Tomasz Narkun – kariera i profil zawodnika!

Tomasz Narkun

Tomasz Narkun urodził się 3 grudnia 1989 roku w Stargardzie. To polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej (do 93 kg) oraz grappler, który może pochwalić się sukcesami na krajowym oraz zagranicznym rynku. Tomasz Narkun to zwycięzca eliminacji M-1 Selection z 2010 oraz Mistrz Europy MMA- Holandia 2009 r. to również Multimedalista mistrzostw Polski i Europy ADCC w submission fightingu z 2012 i 2014. Jakby tego było mało, to posiada czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu. Od 2015 do 2022 roku międzynarodowy mistrz KSW w wadze półciężkiej.

W całej swoje karierze zawodowej walczył głównie dla M-1 Global oraz dla Konfrontacji Sztuk Walki.

Tomasz Narkun – kariera MMA

Zawodowy debiut Tomasza Narkuna przypada na 15 listopada 2009 roku. Wówczas wziął udział w niemieckiej gali Fight Club Berlin 14, na której pokonał Słowaka Daniela Biskupica. W marcu 2020 roku wziął udział w zachodnioeuropejskich eliminacjach M-1 Selection. Wygrał je pokonując w ciągu roku trzech rywali. Finałowa gala M-1 Challenge 22 odbyła się 10 grudnia 2010 roku i na niej zmierzył się z Wiaczesławem Wasilewskim.

Niestety tym razem nie miał zbyt dużo szczęścia, ponieważ przegrał z Wasilewskim przez przez TKO w drugiej rundzie o tytuł mistrzowski wagi półciężkiej i odnotował swoją pierwszą zawodową porażkę. Ostatnią walkę w M-1 stoczył 5 marca 2011 roku z Szamilem Tinagadźijewem. Swojego rywala poddał duszeniem trójkątnym w pierwszej rundzie, po czym wycofał się ze startów w mieszanych sztukach walki na blisko dwa lata.

18 kwietnia 2013 ponownie stanął w klatce na gali w Polsce – Superleague of MMA 2, gdzie pokonał Rafała Zawidzkiego przed czasem. Po gali Narkun otrzymał bonus za walkę i poddanie wieczoru. 17 maja 2013 roku wziął udział w gali XCage 5 poddając duszeniem zza pleców Michała Gutowskiego. 7 listopada 2013 roku zawalczył z Simonem Carlsenem o pas mistrzowski European MMA w wadze półciężkiej. Swojego rywala poddał w drugiej rundzie i zdobył pas mistrza duńskiej organizacj.

Czytaj również:  Patryk Tołkaczewski - kariera i profil zawodnika!

W 2014 roku Tomasz Narkun podpisał kontrakt z Konfrontacją Sztuk Walki. Debiut dla polskiego giganta miał podczas KSW 27: Cage Time. To był naprawdę dobry start, ponieważ poddał Charlesa Andrade w pierwszej rundzie. Druga walka dla KSW nie była już tak udana, ponieważ 6 grudnia 2014 roku przegrał większościową decyzją z Goranem Reljiciem. Podczas KSW 31: Materla vs. Drwal się zrehabilitował poddając duszeniem zza pleców Karola Celińskiego w pierwszej rundzie.

a walka zapewniła mu też bonus za poddanie wieczoru. Podczas KSW 32: Road to Wembley miał okazje po raz kolejny zmierzyć się z Goranem Reljiciem. Tym razem to jednak Polak okazał się lepszy, ponieważ pokonał przez ciosy pięściami Gorana Reljicia i został nowym mistrzem międzynarodowym KSW w wadze półciężkiej. Do pierwszej obrony pasa przystąpił już 5 marca

2016 roku podczas KSW 34 w walce przeciwko Cassio Barbosa de Oliveira. Polak znokautował Brazylijczyka w pierwszej rundzie. Do obrony pasa przystępował jeszcze kilka razy i utrzymał tytuł aż do 15 stycznia 2022 roku. Na gali KSW 66: Ziółkowski vs. Mańkowski wygrał Ibragim Czużygajew jednogłośną decyzją i to on został nowym mistrzem KSW w wadze półciężkiej.

Tomasz Narkun – osiągnięcia

Wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na prześledzenie kariery sportowej Tomasza Narkuna, by dojść do wniosku, że może poszczycić się naprawdę wieloma sukcesami i to w różnych dyscyplinach. W mieszanych sztukach walki zajął pierwszej miejsce na IV edycji Ligi Shooto w kategorii 83 kg w 2008 roku, czy pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy Shooto w kategorii 91 kg w 2009 roku.

W 2010 roku wywalczył pierwsze miejsce w wadze półciężkiej na M-1 Selection Western Europe, zaś w 2013 roku został mistrzem European MMA w wadze półciężkiej. Do tego Tomasz Narkun to międzynarodowy mistrz KSW w wadze półciężkiej w latach 2015-2022. liczne sukcesy wywalczył także w grapplingu. Mowa tutaj na przykład o drugim miejscu na Grappling Arena w kategorii 88 kg w 2009 roku, czy o pierwszym miejscu na Mistrzostwie Polski ADCC w submission fightingu w kategorii 88 kg.

Czytaj również:  Słynne już zatrzymanie Tysona

W 2011 roku zdobył pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski ADCC w submission fightingu w kategorii 98,9 kg. W kolejnych latach zdobył pierwszej miejsce na X Pucharze Polski w bjj w kategorii 100 kg (2012 rok), pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy ADCC w kategorii –99 kg (2014 rok) oraz pierwsze miejsce na XVII Mistrzostwach Polski BJJ (2021 rok).

Tomasz Narkun – bilans walk zawodowych

Tomasz Narkun wziął udział w dwudziestu czterech walkach zawodowych MMA. Osiemnaście razy udało mu się pokonać swoich rywali, z czego czternaście zwycięstw było przez poddania. Trzy razy wygrał przez nokauty oraz raz przez decyzję. Na jego koncie jest też sześć przegranych starć w mieszanych sztukach walki.

Pseudonim: Żyrafa

Data i miejsce urodzenia: 3 grudnia 1989 rok, Stargard

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 190 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: brazylijskie jiu-jitsu

Debiut: 2009 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka

Klub: Berserker’s Team Poland, Ankos MMA Poznań