Mateusz Janur – kariera i profil zawodnika!

Mateusz Janur

Mateusz Janur to dość tajemniczy zawodnik, ponieważ nawet w sieci nie znajdziemy o nim zbyt wiele informacji. Udało nam się jednak ustalić, że urodził się 1995 roku w Lublinie. To polski kick-boxer oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej.

Karierę sportową w sztukach walki rozpoczął w 2017 roku i od tamtej pory stoczył wiele pojedynków dla różnych organizacji. Mogliśmy go oglądać w walkach dla Time of Masters, Extra Gali Sportów Walki, Babilon MMA, Octagon No Mercy, czy dla Muszyński Fight Group. Od 2023 roku Mateusz Janur związał się z największą polską organizacją MMA – Konfrontacją Sztuk Walki.

Mateusz Janur – kariera MMA

Zawodowy debiut w mieszanych sztukach walki zaliczył 15 kwietnia 2017 roku podczas Gali Sportów Walki 13. Niestety nie był to zbyt dobry początek, ponieważ po czterech rundach przegrał przez decyzję z Jędrzejem Łapawą. Drugą zawodową walkę stoczył ponad rok później, bo 27 października 2018 roku. Podczas gali XGSW – Leszczynska Strefa Walki 2 zmierzył się z Krzysztofem Szydłowskim, którego pokonał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie. 12 stycznia 2019 roku podczas Fight Exclusive Night 23 miał stoczyć walkę z Kamilem Kraską.

Jednak do tej walki nie doszło przez kontuzję Janura. Dlatego kolejne jego starcie zostało zaplanowane na 29 czerwca 2019 roku, ale tym razem z Klemensem Ewaldem. Podczas Time of Masters 4 – Powrot Krolow został poddany przez Ewalda w drugiej rundzie i tym sposobem zaliczył kolejną zawodową porażkę w walkach MMA. 26 października 2019 roku Mateusz Janur miał stoczyć walkę z Marcosem Viniciusem podczas gali XGSW – Leszczynska Strefa Walki 3 . Jednak ostatecznie została ona odwołana, bo Vinicius się wycofał. W jego miejsce znaleziono zastępstwo i ostatecznie Janur zmierzył się z Krzysztofem Plazalskim. Swojego rywala poddał duszeniem zza pleców w pierwszej rundzie.

Czytaj również:  Anita Bekus - znana zawodniczka KSW!

Po tej walce Mateusz Janur zrobił sobie prawie dwuletnią przerwę i na pewno w dużej mierze wynikało to przez pandemię. Ponownie w oktagonie stanął dopiero 20 lutego 2021 roku podczas Octagon No Mercy 10 – Gold Edition, gdzie zmierzył się z Jarosławem Lechem. Po dość zaciętej i wyrównanej walce, która trwała trzy rundy decyzją zwyciężył Janur. 21 maja 2021 roku wziął udział w Babilon MMA 22 – Bleszynski vs. Wawrzyniak, gdzie zmierzył się z Adamem Laguną. Walka nie zakończyła się po myśli Janura, ponieważ przegrał przez nokaut w pierwszej rundzie.

11 września 2021 roku mogliśmy oglądać jego walkę podczas MFG 1 – Muszynski Fight Group. Tym razem w klatce stanął naprzeciw Łukasza Szecówki, którego znokautował technicznie w pierwszej rundzie. Na następną walka z udziałem Mateusza Janura musieliśmy poczekać kilka miesięcy, bo odbyła się dopiero 19 marca 2022 roku. Podczas MFG 3 – Muszynski Fight Group zmierzył się z Kamilem Szymuszowskim. Choć był to dobry przeciwnik dla Janura, to i tak go pokonał przez nokaut w pierwszej rundzie. 10 czerwca 2022 roku Mateusz zmierzył się z Filipem Tomczakiem na SCF 2 – Solo Combat Federation.

Była to naprawdę dobra i zacięta walka, więc również fani nie mieli powodów do narzekań, ponieważ to starcie zapewniło im sporo emocji. Ostatecznie po trzech rundach decyzją sędziów wygrał Filip Tomczak. Zaledwie dwa miesiące później, bo już 6 sierpnia 2022 roku mogliśmy oglądać Mateusza Janura z innym przeciwnikiem. Tym razem zmierzył się Chadem Hanekomem, który większość swoich walk kończył zwycięstwem. Podczas gali Brave CF 61 – Brave Combat Federation 61 obaj zawodnicy pokazali dobry poziom walki i trudno było stwierdzić, kto wygra.

Po trzech rundach jednak sędziowie zadecydowali o zwycięstwie Hanekoma.  25 września 2022 roku Mateusz Janur zmierzył się z Damianem Koniecznym na MFG 4 – Muszynski Fight Group. Trzeba przyznać, że poziom walki tych zawodników był bardzo zbliżony, więc znów mieliśmy na co popatrzeć. Ostatecznie to starcie decyzją sędziów wygrał Janur.

Czytaj również:  Lexy Chaplin - poznaj profil zawodniczki

2023 rok przyniósł pewne zmiany w karierze zawodowej Mateusza Janura, ponieważ zainteresowała się nim Konfrontacja Sztuk Walki, czyli jedna z największych polskich federecji. Janur zdecydował się na podjęcie współpracy i dla nowego pracodawcy wystąpił 17 marca 2023 roku. Podczas gali KSW 80 – Eskiev vs Ruchala zmierzył się z Andrim Vrtacicem, ale został pokonany przez nokaut w drugiej rundzie.

Mateusz Janur – osiągnięcia

Mateusz Janur może poszczycić się pewnymi sukcesami na swoim koncie, choć nie mają wiele wspólnego z mieszanymi sztukami walki. Największym sukcesem Janura jest złoty medal na Pucharze Polski Gl. Do tego udało mu się wywalczyć wicemistrzostwo Polski w kick-boxingu.

Mateusz Janur – bilans walk zawodowych

Mateusz Janur w sumie stoczył dwanaście walk zawodowych w MMA. Sześć razy pokonał swoich rywali, z czego dwa razy wygrał przez nokauty, a dwa przez poddania. Dwa razy wygrał też decyzją sędziów. Oczywiście w jego zawodowej karierze nie zabrakło też porażek. Przegrał sześć pojedynków (dwa razy przez nokauty, raz przez poddanie i trzy przez decyzje).

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 1995 rok, Lublin

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 180 cm

Masa ciała: 77.11 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2017 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: Pepe MMA