Paige VanZant – utalentowana fighterka

Młoda amerykanka Paige VanZant od lat rozwija swoją karierą w sportach walki. Dotychczas rozwijała swoją karierę jako zawodniczka mieszanych sztuk walki, bokserka oraz wrestlerka. Olśniewająca uroda tej 28 latki sprawia, że kobieta sprawnie łączy karierę fighterki z modelingiem, a także aktorstwem i udziałem w programach rozrywkowych. Młoda kobieta wystąpiła w takich programach telewizyjnych jak Dancing with the Stars oraz Chopped.

Początki kariery Paige VanZant

Pierwotnie Paige VanZant nie planowała rozwijać się w świecie sportów walki. Po przeprowadzce z rodzinnego Oregonu do Sparks w Nevadzie, planowała rozwijać swoje umiejętności taneczne. Jednak ostatecznie trafiła na siłownię należącą do weterana UFC Kena Shamrocka. Tam rozpoczęła regularne treningi bokserskie, a także rozwijała się w innych sztukach walki. Mając zaledwie 18 lat wygrała pierwszą amatorską walkę, by następnie zadebiutować w profesjonalnym MMA. Wówczas wzięła udział w finale Turnieju Wojowników UWF, gdzie stanęła do walki z Jordan Nicole Gazą. Spotkanie zakończyła wygraną przez nie jednogłośną decyzję sędziów. Na kolejny sukces nie musiała długo czekać. 22 września 2012 roku stanęła do walki z Amber Stautzenberg podczas gali Premier Fight Series 2, gdzie wygrała już jednogłośną decyzją sędziów.

Paige VanZant w Ultimate Fighting Championship

W grudniu 2013 roku Paige VanZant odniosła kolejny sukces stając się jedną z zaledwie 11 kobiet, które podpisały kontrakt z Ultimate Fighting Championship, startując w ramach nowoutworzonej wagi słomkowej. W tym samym czasie ogłoszono, że będzie ona jedną z uczestniczek programu The Ultimate Fighter. Niestety radość z udziału w programie nie trwała długo, ponieważ zaledwie 20 letnia zawodniczka została wyeliminowana z uwagi na nieosiągnięcie wymaganego wieku 21 lat.

Eliminacja z programu pozwoliła jednak młodej zawodniczce rozwijać swoją karierę sportową. W sierpniu 2014 roku UFC ogłosiło, że w ramach nadchodzącej gali VanZant zmierzy się z Kailin Curran. Niestety z uwagi na kontuzję do walki nie doszło w wyznaczonym czasie.

Czytaj również:  Adam Kownacki – jak będzie wyglądać jego dalsza kariera?

Walka VanZant vs. Curran została przeniesiona na galę UFC Fight Night: Edgar vs. Swanson. Wówczas VanZant udało się zwyciężyć przez TKO w trzeciej rundzie.

Tak spektakularny sukces sprawił, że VanZant zyskała na popularności. W 2015 roku podpisała kontrakt sponsorski z Reebok. Kontrakt ten, choć z pewnością lukratywny, sprawił, że na gwiazdę spłynęła fala krytyki. W okresie tym VanZent odbyła tylko jedną walkę. Być może z powodu zazdrości, lub ogólnej niechęci do utalentowanej i zdolnej amerykanki, w mediach krążyły pogłoski, że kontrakt z marką światowej sławy udało jej się osiągnąć tylko z uwagi na jej atrakcyjność fizyczną.

Obecna kariera VanZent

Paige VanZent nie daje się łatwo pokonać i tak dzięki swoim umiejętnościom walki i wysokiemu samozaparciu, w sierpniu 2020 roku podpisała nowy kontrakt, tym razem z Bare Knuckle Fighting Championship. Kontrakt na zaledwie cztery walki opiewał na ponad 1 mln dolarów.

Swój debiut w nowej federacji VanZent miała 5 lutego 2021 roku, kiedy to stanęła do walki z Britain Hart podczas głównego wydarzenia BKFC: Knucklemania. Mimo wyraźnie dobrej kondycji, nie udało jej się wygrać i jednogłośną decyzją sędziów oddała zwycięstwo swojej rywalce.

Styl walki Paige VanZant

Tym co przyciąga wielbicieli kobiecych sportów walki, do pojedynków Paige VanZant jest jej agresywny styl. Zwykle atakuje grapplingiem, by następnie zakończyć walkę ciosami. W jej stylu dominują partery i funty. Dodatkowo pojawiają się elementy brudnego boksu, a także szeroka gama różnorodnych uderzeń klinczem. W trakcie walki stara się zagonić swoje rywalki w kierunku ogrodzenia, używając do tego ciosów kolanami, łokciami i przedramionami.

Podczas oglądania walki VanZent nie da się nie zauważyć, że w trakcie grapplingu używa stałego nacisku. Przeciwniczki, którym uda się uciec z jej klinczu, szybko ponownie są atakowane. Pierwszą zawodniczką, której udało się pokonać grappling VanZanty okazała się Tecia Torres, która skutecznie odpierała ataki stosując ataki ciosami w pobliżu klatki.

Czytaj również:  Mateusz Gamrot UFC – historia i przyszłe pojedynki

Podczas walki z dystansu VanZant atakuje głównie wysokimi kopnięciami i ciosami. Jak sama podkreśla, swoje umiejętności w dużej mierze zawdzięca nauce tańca, które zapewniają jej elastyczne i zwinne ruchy. Swoje zdolności doskonale zaprezentowała podczas walki z Bec Rawlings, którą pokonała przez nokaut wyprowadzając kopnięcie z przełącznika skokowego.

Co szczególnie warte podkreślenia, poza umiejętnościami walki w MMA, VanZanta doskonale sprawdza się również w brazylijskim jiu-jitsu, w którym może się pochwalić posiadaniem niebieskiego pasa.

Kariera wrestlerska

Od 2021 roku Paige VanZant jest związana z All Elite Wrestling biorąc udział w ich programie Dynamite z zawodnikami American Top Team. 4 marca VanZanta podpisała kontrakt pojawiając się u boku swojego męża Austina Vanderforda na widowni programu Dynamite z dnia 9 marca. Co szczególnie warte uwagi, jej kariera wrestlerska również nabiera rozpędu, a jej drużyny odnoszą regularne zwycięstwa.