Ricardo Prasel – z piłki nożnej do zawodowego MMA!

Ricardo Prasel

Ricardo Prasel urodził się 2 czerwca 1990 roku w Guarapuavie. To brazylijsko-niemiecki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi ciężkiej, który dał się poznać także w innej dyscyplinie sportowej. Prasel był piłkarzem grającym na pozycji bramkarza m.in. w klubie CA Juventus, czy Chelsea F.C. Po zakończeniu kariery zapisał się na treningi brazylijskiego jiu-jitsu i szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Aktualne Prasel to zawodnik polskiej federacji Konfrontacji Sztuk Walki (KSW), który uplasował się na drugim miejscu rankingu KSW w wadze ciężkiej.

Ricardo Prasel – kariera piłkarska

Przygoda Prasela ze sportem zaczęła się od gry w piłkę nożną w kategoriach młodzieżowych. Początkowo występował dla takich klubów jak Guarapuava Esporte Clube, Atlético Paranaense, Joinville EC, czy CA Juventus. W 2008 roku w barwach CA Juventus grał w lidze Copa São Paulo de Futebol Junior i to właśnie na nich został zauważony, a następnie wypożyczony przez Standard Liège w Belgii. W 2009 roku został wypożyczony do drużyny Chelsea B, gdzie w sumie spędził aż sześć miesięcy i rozegrał trzy mecze jako starter. Później wrócić do Standard Liège, ale przewlekłe zapalenie kaletki biodrowej sprawiło, że był zmuszony do zakończenia kariery piłkarskiej w wieku 22 lat.

Ricardo Prasel – kariera MMA

Wydawać by się mogło, że Prasel całkowicie wycofa się ze sportu, ale bardzo szybko zaczął próbować swoich sił w zupełnie innej dyscyplinie. Zaczął chodzić na treningi z brazylijskiego jiu-jitsu. Początkowo była to dla niego forma rehabilitacji. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze sukcesy, w tym na przykład brązowy pas turnieju BJJ, więc w kolejnych latach całkowicie zaczął poświęcać się mieszanych sztukom walki. Jego debiut zawodowy przypada na 2012 rok. Wówczas na TTC – Toycas Toyota Cup 2012 poddał duszeniem zza pleców Lucasa Rocka. Jego druga walka odbyła się 13 czerwca 2015 roku na CGA – Guerreiros de Aco Circuit 1 i wtedy również poddał Luisa Henrique duszeniem zza pleców już w pierwszej rundzie. Następne trzy walki również udało mu się zakończyć po jego myśli, za każdym razem pokonując rywali w pierwszej rundzie przez poddanie duszeniem zza pleców. 20 maja 2016 roku wystąpił na gali Striker’s House Cup 62. Jego rywale był Vanderson Oliverira, ale z Praselem nie miał żadnych szans, ponieważ ten go pokonał przez TKO w pierwszej rundzie. 9 lipca 2016 roku stanął do walki z Heltonem Cruzem na Aspera FC 41: Road To KSW, którego poddał duszeniem trójkątnym nogami. Kolejna walka z jego udziałem odbyła się 16 grudnia 2016 roku i tym razem także odnotował zwycięstwo pokonując Alderico Erona przez poddanie.

Czytaj również:  Tomek Olejnik – kim jest i z kim może zawalczyć?

12 sierpnia 2017 roku wziął udział w gali Aspera FC 55, gdzie stanął do walki z Edisonem Lopesem o pas mistrzowski. Walkę wygrał zaledwie po czterdziestu dwóch sekundach pierwszej rundy poddając rywala chwytem za palec stopy. Tym samym został mistrzem Aspera FC w wadze ciężkiej. Po tej walce niestety przyszedł czas na pierwszą porażkę, którą Prasel zaliczył w maju 2018 roku na Rizin 10. Wówczas przyszło mu się zmierzyć z Ante Delija, który pokonał Prasela przez jednogłośną decyzję sędziów.

16 lipca 2019 roku, podczas Dana White’s Contender Series 2019: Week 4 stanął przed szansą podpisania kontraktu z jedną z najlepszych federacji MMA na świecie – Ultimate Fighting Championship. Nie był to dla niego zbyt dobry występ, ponieważ przegrał przez techniczny nokaut z Don’Tale Mayesem. 4 września 2021 roku na gali UAE Warriors 22 zaliczył kolejną porażkę, ponieważ przegrał jednogłośnie z Michaiłem Mochnatkinem.

W lutym 2022 Prasel zdecydował się na podpisanie kontraktu z polską federacją KSW. W pierwszej walce dla tej organizacji zmierzył się z Michałem Kitą już 19 marca. Po przyjmowaniu serii uderzeń ze strony Kity w pierwszej rundzie, można było uznać, że walka zakończy się dla niego porażką. Jednak w drugiej rundzie pokazał na co go stać i ostatecznie wygrał przez TKO. Zaledwie dwa miesiące później wziął udział w kolejne walce, tym razem z Daniele Omielańczukiem, którego udało mu się pokonać przez poddanie w pierwszej rundzie. Po tej walce otrzymał nawet bonus zza poddanie wieczoru. 10 września 2022 podczas gali KSW 74 stanął przed szansą zdobycia międzynarodowego pasa KSW w wadze ciężkiej. Walkę jednak przegrał z Philem De Friesem, który poddał go duszeniem bulldog.

Ricardo Prasel – osiągnięcia

Pierwsze sukcesy na koncie Prasela zaczęły pojawiać się, gdy amatorsko uprawiał mieszane sztuki walki. Wówczas udało mu się zdobyć nawet brązowy pas turnieju BJJ. W zawodowych starciach MMA udało mu się wywalczyć w 2017 roku pas mistrza Aspera FC w wadze ciężkiej. W maju 2022 roku otrzymał też bonus za poddanie wieczoru na KSW 70: Pudzian vs. Materla.

Czytaj również:  Adrian Bartosiński - uznany zawodnik MMA!

Bilans walk zawodowych

Ricardo Prasel brał udział w siedemnastu zawodowych walkach MMA. Trzynaście razy odnotował zwycięstwo, z czego cztery razy wygrał przez nokaut i dziewięć razy przez poddanie. Jak do tej pory w jego zawodowej karierze pojawiają się tylko cztery porażki, więc ma powody do zadowolenia.

Pseudonim: Alemão

Data i miejsce urodzenia: 2 czerwca 1990 rok, Guarapuava

Obywatelstwo: Brazylia, Niemcy

Wzrost: 201 cm

Masa ciała: 108 kg

Styl walki: brazylijskie jiu-jitsu

Debiut: 2012 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: Alemão Brother’s