Czym są gale typu freak fight?

Wielbiciele sportów walki od lat śledzą starcia podczas pojedynków bokserskich. Od niedawna coraz więcej osób śledzi starcia w ramach MMA. Jednak ftrak fight w dalszym ciągu stanowią swego rodzaju niszę. Wiele osób nawet nie wie, co to pojęcie oznacza. Tymczasem jest to ciekawa alternatywa, która niejednokrotnie pozwala przeżyć niezapomniane emocje, nieporównywalne wręcz z klasycznymi sportami walki. Czym więc są gale typu freak fight i co warto o nich wiedzieć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest freak fight?

Freak fight w sportach walki, takich jak m.in. MMA, boks czy kick-boxing oznacza dysproporcję. Ta może dotyczyć zarówno umiejętności, jak i doświadczenia, czy nawet wagi stających naprzeciwko siebie zawodników. Organizatorzy gal, chcąc zwiększyć oglądalność swoich widowisk coraz częściej do walk typu freak fight zapraszają osoby medialne, które za sprawą swoich zasięgów są w stanie jeszcze wyraźniej podnieść zainteresowanie zbliżającym się pojedynkiem.

W Polsce zauważyć można coraz większe zainteresowanie widzów galami typu freak fight, które jest na tyle wyraźne, że często poziom oglądalności wyraźnie przewyższa ten znany z gal profesjonalnych zawodników. Co ciekawe, zainteresowanie tego typu wydarzeniami jest na tyle wyraźne, że coraz chętniej również zawodowi fighterzy decydują się podpisywać kontrakty z federacjami odpowiedzialnymi za ich organizację, które w wielu przypadkach wcześniej uznawane były za antysportowe.

Wielbiciele zakładów wzajemnych z pewnością ucieszą się z informacji, że gale w formule freak fight również można typować u legalnych polskich bukmacherów. Musisz przy tym wiedzieć, że nie każdy operator zakładów wzajemnych posiada w swojej ofercie zakłady na gale w takim formacie. Jeśli jednak odpowiednio poszukasz, z pewnością znajdziesz co najmniej kilka propozycji, spośród których wybierzesz tę najbardziej korzystną dla ciebie.

Zasady w freak fight

Z uwagi na specyfikę takich pojedynków, zasady walki często uzależnione są od tego, co zostało wskazane w kontrakcie. Większość początkujących celebrytów – zawodników rozpoczyna pojedynkowanie stawiając na boks lub kickboxing, jednak jeszcze do niedawna pojedynki te opierały się na zasadach MMA.

Czytaj również:  Mamed Khalidov ostro o freak fightach!

Co ważne, o ile zawodowi figchterzy ściśle przestrzegają zasad obowiązujących w tej dyscyplinie, to walki celebrytów często pozostawiają w tej kwestii wiele do życzenia. Wielu celebrytów nie zgadza się na sztywne stosowanie zasad obowiązujących w galach freakowych. Z pewnością dużą rolę odgrywają tutaj silne emocje, które w połączeniu ze stresem i brakiem doświadczenia skutkują nieczystymi zagraniami. Na szczęście, podczas takich pojedynków nad bezpieczeństwem zawodników czuwają najlepsi sędziowie, którzy dbają o bezpieczeństwo podczas spotkania.

Co wpływa na wzrost zainteresowania galami freak fight

Miłośników sportów walki z pewnością nie zdziwi fakt, że za wzrostem zainteresowania tego typu pojedynkami stoją nie tylko chęć obejrzenia walki, ale o same emocje, które podczas starć amatorów i półamatorów potrafią sięgnąć zenitu. Te dodatkowo podkręcają konferencje, które w przypadku najciekawszych nazwisk biją kolejne rekordy oglądalności.

Organizatorzy walk skuszeni wielomilionową oglądalnością, która jednoznacznie przekłada się na ich zyski coraz chętniej angażują różnorodnych celebrytów ze świata mediów społecznościowych, w tym w szczególności youtuberów i instagramerów. Szczególny nacisk kładą przy tym na zestawienie w pojedynku postaci, które mają między sobą nierozwiązane konflikty. Ich dodatkowa aktywność w mediach podkręca rywalizację, sprawiając, że gala zdobywa wymaganego rozgłosu.

Kolejnym aspektem, który przyciąga widzów do gali typu freak fight jest brak doświadczenia i umiejętności zawodników. Zwykle zawodnicy dowiadują się o planowanym pojedynku na krótko po podpisaniu kontraktu z federacją organizującą gale. To sprawia, że na przygotowanie się do walki mają zaledwie kilka tygodni. Dla osoby, która nie ma zielonego pojęcia o sztukach walki jest to naprawdę mało czasu. To skutkuje tym, że widzowie mogą oglądać ich brak kondycji, słabą technikę i paniczne ciosy. Taka walka dla wielu osób wydaje się bardziej interesująca niż typowo techniczne starcia.

Czytaj również:  Kalendarz gal MMA na sierpień

Jaka przyszłość czeka gale typu freak fight?

Rozwój każdej dyscypliny sportowej uzależniony jest w głównej mierze od zainteresowania, jakie wzbudza w widzach. Jeśli dane rozgrywki poruszają masy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że te będą się rozwijać. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tak popularne w Rosji walki międzypłciowe, czy pojedynki dwóch na jednego a nawet pojedynki w klatkach na gołe pięści jeszcze do niedawna były niszą, a obecnie porywają tłumy. Głównym założeniem wszystkich tych wystąpień były rywalizacja, pieniądze i widowisko. Na szczęście, dla wielbicieli tradycyjnych sztuk walki, nie musimy się obawiać tego, że celebryci przejmą rynek sztuk walki. Obie te dyscypliny, tradycyjne gale i gale typu freak fight rozwijają się równolegle, nie stanowiąc dla siebie konkurencji.