Mamed Khalidov – wszystko na temat zawodnika!

Mamed Khalidov to polski zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego. Ma on obecnie aż 3 obywatelstwa. Poza polskim jest to także ZSRR, a więc kraj, na terenie którego się urodził, a także rosyjskie po rozpadzie tego związku. Ma 183 centymetry wzrostu, 82 kg wagi. W KSW walczy od 2004 roku, walczy głównie w kategorii średniej i półciężkiej. To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tej federacji. Reprezentuje klub Arrachion MMA Olsztyn.

Mamed Khalidov – Początki kariery

Początek kariery tego zawodnika sięga 2004 roku, kiedy to po przeprowadzce z Czeczenii w 1997 roku wraz z grupą innych emigrantów przybył do naszego kraju, konkretnie do Olsztyna, gdzie udało mu się ukończyć studia na kierunku zarządzanie i administracja. Reprezentował klub z Olsztyna i to w jego barwach udało mu się zdobyć swoje pierwsze mistrzostwo Polski w MMA w kategoriach do 85 i 90 kg.

2007 rok to podpisanie kontraktu z organizacją KSW, jednak niedługo po tym postanowił związać się z innymi federacjami zwłaszcza Elite XC. Osiągał tam sukcesy, jednak jego kariera tam nie potrwała zbyt długo, ponieważ właściciele mieli problemy finansowe i doszło do jej rozwiązania, stąd też kolejne walki nie były możliwe. Postanowił zatem o powrocie do KSW.

Mamed Khalidov – Pierwszy pas mistrzowski

Jego pierwsza oficjalna walka dla organizacji KSW przypada na maj 2009 roku, kiedy to w Warszawie stoczył walkę z Brazylijczykiem Danielem Acacio podczas gali KSW 11. Doszło tam do bardzo szybkiego nokautu, ponieważ Khalidov wygrał już po upływie 70 sekund, dzięki czemu zdobył swój pierwszy pas mistrzowski w wadze półciężkiej i został tym samym pierwszym mistrzem.

Gala KSW 13 to jego pierwsza obrona pasa mistrzowskiego. Jego przeciwnikiem był Japończyk Ryuta Sakurai. Walka trwała maksymalny dystans, to znaczy 3 rundy po 5 minutach. Sędziowie nie byli w stanie wyłonić zwycięzcy, zatem orzekli remis. W takim przypadku pas został u Khalidova.

Czytaj również:  Paige VanZant – utalentowana fighterka

W 2011 roku postanowił zwakować pas. Powodem tego było przeniesienie się do wagi średniej.

W tej wadze również od samego początku odnosił niemałe sukcesy, ponieważ nokautował swoich rywali, zazwyczaj w 1 rundzie. Nieistotne dla niego było to, że przeciwnicy bardzo często mieli więcej doświadczenia i byli nieco bardziej utytułowani od niego.

Jego znakiem rozpoznawczym było duszenie gilotynowe przez co bardzo często jego przeciwnicy mdleli lub po prostu poddawali się.

Odzyskanie pasa

Na odzyskanie pasa mistrzowskiego, jednak w kategorii średniej musiał czekać aż do 2015 roku i gali KSW 33. Wówczas udało mu się pokonać Michała Materlę. Był to nokaut już w 31 sekundzie pojedynku, efektem czego w bardzo efektowny sposób stał się posiadaczem pasa mistrzowskiego. Jak w przypadku takich gal, tak i tutaj otrzymał on bonus finansowy od organizacji za najbardziej efektowny nokaut wieczoru.

Walki poza KSW

Minęły niecałe 2 lata, kiedy to Mamed Khalidov postanowił zmienić organizację i przejść do Absolute Championship Berkut. W międzyczasie zwakował pas mistrzowski KSW.

Teoretycznie po jednej z porażek, kiedy przeciwnikiem był Tomasz Narkun na gali KSW 46 postanowił zakończyć swoją sportową karierę, aczkolwiek kilka miesięcy później wrócił do walk i MMA, a konkretnie organizacji KSW.

Chociaż jego powrót nie był do końca udany, ponieważ w swojej pierwszej walce po wznowieniu kariery przegrał ze Scottem Ashkamem. Szkotowi jednak się zrewanżował i to bardzo efektownie, ponieważ już po upływie 36 sekund. Dzięki temu ponownie stał się posiadaczem pasa mistrzowskiego KSW w wadze średniej.

Minął jednak rok od momentu tej walki. Podczas gali KSW 65 zmierzył się z Roberto Soldiciem, który znany był ze spektakularnych nokautów w niższych kategoriach wagowych. Chorwat potwierdził swój wielki potencjał, ponieważ udało mu się ciężko znokautować zawodnika z polskim paszportem już w 2 rundzie. Wówczas stawką miał być kolejny pas mistrzowski, przynajmniej tego domagał się Roberto Soldić. Właśnie to było stawką tej walki.

Czytaj również:  Denis Załęcki – kim jest zawodnik MMA?

To Soldić zyskał pas wagi średniej w KSW. Nokaut był tak ciężki, że Khalidov przez kilka minut nie był w stanie wstać z maty, potrzebna była interwencja lekarza. Okazało się, że Czeczen z urodzenia miał złamany nos.

Mamed Khalidov – Ostatnia walka

Pod koniec grudnia 2022 roku na gali XTB KSW 77 doszło do pojedynku Mamed Khalidov kontra Mariusz Pudzianowski. Starcie to było zakontraktowane w wadze ciężkiej, a więc do 120 kg. Zwycięzcą okazał się Mamed Khalidov, który od samego początku pokazywał swój wielki potencjał i wyższość nad rywalem. Sprowadził swojego rywala do parteru i niemiłosiernie obijał swojego przeciwnika. Pudzianowski nie miał innej możliwości jak odklepać w matę w celu poddania się. Sędzia nie miał innego rozwiązania jak po prostu zakończyć walkę.

Walka trwała nieco mniej niż 2 minuty, a wygrał zawodnik, który ważył o około 20 kg mniej niż jego rywal. Po zakończeniu zmagań Mamed Khalidov oświadczył wszystkim, że była to dla niego ostatnia walka w karierze, po czym definitywnie ją zakończył. Obaj panowie od początku aż do tego momentu darzyli się wielkim zaufaniem. Pudzianowskiego być może jeszcze w klatce zobaczymy. Legendy Khalidova już niestety nie.