Opis gali FEN – wszystko na jej temat

Fight Exclusive Night to profesjonalna federacja zajmująca się organizacją walk w mieszanych sztukach walki oraz w kick-boxingu. Jest to druga co do wielkości federacja MMA w naszym kraju. Projekt jest rozwijany od 2013 roku, a od 2018 posiada wsparcie spółek państwowych LOTOS i Energa Orlen. Federacja FEN skupia się przede wszystkim na walkach profesjonalnych zawodników, ale od czasu do czasu w karcie walk trafiają się walki freakowe, które mają przyciągnąć większe zainteresowanie. Co może zaoferować widzom profesjonalna gala FEN?

Najważniejsze informacje o Fight Exclusive Night

Pierwsza gala FEN odbyła się 16 listopada 2013 roku we Wrocławiu. Założycielami federacji są: Paweł Jóźwiak, Rafał Sawicki, Kamil Birka, Bartosz Szuba oraz Łukasz Paluch. Od 2014 roku federacja FEN nieprzerwanie współpracuje z telewizja Polsat, dzięki czemu, gale FEN mogły być oglądana na kanałach: Polsat Sport oraz FightBox, a czasami także na głównym kanale Polsatu. Od hali FEN 28 federacja stosuje system PPV, w którym trzeba zapłacić za dostęp do transmisji. Fight Exclusive Night skupia się przede wszystkim na organizowaniu walk MMA, ale toczone są również pojedynki kick-boxerskie w formule K-1. FEN to druga co do wielkości federacja MMA w Polsce, po KSW. Do tej pory, federacja zorganizowała już 39 oficjalnych gal (stan na kwiecień 2022).

Na jakich zasadach toczone są pojedynki FEN?

Jeśli chodzi o walki MMA, są one toczone w klatce lub klatko-ringu i trwają trzy rundy po pięć minut. Wyjątkiem są walki o pas mistrzowski organizacji FEN trwające pięć rund po pięć minut. W MMA dopuszczalne są ciosy pięściami, łokciami, kolanami, kopnięcia, klinczowanie, obalanie, ciosy w parterze, a także dźwignie i duszenia. Walka może skoczyć się przez: nokaut, poddanie, techniczny nokaut (sędzia ringowy przerywa walkę), decyzję sędziów punktowych lub dyskwalifikację. Walki w MMA toczą się kategoriach wagowych: ciężkiej (do 120 kg), półciężkiej (do 93kg), średniej (do 84kg), półśredniej (do 77kg), lekkiej (do 70kg), piórkowej (do 66kg) i koguciej (do 61kg).

W ostatnim czasie, niemal każda gala FEN posiada w karcie walk przynajmniej jeden pojedynek toczony w formule kick-boxingu. Tutaj walki toczą się na dystansie trzech rund po trzy minuty lub pięciu rund po trzy minuty w przypadku walk o pas mistrzowski. Tutaj możemy wyróżnić sześć kategorii wagowych: ciężka (ponad 95kg), półciężka (do 95kg), średnia (do 85kg), półśrednia (do 77kg), lekka (do 70kg) oraz piórkowa kobiet (do 65kg). W ringu lub klatce zawsze obecny jest sędzia ringowy, który może przerwać walkę w sytuacji, gdy uzna, ze jeden z uczestników nie jest w stanie dalej walczyć.

Czytaj również:  FEN 41 – najważniejsze informacje na temat nadchodzącej gali

Największe gwiazdy federacji Fight Exclusive Night

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników w federacji FEN jest Mateusz Rębecki, który dla tej organizacji występuje od 2015 roku, od gali FEN 8. Rębecki wystąpił w sumie w 11 walkach i wszystkie z nich wygrał. 10 marca 2018 roku miała miejsce gala FEN 20, w trakcie której Mateusz Rębecki pokonał Mariana Ziółkowskiego zdobywając tym samym pas mistrzowski wagi lekkiej. Od tej pory Rębecki siedmiokrotnie skutecznie bronił zdobytego pasa, stając się tym samym najdłużej panującym mistrzem w historii federacji Fight Exclusive Night.

Bardzo perspektywiczną i wschodzącą gwiazdą FEN jest Cezary Oleksiejczuk, zawodnik mający zaledwie 22 lata. Zadebiutował na FEN 32 i do tej pory stoczył trzy zwycięskie pojedynki. Na gali FEN 37 pokonał Aiguna Achmedowa zdobywając pas wagi półśredniej. Z najbardziej znanych zagranicznych zawodników walczących obecnie lub w przeszłości dla federacji Fight Exclusive Night możemy wyróżnić: Oli Thompsona, Daniela Torresa, Vaso Bakocevica, Daguida Imavova oraz Igora Pokrajaca.

Aktualni mistrzowie Fight Exclusive Night

Federacja Fight Exclusive Night ma swoich czempionów wyłanianych w różnych kategoriach wagowych. Biorąc pod uwagę dużą liczbę kategorii oraz podział na MMA oraz Kick-boxing, niemal każda gala FEN przynosi przynajmniej jedną walkę mistrzowską. Oto poszczególni mistrzowie Fight Exclusive Night w mieszanych sztukach walki i Kick-Boxingu:

Czempioni FEN w MMA:

 • Waga ciężka – Oli Thompson i Szymon Bajor (mistrz tymczasowy)
 • Waga półciężka ­– Eder de Souza
 • Waga średnia ­– WAKAT (o pas powalczą na FEN 40: Marcin Naruszczka i Piotr Kuberski)
 • Waga półśrednia – Cezary Oleksiejczuk
 • Waga lekka – Mateusz Rębecki
 • Waga piórkowa – Kacper Formela
 • Waga kogucia – Frans Mlambo
 • Waga kogucia kobiet – Kateryna Szakałowa

Czempioni FEN w Kick-boxingu:

 • Waga ciężka ­– Arkadiusz Wrzosek
 • Waga półśrednia – Anatoli Hunanyan
 • Waga piórkowa kobiet ­– Marta Waliczek

Jak dotąd odbyło się 39 fal FEN (stan na kwiecień 2022), dzięki czemu organizacja ma już swoich liderów, którzy przyciągają największe zainteresowanie ze strony fanów. Bardzo istotna będzie gala FEN 40, na której Marcin Naruszczka i Piotr Kuberski powalczą o pas wagi średniej.

Gdzie można oglądać gale FEN?

Federacja Fight Exclusive Night jest związana z Telewizją Polsat, dzięki czemu, gale FEN można było oglądać w telewizji na kanałach: Polsat SPort oraz FightBox. Gala FEN 28 była jednak pierwszą zorganizowaną w systemie PPV. Od tego czasu gale można oglądać jedynie po wykupieniu dostępu u swojego operatora. Jest to ważna informacja dla osób, które planują obstawiać zakłady na żywo na walki FEN. Etatowymi komentatorami FEN są: Andrzej Janisz oraz Łukasz Jurkowski. To bardzo znany i lubiany duet, który w przeszłości pracował także dla KSW. Duet ten nie skomentował jednak gali FEN 34, na której zorganizowano wiele walk freak show fight.

Czytaj również:  High League 5 - podsumowanie gali!

Kiedy odbędzie się najbliższa gala FEN?

Gala FEN 40 odbędzie się już 18 czerwca 2022 roku. Przed nami kolejna bardzo emocjonująca odsłona, której prawdziwą ozdobą będzie walka o pas mistrzowski wagi półśredniej. Jednak to niejedyne ciekawe zestawienie, jakie ma do zaoferowania kibicom gala FEN 40. Nie znamy jeszcze wszystkich uczestników nadchodzącej gali, ale w karcie walk znalazły się już następujące zestawienia:

 • Cezary Oleksiejczuk vs Kamil Kraska (walka o pas mistrzowski wagi półśredniej),
 • Marcin Naruszczka vs Piotr Kuberski (walka o pas mistrzowski wagi średniej),
 • Kacper Formela vs TBA,
 • Wojciech Kawa vs Patryk Duński,
 • Szymon Dusza vs Kacper Bróździak,
 • Adam Biegański vs Wojciech Janusz,
 • Mariusz Joniak vs Sebastian Romanowsi.

W sumie, gala FEN 40 zaoferuje kibicom 10 walk. Na ten moment, wszystkie odsłonięte zestawienia to walki w formule MMA, ale niewykluczone, że FEN zestawi również pojedynki w formule kick-boxingu. Przed nami konferencje prasowe, na których będzie można dowiedzieć się więcej o samych zestawieniach, które znalazły się na karcie walk FEN 40.

Jakie zakłady można obstawiać na walki FEN?

Gale organizowane przez federację FEN cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony typerów, którzy obstawiają swoje kupony w obrębie sportów walki. Podobnie jak w innych profesjonalnych galach MMA oraz K-1, zakłady na FEN oferują całkiem szeroki wachlarz dostępnych zakładów, z czego najważniejsze są oczywiście: zakłady na zwycięzcę walki, zakłady na czas trwania walki, zakłady na sposób zakończenia walki, a także zakłady złożone, które składają kilka selekcji w jeden zakład. Przed przystąpieniem do typowania wyników warto zatem sprawdzić, jakie dokładnie zakłady oferuje nadchodząca gala FEN w ofercie legalnych bukmacherów.

Zakłady na FEN są dostępne również w ofercie na żywo. To dobra propozycja dla graczy, którzy chcą wykorzystać swoją znajomość dyscypliny oraz wiedzę o przebiegu walki. Czasami, już po pierwszych minutach walki można dojść do ciekawych wniosków, które pozwolą na obstawienie lepszych kuponów. Należy być jednak czujnym, ponieważ kursy zmieniają się dość szybko, a zatem łatwo stracić okazję do obstawienia najbardziej opłacalnych zakładów. Trzeba jednak przyznać, że oferta zakładów bukmacherskich na FEN prezentuje się naprawdę dobrze.

Czytaj również:  Fame MMA 15 – najważniejsze informacje o karcie walk

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy typowaniu wyniku?

Zależy Ci na tym, aby gala FEN przyniosła trafione kupony? Nie istnieją oczywiście stuprocentowe sposoby na wygraną, niemniej jednak, można nieznacznie zwiększyć swoje szanse na wygranie kuponu, biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik. Co dokładnie należy uwzględnić podczas typowania wyników walk na FEN?

 • Warunki fizyczne – podstawą są oczywiście warunki fizyczne. Wzrost, zasięg ramion, waga – zawodnicy mający przewagę w tych aspektach mają po swojej stronie naturalny handicap.
 • Bilans walk – warto sprawdzić na wszystkie zestawienia, jakie oferuje gala FEN i przejrzeć bilans walk wszystkich zawodników. Bilans zawiera informacje o walkach wygranych (także przez nokaut i poddanie), przegranych i nierozstrzygniętych.
 • Stawka – w przypadku walk pretendentów oraz walk mistrzowskich, stawka może powodować większą presję, a co za tym idzie, odporność psychiczna będzie odgrywać dużą rolę. Pamiętajmy także, że walki mistrzowskie są dłuższe o dwie rundy.
 • Formuła walki – w FEN organizowane są walki przede wszystkim w MMA, ale czasami organizatorzy stawiają także na zestawienia w kick-boxingu. Zanim zaczniesz obstawiać zakłady, zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami walki.

Kolejnym istotnym czynnikiem są doniesienia medialne. Warto oglądać konferencje, aby sprawdzić nastawienie oraz motywację ze strony obu zawodników. Gala FEN oferuje wiele materiałów dodatkowych, które pozwolą dowiedzieć się więcej na temat nadchodzących walk.

Gdzie można obstawiać zakłady bukmacherskie na FEN?

Zakłady na FEN można obstawiać w serwisach legalnych bukmacherów. Nie każdy bukmacher posiada ofertę na to wydarzenie, a zatem, przed rejestracją konta warto sprawdzić, czy wybrany serwis bukmacherski oferuje te wydarzenia, na których Ci najbardziej zależy. Dysponując kontem w kilku serwisach możesz także dobierać optymalne kursy bukmacherskie oraz korzystać z licznych promocji oraz bonusów, które również mogą sprawić, że gala FEN zakończy się pozytywnym rozliczeniem Twoich kuponów. Zakłady na FEN są dostępne w ofercie przedmeczowej i na żywo.