Rafał Kijańczuk – kariera i profil zawodnika!

Rafał Kijańczuk

Rafał Kijańczuk urodził się 29 października 1992 w Chełmie. To polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej, który przygodę ze sportem zaczął w szkole średniej. Jako nastolatek Rafał Kijańczuk chodził już na karate, następnie trenował boks, brazylijskie jiu-jitsu, czy sambo. Początkowo treningi były dla niego bardziej rekreacja. Poważniej do MMA podszedł dopiero na studiach. Na koncie Kijańczuka pojawiają się walki dla wielu różnych federacji, w tym na przykład dl TFL, M-1 Global, FEN, czy FN. Aktualnie jest związany z Konfrontacją Sztuk Walki i zajmuje 6 miejsce w rankingu też organizacji w wadze półciężkiej.

Rafał Kijańczuk – kariera MMA

Rafał Kijańczuk rozpoczynał karierę w MMA od amatorskich walk. Stoczył ich aż dwadzieścia, z czego dziewiętnaście udało my się wygrać. Pojedynki amatorskie toczył przeważnie na galach Amatorskiej Ligi MMA. Zawodowy debiut odnotował 10 lutego 2018 roku podczas gali DKW Fight Night 1: Dziki Wschód w Chełmie. Był to naprawdę dobry występ, zwłaszcza że Kijańczuk już w pierwszej rundzie pokonał przez TKO Ireneusza Strawę. Cała walka trwała zaledwie dwanaście sekund.

Drugą walkę z udziałem Rafała Kijańczuka mogliśmy oglądać 23 marca 2018 roku na gali TFL 13: Noxy Night. Jego rywalem był wówczas Jonathan Casariego, którego pokonał w również ekspresowym tempie, bo w zaledwie dziewiętnastej sekundzie pierwszej rundy przez nokaut techniczny (ciosy pięściami). 12 maja 2015 roku Rafał Kijańczuk zadebiutował dla M-1 Global.

W swojej pierwszej walce dla tej organizacji wystąpił na M-1 Challenge 91, gdzie zmierzył się z Mattem Clempnerem. Była to bardzo udana, choć krótka walka, ponieważ Kijańczuk pokonał rywala już w piętnastej sekundzie rundy pierwszej przez TKO. 25 sierpnia 2018 roku wziął udział w gali M-1 Challenge 96: Mikutsa vs. Ibragimov, gdzie przyszło mu się zmierzyć z Ibrahimem Sagowem.

Czytaj również:  Kiedy i z kim zawalczy Gamrot na UFC?

Ten pojedynek także skończył się po myśli Polaka, ponieważ pokonał rywala przez TKO w rundzie pierwszej. 28 września 2018 roku mogliśmy oglądać jego występ podczas gali Fight Night West 4, na której pokonał Charlesa Andrade przez TKO w trzeciej rundzie (ciosy pięściami). Kolejne świetne walki na jego koncie doprowadziły do tego, że 30 marca 2019 roku na gali M-1 Challenge 101 stoczył pojedynek z Chadisem Ibragimowem o pas mistrza M-1 Global w wadze półciężkiej. Ten pojedynek niestety przegrał przez TKO i nie dość, że nie zdobył pasa mistrzowskiego, to jeszcze odnotował pierwszą porażkę w zawodowej karierze.

15 czerwca 2019 roku miał okazję zadebiutować dla innej wiodącej organizacji – FEN. Na FEN 25: Ostróda Fight Night zmierzył się z Adamem Kowalskim, ale i tym razem nie miał szczęścia, ponieważ został poddany duszeniem zza pleców. Na drugiej walce dla tej federacji się zrehabilitował, ponieważ na FEN 26: The Greatness pokonał Marcina Zonteka przez TKO. 13 czerwca 2020 roku Rafał Kijańczuk stanął do walki o pas mistrzowski FEN w wadze półciężkiej. Podczas FEN 28: Lotos Fight Night przegrał przez TKO z Marcinek Wójcikiem. Kolejna walka dla tej federacji również nie zakończyła się po jego myśli, ponieważ 27 marca 2021 roku na FEN 33: Lotos Fight Night Warszawa został poddany technicznie przez Marcina Filipczaka.

Kilka słabych występów dla FEN sprawiło, że Rafał Kijańczuk rozstał się z tą organizacją. 8 maja 2021 roku zadebiutował za to dla AFN. Na Armia Fight Night: Special Edition pokonał Vlado Neferanovica jednogłośną decyzją. 18 grudnia 2021 roku zawalczył na Madness Cage Fighting 7: Ertons Fight Night przeciwko Felixowi Polianidisowi, którego pokonał przez TKO w dziewiętnastej sekundzie rundy pierwszej i znów pokazał, że potrafi odnosić sukcesy.

Czytaj również:  Henrique da Silva - kariera i profil zawodnika!

15 lutego 2022 Rafał Kijańczuk ogłosił, że podpisał kontrakt z polską federacją Konfrontacją Sztuk Walki (KSW). Pierwsza walkę dla tej organizacji z jego udziałem odbyła się już 19 marca podczas KSW 68 w Radomiu, a jego przeciwnikiem był Francuz, Yann Kouadja. Walka zakończyła się przez TKO w pierwszej rundzie na korzyść Kijańczuka. Podczas gali KSW 70 spotkał się w oktagonie z Chorwatem, Ivanem Erslanem. Walka zakończyła się już w pierwszej odsłonie na korzyść Erslana. Podczas gali XTB KSW 78, która odbyła się 21 stycznia 2023 w Szczecinie, zmierzył z Marcem Doussisem, którego zwyciężył przez techniczny nokaut po nieco ponad dwóch minutach rundy pierwszej. 13 maja 2023 na gali KSW 82: Hooi vs Grzebyk stoczył walkę z Bohdanem Hnidko, ale przegrał przez poddanie.

Rafał Kijańczuk – osiągnięcia

Pierwsze zawodowe sukcesy zaczęły pojawiać się już w latach 2014-2015, ponieważ to właśnie

wtedy był wielokrotnym zwycięzcą turniejów ALMMA. W 2015 roku został też mistrzem Polski Sambo Combat w kategorii 100kg. W 2018 roku zdobył tytuł Heraklesa w kategorii Odkrycie Roku.

Rafał Kijańczuk – bilans walk zawodowych

Rafał Kijańczuk wziął udział w osiemnastu zawodowych walkach MMA. Dwanaście razy odnotował zwycięstwo, z czego jedenaście razy wygrał przez nokauty. Tylko jeden raz zwyciężył przez decyzję, więc takie wyniki robią wrażenie. Na koncie Kijańczuka pojawia się sześć porażek.

Pseudonim: Kijana

Data i miejsce urodzenia: 29 października 1992 rok, Chełm

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 188 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2018 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półciężka

Klub: Berkut WCA Fight Team