Słynne już zatrzymanie Tysona

W lutym 2021 roku media w całym kraju obiegła informacja o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Śledcze Policji zawodnika walk na gołe pięści GROMDY Krystiana K. znanego szerszej publiczności pod pseudonimem „Tyson”. Jak donoszą źródła, wraz z Tysonem zatrzymanych zostało pięciu mężczyzn, którzy byli bezpośrednio powiązani z grupami kibicowskimi, a poza walkami zajmować się mieli również handlem narkotykami.

Tyson zatrzymany przez CBŚP

Do zatrzymania Tysona oraz pozostałych osób zamieszanych w handel narkotykami doszło w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Toruniu. Łącznie policja zatrzymała pięć osób, z których wszystkie były bezpośrednio związane z grupami kibicowskimi. Zatrzymanym został postawiony zarzut rozprowadzania narkotyków. Niezależne źródła donoszą, że w miejscach użytkowanych przez mężczyzn zabezpieczono marihuanę, a także dwa podrobione dokumenty tożsamości z Hiszpanii. Co więcej, w jednym z mieszkań znaleziona została maczeta, którą policja zabezpieczyła do czasu zakończenia postępowania.

Wszyscy zamieszani w sprawę mężczyźni, w tym Krystian K. usłyszeli zarzut handlu narkotykami. Dwóch z pośród zatrzymanych mężczyzn dodatkowo miało uczestniczyć w zorganizowanej grupie przestępczej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymanym mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Tym co szczególnie zaniepokoiło wielbicieli mieszanych sztuk walki, w tym walk na gołe pięści jest fakt, że jednym z zatrzymanych jest Krystian K. pseudonim „Tyson”, którego pełne energii walki można było oglądać na galach organizowanych przez federację GROMDA.

Czy to koniec dobrze zapowiadającej się kariery Tysona?

Krystian Tyson był jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników . Przy wzroście 183 cm i wadze 110 kilogramów doskonale radził sobie na ringu. Szerszej publiczności dał się poznać podczas swojego pierwszego turnieju w ramach gali GROMDA. Zawodnicy startujący w gali mieli szansę zyskać czek na 100 tysięcy złotych. Tyson okazał się jednym z czołowych zawodników walki na gołe pięści i już podczas pierwszej gali pokonał trzech rywali, trafiając tym samym do finału. Ostatecznie nie udało mu się zająć pierwszej pozycji, ale wielbicielom sztuk walki zapadł w pamięć jego doskonały i niesamowicie brutalny nokaut na Łukaszu Załusce „Brodaczu”.

Czytaj również:  Paige VanZant – utalentowana fighterka

Jednak Tyson próbował swoich sił w zawodowych walkach jeszcze na długo przed udziałem w GROMDZIE. Wcześniej trenował boks, występując na XXI Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w boksie amatorskim w 2014 roku.

Co ciekawe, jak przyznaje sam Tyson, walczyć nauczył się nie w klubach, tylko na ulicy. Otwarcie podkreśla, że jest kibicem Elany Toruń, za którą jeździ z grupą kibiców. Jesienią głośni się zrobiło o zatrzymaniu Tysona. Jako przywódca kiboli trafił do aresztu po tym, gdy wraz z kolegami wybrali si na ulice Bydgoszczy, gdzie następnie pobili przypadkowego przechodnia, który ubrany był w barwy klubowe Zawiszy Bydgoszcz i Górnika Wałbrzych.

Obecnie głośna sprawa z zatrzymaniem prawdopodobnie znacząco pokrzyżuje plany na rozwój dalszej kariery Krystiana K.. Choć GROMDA oficjalnie nie potwierdziła rezygnacji ze współpracy z podejrzanym o popełnienie przestępstwa Krystianem K. to możemy przypuszczać, że wraz z nasilającą się niechęcią w środowiskach fanów, jego dalszy udział w spotkaniach stoi pod wyraźnym znakiem zapytania.

Kulisy aresztowania Tysona

W przypadku braku jednoznacznych dowodów uniewinniających Krystian K. pseudonim Tyson może mieć wyraźne trudności z wymknięciem się wymiarowi sprawiedliwości. Z komunikatu Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że trakcie prowadzonego dochodzenia w ich ręce wpadło aż 5 osób (w tym Tyson), którzy podejrzani są o wprowadzenie na rynek ponad 1,5 tony narkotyków. W śledztwie pojawiło się aż 41 nazwisk, a podejrzanym postawiono łącznie 105 zarzutów.

Prokuratura szybko przygotowała akty oskarżenia, wnioskując przy tym o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Celem zastosowania takiego rozwiązania miało być w szczególności zapobieganie matactwom, które utrudniłyby postępowanie karne.

Obecnie Krystian K. pseudonim Tyson przebywa na sankcji. Z informacji przedstawionych przez dobrą znajomą zawodnika „Rudą” wynika, że Tyson się nie poddaje. Podczas odsiadki planuje regularnie trenować, by nie wypaść z formy. Obecnie waży już 115 kilogramów i dąży do tego, by było mu dane powrócić do GROMDY.

Czytaj również:  Denis Załęcki – kim jest zawodnik MMA?

Powrót do walki po odsiadce

Opinie na temat tego, czy Krystian K. powinien mieć możliwość powrotu na ring po odsiadce są podzielone. Zdaniem niektórych kibiców w walkach chodzi wyłącznie o odpowiednie widowisko, które Tyson z pewnością zaoferuje. Inni z kolei uważają, że przestępstwo o jakie oskarżony został Krystian  K. powinno całkowicie wykluczyć go ze świata sportu. Ich zdaniem udział osoby skazanej za handel narkotykami, jak również za napaść na przypadkowego przechodnia wskazuje, że zawodnik za nic ma jakąkolwiek etykę, co u sportowców, szczególnie tych trenujących sztuki walki powinno być na pierwszym miejscu. Jak wyjaśni się cała sytuacja, z pewnością dowiemy się na przestrzeni kolejnych lat.