie w specjalnych, kwadratowych klatkach otoczonych siatką.

Najbardziej znani zawodnicy walczący dla FFF

Do tej pory odbyły się jedynie dwie gale FFF, a zatem federacja nie zdążyła jeszcze zapracować na etatowych zawodników, którzy byliby kojarzeni z tym szyldem. Główną atrakcją pierwszej gali był pojedynek pomiędzy Marcinem „El Testosteronem” Najmanem i Pawłem „Trybsonem” Trybałą. Po ok. 30 sekundach wygrał ją „Trybson”. Trybała pojawił się również na drugiej edycji gali, ale wiele wskazuje, że obaj ci zawodnicy więcej nie pojawią się w klatce FFF. Najman przeszedł do Fame MMA, a następnie założył własną federację, z kolei Trybała kontynuuje swoją karierę w profesjonalnej federacji FEN.

Z zawodników, którzy stoczyli dla FFF dwie walki wskazać możemy: Grzegorza „Grega Collinsa” Chmielewskiego czy też Rafała „Tito” Kryle. Na drugiej edycji gali pojawiła się Karolina „Way of Blonde” Brzuszczyńska, która rozwija swoją karierę na galach freak fight. Gwiazdą drugiej edycji był były piłkarz i reprezentant Polski, Piotr Świerczewski. A zatem, FFF zdołało namówić kilku naprawdę znanych celebrytów na udział w gali, jednak zdecydowanie zabrakło tu youtuberów, a to właśnie oni w dużej mierze napędzają rynek oparty na zasadach freak fight show.

fff

Gale Free Fight Federation zorganizowane do tej pory

Gala FFF 1 odbyła się 8 czerwca 2019 roku. Widzowie otrzymali zaledwie siedem walki, z czego najciekawsze były trzy ostatnie. Rafał „Tito” Kryla pokonał przez decyzję sędziów Grzegorza „Grega Collinsa” Chmielewskiego, a Krystian Pudzianowski odniósł zwycięstwo przez techniczny nokaut nad Radosławem Słodkiewiczem. Walką wieczoru był pojedynek Marcina „El Testosterona” Najmana z Paweł „Trybsonem” Trybałą. Zgodnie z oczekiwaniami, młodszy i silniejszy Trybson szybko obalił rywala do parteru i skończył walkę lawiną ciosów z góry.

Gala FFF 2 została zorganizowana w grudniu 2019 roku. Sporym zainteresowaniem cieszyła się walka Karoliny „Way of Blonde” Brzuszczyńskiej, która debiutowała w sportach walki. Brzuszczyńska wygrana decyzją sędziów z Patrycją „Lady Squat” Zahorską. Drugą walkę dla FFF stoczył „Trybson”, który pokonał przez nokaut techniczny Damiana Kostrzewę. Sporą popularnością cieszyła się także walka pomiędzy Tomaszem Słodkiewiczem i Dariuszem „DJ Decksem” Działkiem zakończona szybkim nokautem ze strony tego drugiego. Walką wieczoru na FFF 2 był pojedynek Grzegorza „Grega Collinsa” Chmielewskiego z Piotrem „Świrem” Świerczewskim. Po walce na pełnym dystansie sędziowie jednogłośnie wskazali zwycięstwo byłego piłkarza.

Czytaj również:  Czym są gale typu freak fight?

Kiedy odbędzie się gala Free Fight Federation 3?

Telewizja Polsat chciała powtórzyć sukces federacji Fame MMA, ale umiarkowane zainteresowanie, jakimi cieszyły się dwie pierwsze gale zapewne ostudziły te zapędy. Po drodze była również pandemia, która utrudniła organizację gal, a wiemy, że trzecia edycja była planowana na pierwsze półrocze 2020 roku. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wiele nowych federacji MMA, żeby daleko nie szukać: High League, MMA VIP czy Prime MMA. Każda z nich skupiła się na celebrytach znanych w sieci, co przełożyło się na większe zainteresowanie.

Wydaje się zatem, że projekt Free Fight Federation 3 okazał się niewypałem. Zabrakło rozpoznawalnych liderów, którzy byliby w stanie przyciągnąć zainteresowanie ze strony młodego pokolenia. Zabrakło także otoczki w social media. Po dwóch galach zorganizowanych w 2019 roku ciężko o jakiekolwiek informacje związane Free Fight Federation 3. Zapewne gala doszłaby do skutku, gdyby nie pandemia koronawirusa. Na dzień dzisiejszy wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobne, aby telewizja Polsat kontynuowała ten projekt.

Gdzie można oglądać gale FFF?

Sporym plusem gali Free Fight Federation jest to, że je ona ogólnodostępna dla widzów. Federacja nie wprowadziła bowiem systemu Pay Per View, dzięki czemu, walki można było oglądać na kanałach telewizyjnych: Polsat oraz Polsat Sport Fight. Bez wątpienia to jeden z głównych powodów, dla których pierwsza gala zbudowała naprawdę dobrą oglądalność na poziomie 2,2 mln widzów. W dużej mierze tak dobry wynik wypracowała jednak walka wieczoru, w której mierzył się Marcin Najman, który w tym czasie zawsze przyciągał spore zainteresowanie ze strony widzów.

Fakt, że gale FFF można oglądać za darmo w otwartej telewizji to spory plus dla graczy, którzy obstawiają zakłady bukmacherskie na żywo, aby cieszyć się jeszcze większymi emocjami. Ciężko jednak przewidzieć, jaka będzie przyszłość federacji Free Fight Federation i czy włodarze zdecydują się na zorganizowanie kolejnych gal. Trzeba jednak przyznać, że gale FFF, jako jedyne z gal specjalizujących się we freak fight show można było oglądać za darmo, bez konieczności kupowania dostępu,

Czytaj również:  Opis gali FEN – wszystko na jej temat

Jak obstawiać zakłady na walki FFF?

Obstawianie walk na FFF to spore wyzwanie, biorąc pod uwagę, że do klatki wychodzą przeważnie amatorzy, którzy nie maja większego doświadczenia w sportach walki. Prawidłowe wytypowanie wyników takich pojedynków jest dość trudne. Oczywiście można wziąć pod uwagę najistotniejsze czynniki, takie jak chociażby: warunki fizyczne, wcześniejsze doświadczenia ze sportami walki, a także doniesienia na temat przygotowania obu zawodników. Niestety, w przypadku niektórych walk dostęp do informacji jest mocno ograniczony, co na pewno nie ułatwia typowania.

W związku z tym, dobrym rozwiązaniem mogą być typy bukmacherskie na FFF. Gracze mogą sprawdzić, jakie wyniki przewidują inni typerzy, a także eksperci, do ułatwi budowanie satysfakcjonującego kuponu. Dobrym pomysłem może być obstawianie zakładów combi, w których umieścimy 2-4 zdarzenia, które pozwolą zbudować wysoki kurs całkowity. To taktyka bardzo popularna przy obstawianiu sportów walki. Na pewno nie należy ograniczać się do zakładów na zwycięzcę walki, ponieważ czasami bardziej szczegółowe selekcje oferują lepsze warunki do obstawiania.

fff

Gdzie można obstawiać zakłady na walki FFF?

Walki Freak Fight Show nie zawsze można obstawiać w serwisach legalnych bukmacherów. Bukmacherzy często mają problem z określeniem kursów na walki amatorów i wolą odpuścić sobie tego typu wydarzenia. Niemniej jednak, ofertę zakładów na FFF znajdziemy u niektórych legalnych bukmacherów. Tutaj warto wspomnieć o tym, że dobrym rozwiązaniem jest posiadanie konta przynajmniej u kilku bukmacherów. W ten sposób mamy większe szanse na to, że przynajmniej jeden z bukmacherów zaoferuje nam ofertę na interesujące nas zakłady, a my unikniemy wówczas konieczności rejestrowania konta.

Kolejnym plusem jest to, że konta u różnych bukmacherów pozwalają wybierać najwyższe kursy bukmacherskie, a także atrakcyjne promocje i bonusy, które mogą mieć spory wpływ na opłacalność obstawianych zakładów. Zakłady na FFF warto traktować przede wszystkim jako źródło dodatkowych emocji podczas oglądania gali. Biorąc pod uwagę charakter eventów freak fight show, analityczne obstawianie jest tutaj dużo trudniejsze, aniżeli w przypadku profesjonalnych sportów walki.