Henrique da Silva – kariera i profil zawodnika!

Henrique da Silva urodził się 1 września 1989 roku w Limoeiro. To brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej. Na swoim koncie ma pewne sukcesy zawodowe oraz występy dla najlepszych organizacji. Henrique da Silva to mistrz Mr. Cage z marca 2018 roku, czy PFC z czerwca 2022 roku. W jego karierze zobaczymy walki dla UFC, czy Oktagon MMA. Aktualnie jest związany z polskim gigantem – Konfrontacją Sztuk Walki (KSW). Do tego Henrique da Silva zajmuje czwarte miejsce w rankingu KSW w wadze półciężkiej.

Henrique da Silva – kariera MMA

Początek zawodowej kariery da Silvy w mieszanych sztukach walki przypada na 15 grudnia 2013 roku. Wziął wtedy udział w gali Gringo Super Fight 8, gdzie wygrał przez TKO z Jonathanem Valą i to już w pierwszej rundzie. Następne dziewięć walk zakończył po swojej myśli – większość przez nokauty techniczne (TKO) lub nokauty (KO). Wszystkie te walki odbył w swojej ojczyźnie, a więc w Brazylii. Tak imponujące osiągnięcia na jego koncie nie mogły umknąć najlepszej federacji MMA na świecie – Ultimate Fighting Championship.

Dlatego bardzo szybko otrzymał propozycję podpisania kontraktu, na co się zresztą zgodził. Debiut dla UFC miał 4 czerwca 2016 roku. Podczas gali UFC 199, która odbyła się w Inglewood w Kalifornii da Silva zmierzył się z Jonathanem Wilsonem. Walkę oczywiście zwyciężył i to w swoim stylu, ponieważ znokautował technicznie swojego przeciwnika ciosami w parterze w drugiej rundzie. Cztery miesiące później podczas październikowej gali UFC 199: Rockhold vs. Bisping 2 znów można było go oglądać.

Tym razem przyszło mu się zmierzyć z Joachimem Christensenen, którego także pokonał. Tym razem zrobił to jednak zupełnie inaczej, ponieważ po raz pierwszy w swojej karierze poddał rywala po dobrze założonej dźwigni na staw skokowy. Ta walka tak się spodobała, że na następny dzień Henrique da Silva został nagrodzony bonusem finansowym w kategorii występ wieczoru, wynoszącym dodatkowe 50 tysięcy dolarów. 17 grudnia 2016 roku wziął udział w gali UFC on Fox: VanZant vs. Waterson, gdzie zmierzył się z Paulem Craigem. Niestety ten występ z pewnością nie należał do jego najlepszych, ponieważ odnotował swoją pierwszą porażkę w karierze, ulegając taką samą techniką jak z walki z poprzedniej gali.

Czytaj również:  Rysiu Szczena - wszystko na temat zawodnika!

Co więcej, ta porażka pociągnęła za sobą trzy kolejne. Najpierw Henrique da Silva przegrał 28 stycznia 2017 rok gali UFC on Fox: Shevchenko vs. Peña z Jordanem Johnsonem. Kolejną porażkę odnotował 10 czerwca 2017 roku na gali UFC Fight Night: Lewis vs. Hunt z Ionem C, gdzie został znokautowany w dwudziestej drugiej sekundy w pozycji parterowej przez Mołdawianina, Iona Cutelaba. Następnie 23 września podczas gali UFC Fight Night: Saint Preux vs. Okami został pokonany przez Gökhana Sakiego. Ta czarna seria porażek sprawiła, że Henrique da Silva został zwolniony z amerykańskie organizacji.

Kolejną walkę Henrique da Silva stoczył o pas mistrza organizacji Mr. Cage w wadze półciężkiej. 10 marca 2018 roku na gali Mr. Cage 34 pokonał Otavio Lacerda po drugiej rundzie. Tym samym stał się mistrzem w dywizji półciężkiej. W swojej karierze miał okazję brać udział także w walkach dla Oktagon MMA. Dokładniej mówiąc stoczył dwie walki dla czesko-słowackiej federacji.

W pierwszej walce, która odbyła się 8 czerwca 2019 roku znokautował Jana Gottvalda w pierwszej rundy (Oktagon 12). Drugą walka z jego udziałem odbyła się na Oktagon 13, a jego rywalem był Karlos Vémola. Tym razem jednak da Silva poniósł porażkę, po której nie toczył pojedynków przez ponad dwa lata. Powrócił 28 sierpnia 2021 na gali Redenção Fight MMA, gdzie wygrał przez TKO z Maico Machado. Rok później, bo już we wrześniu 2022 roku da Silva zdecydował się na współpracę z KSW. Jego pierwszy pojedynek mogliśmy oglądać na gali KSW 75. 14 października 2022 roku. Wówczas zmierzył się z byłym mistrzem KSW w wadze półciężkiej, Tomaszem Narkunem, którego ostatecznie pokonał. Trzy dni po tej gali da Silva został nagrodzony bonusem finansowym za najlepszy nokaut wieczoru gali. 17 marca 2023 na KSW 80 stoczył drugą walkę dla polskiej federacji, w której skonfrontował się z Oumarem Sy. Tym razem jednak przegrał w pierwszej rundzie przez poddanie.

Czytaj również:  Słynne już zatrzymanie Tysona

Henrique da Silva – osiągnięcia

Pierwszym większym osiągnięciem Henrique da Silva jest jest mistrzostwo Mr. Cage z marca 2018. Kolejny duży sukces odnotował w 2022 roku, ponieważ zdobył mistrzostwo PFC w wadze półciężkiej. Na jego koncie pojawia się również bonus za występ wieczoru 1 października 2016 roku na UFC Fight Night: Lineker vs. Dodson. Do tego warto też wspomnieć o bonusie za nokaut wieczoru z dnia 14 października 2022 rok, gdzie podczas KSW 75: Stasiak vs Ruchała pokonał Tomasza Narkuna w dwudziestej ósmej sekundzie rundy drugiej.

Henrique da Silva – bilans walk zawodowych

Henrique da Silva wziął udział w dwudziestu ośmiu walkach zawodowych MMA. Dziewiętnaście razy udało mu się pokonać rywali, z czego aż siedemnaście razy przez nokauty. Tylko raz wygrał przez poddanie i raz przez decyzję. Na swoim koncie ma dziewięć przegranych walk, więc to i tak bardzo dobry wynik.

Pseudonim: Frankenstein

Data i miejsce urodzenia: 1 września 1989 rok, Limoeiro

Obywatelstwo: Brazylia

Wzrost: 191 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: muay thai, brazylijskie jiu-jitsu

Debiut: 2013 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka, półciężka

Klub: Roxo Strike Team