Michał Pasternak – zawodnik sportowy!

Michał Pasternak

Michał Pasternak to polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który urodził się 2 marca 1984 w Pińczowie. Na swoim koncie ma całkiem wiele walk i kilka sukcesów w kraju oraz za granicą. Do największych możemy zaliczyć mistrzostwo PLMMA w wadze półciężkiej z 2019 roku, czy tytuł mistrza Wotore od 18 września 2020 w wadze open (otwartej) i tytuł mistrza MMA-VIP w wadze ciężkiej z 2021 roku. Michał Pasternak należy do wysokich zawodników, który przez zdecydowaną większość kariery toczył walki w kategorii półciężkiej, a więc do 93 kg.

Michał Pasternak – kariera MMA

Michał Pasternak należy do zawodników, którzy mogą poszczycić się naprawdę bogatą historią w świecie sportu. Początkowo odnosił sukcesy w sporcie amatorskim i był dwukrotnie wicemistrzem Polski. Zawodowy debiut miał dopiero 11 sierpnia 2012 roku na gali „Hades Fighting”, która odbyła się w Oławie. Swój pierwszy pojedynek wygrał decyzją jednogłośną z Michałem Łopińskim. Co ciekawe, następne dziesięć pojedynków również zwyciężył, z czego sześć przed czasem i większość z nich stoczył dla organizacji PLMMA.

Ta imponująca seria zwycięstw otworzyła mu szansę na zdobycie  mistrzowskiego tytułu dla Singapurskiej federacji ONE Championship. Niestety to starcie przegrał z Rogerem Gracie i to już w pierwszej rundzie przez poddanie. Kolejne walki bywały różne, raz je wygrywał, a innym razem przegrywał. Na pewno jedną z ważniejszych walk była ta o tytuł mistrzowski z Romanem Dolidze

18 października 2019 powrócił do PLMMA na walkę z Pawłem Zakrzewskim. Poddał go duszeniem zza pleców w drugiej rundzie i tym sposobem zdobył mistrzostwo PLMMA w swojej kategorii wagowej. Następny pojedynek stoczył z Rosjaninem Iwanem Sztyrkowem i po trzech rundach decyzją jednogłośną poniósł porażkę. 9 kwietnia 2021 na wydarzeniu „EFM Show 1” również przegrał walkę o pas mistrzowski z Maciejem Różańskim.

Kolejne walki przyniosły mu powody do zadowolenia. 29 października 2021 podczas gali „MMA-VIP 3: Galaktyka Osobliwości” stanął do walki o pas mistrzowski MMA-VIP wagi ciężkiej z Kornelem Zapadką, którego technicznie znokautował w drugiej rundzie. 25 lutego 2022 przystąpił do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego MMA-VIP. W tym starciu jego przeciwnikiem był Kacper Miklasz, z którym już miał do czynienia w walce na gołe pięści. Podczas „MMA-VIP 4: Imperium Potępionych” Paternak zwyciężył przez techniczny nokaut pod koniec pierwszej rundy.

Czytaj również:  Adam Soldaev kto to jest i gdzie walczy?

4 czerwca 2022 Polak miał okazję również  wystąpić  na „Oktagon 33”. W walce, która odbyła się w niemieckim Frankfurtcie nad Menem, zmierzył się z Karlosem Vémolą. Niestety przegrał przez poddanie duszeniem trójkątnym rękoma w pierwszej rundzie. Niestety nie miał też dobrego startu podczas drugiej edycji gali, gdzie jego rywalem był Adam Kowalski, ponieważ  przegrał jednogłośną decyzją trzech sędziów.

Michał Pasternak – walki na gołe pięści i walki kick-bokserskie

Michał Pasternak ma też na swoim koncie kilka walk na gołe pięści. 23 maja 2020 roku podczas gali „Wotore 2” wystąpił w turnieju drabinkowym i to właśnie wtedy stoczył aż trzy wygrane pojedynki jednego wieczoru. 19 września 2020 podczas „Wotore 3” stoczył walkę o pas mistrzowski Wotore w wadze open i zakończyła się ona dla niego zwycięstwem. 21 stycznia 2022 roku odbyło się „Wotore 4: Krew na rękach” i to właśnie wtedy Michał Pasternak zawalczył o pas międzynarodowy Wotore w wadze open. Jego rywalem był Duńczyk Simon Henriksen, którego pokonał po niespełna minucie, poddając go duszeniem zza pleców.

Nie sposób pominąć również tego, że Michał Pasternak powoli zbliża się do walki kick-bokserskiej, która będzie miała miejsce 20 maja 2023 roku podczas gali Famme 18 w łódzkiej Atlas Arenie.

Michał Pasternak – osiągnięcia

Tak długa kariera Michała Pasternaka sprawiła, że może poszczycić się wieloma różnymi sukcesami. Część z nich ma związek z Mieszanymi sztukami walki i mowa tutaj o mistrzostwie Polski Południowej ALMMA14 z 2011 roku, gdzie zajął drugie miejsce w kategorii 96 kg. Do tego Pasternak zdobył też tytuł mistrza Unii Sportów Walki – M w wadze półciężkiej w 2013 roku, czy tytuł mistrza PLMMA w wadze półciężkiej w 2019 roku. W 2021 roku udało mu się też zdobyć tytuł mistrza MMA-VIP w wadze ciężkiej.

Czytaj również:  Kiedy kolejna walka Akopa Szostaka?

Warto także wspomnieć o sukcesach w walkach na gołe pięści. Jednym z ważniejszych osiągnięć jest zwycięstwo drugiego turnieju walk na gołe pięści Wotore o wartości 50 tys. zł w 2020 roku, czy tytuł mistrza Wotore w wadze open. W 2022 roku Pasternak został też Międzynarodowym mistrzem Wotore w wadze open.

Michał Pasternak – bilans walk zawodowych

Ogólnie Michał Pasternak ma na swoim koncie dwadzieścia pięć walk zawodowych w MMA. Szesnaście z nich zakończyło się zwycięstwem, a dziewięć porażką. Warto też wspomnieć o pięciu zawodowych walkach MMA na gołe pięści, zwłaszcza że wszystkie wygrał.

Pseudonim: Wampir

Data i miejsce urodzenia: 2 marca 1984 rok, Pińczów

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 190 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2012 rok

Federacja: Wotore, Fame MMA

Kategoria wagowa: półciężka, ciężka

Klub: Akademia Sportów Walki Wilanów