Ibragim Chuzhigaev – kariera i profil zawodnika!

Ibragim Chuzhigaev

Ibragim Chuzhigaev lubIbragim Sumanowicz Czużygajew, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, urodził się 16 lipca 1991 roku w Kemerowie. To turecko-rosyjski sambista i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Od najmłodszych lat pragnął uprawiać sport, ale z powodu wojen Czeczenii nie miał takiej możliwości. W wieku 12 lat zapisał się do klubu, gdzie trenował boks przez kilka miesięcy. Bardzo szybko jednak odszedł, ponieważ nie miał możliwości rywalizacji w tym sporcie. Po ukończeniu 9 klasy (w 2007 roku) przeniósł się do Groznego, gdzie ukończył szkołę średnią. Nie miał za bardzo czasu na treningi, ponieważ jednocześnie studiował i pracował. Po ukończeniu szkoły przeniósł się do Moskwy w 2009 roku, zaś w 2022 roku przeprowadził się na stałe do Turcji. Na koncie Ibragima Czużygajewa pojawiają się liczne sukcesy, w tym na przykład międzynarodowe mistrzostwo KSW w wadze półciężkiej.

Ibragim Chuzhigaev – kariera w sambo i pankrationie

12 lutego 2011 roku Ibragim Chuzhigaev rozpoczął treningi w klubie Achmieda Musajewa z myślą o udziale w amatorskich zawodach sztuk walki. Jego pierwsze zawody odbyły się już w maju i na nich wywalczył brąz w Mistrzostwach Moskwy w Combat Sambo (do lat 20). We wrześniu został zaproszony do udziału w Mistrzostwach Rosji w sambo bojowym w mieście Kstowo i tutaj również odnotował zwycięstwo. Amatorska kariera Ibragima Chuzhigaeva obejmuje wiele zawodów w sambo bojowym, walce wręcz, czy wszechstylowej. Po tym, jak został dwukrotnym Mistrzem Rosji w pankrationie, wystąpił na poziomie europejskim, biorąc udział w Mistrzostwach Europy. W 2014 roku Chuzhigaev wystartował w Mistrzostwach Świata w Pankrationie i odnotował kolejne zwycięstwo na swoim koncie. W następnym roku ponownie wystartował w Mistrzostwach Świata w Pankrationie. Tym razem w ćwierćfinale pokonał Pawła Pocatilova z Mołdawii i zdobył brązowy medal.

Ibragim Chuzhigaev – kariera MMA

Pierwsza zawodowa walka Ibragima Chuzhigaeva odbyła się 1 kwietnia 2012 podczas gali FEFoMP – Amur Challenge 2. Pojedynek zwyciężył przez TKO z Rasułem Magomiedowem i to już w pierwszej rundzie. W latach 2012-2014 miał okazję stoczył trzy walki i to dla różnych organizacjach, z czego dwa razy zwyciężył. Pierwszą porażkę zaliczył 6 kwietnia 2012 roku na League S70 – Russlan Championship Third Round, gdzie został pokonany przez Vasila Feyzrakhmanov. Od marca 2014 roku rozpoczął współpracę z rosyjską organizacją Absolute Championship Berkut (aktualnie Absolute Championship Akhmat). Dla niej stoczył w sumie piętnaście walk, z czego wygrał aż dwanaście razy. Niewątpliwie jedną z najważniejszych walk w jego karierze była ta z 4 października 2014 roku, ponieważ Chuzhigaev zakończył ją nokautując rywala w piątej sekundzie pierwszej rundy.

Czytaj również:  Kasjo - wszystko na temat zawodnika!

Przez kolejne lata mogliśmy oglądać jeszcze wiele walk z udziałem Chuzhigaeva i trzeba przyznać, że wiele z nich zakończyło się zwycięstwem. Do tego zaliczył występy dla różnych organizacji, w tym na przykład dla ACB, czy ACA. Pod koniec 2021 roku ogłoszono, że Chuzhigaeva związał się z polską organizacją Konfrontacją Sztuk Walki (KSW). Dla nowej organizacji wystąpił już 15 stycznia 2022 roku podczas gali KSW 66. Był to bardzo dobry debiut, zwłaszcza że odebrał Tomaszowi Narkunowi międzynarodowy pas mistrza KSW w wadze półciężkiej. Poza tym cały pojedynek trwający aż pięć rund określono najlepszą walką wieczoru. 17 grudnia 2022 roku na gali XTB KSW 77: Khalidov vs. Pudzianowski przystąpił do pierwszej obrony tytułu wagi półciężkiej, konfrontując się z pretendentem do pasa Chorwatem, Ivanem Erslanem. Walka trwała pełne pięć rund, po których jednogłośną decyzją sędziów zwyciężył Chuzhigaev. Pojedynek ten również nagrodzono bonusem za najlepszą walkę wieczoru.

Ibragim Chuzhigaev – osiągnięcia

Ibragim Chuzhigaev może poszczycić się licznymi sukcesami w różnych dyscyplinach. W sambo wywalczył brązowy medal w 2011 roku na Mistrzostwach Moskwy w Combat Sambo, czy mistrzostwo Rosji w Sambo Bojowym. Do tego w 2014 roku wywalczył Mistrzostwo Świata i Mistrzostwo Europy w Pankration. Nie sposób też pominąć brązowego medalu Mistrzostw Świata w Pankration w 2015 roku, czy srebrnego medalu na Mistrzostwach Rosji w Wushu. Co więcej, Ibragim Chuzhigaev może się też poszczycić srebrnym medalem Mistrzostw Europy w walce uniwersalnej, czy tytułem Międzynarodowego mistrza KSW w wadze półciężkiej, który zdobył w 2022 roku.

Ibragim Chuzhigaev – bilans walk zawodowych

Ibragim Chuzhigaev ma swoim koncie udział w dwudziestu dwóch zawodowych walkach MMA. Siedemnaście z nich udało mu się wygrać – osiem zwycięstw było przez nokaut, dwa razy przez poddanie i sześć razy przez decyzję. Ibragim Chuzhigaev zaliczył pięć porażek w swojej karierze zawodowej, więc to dobry wynik.

Czytaj również:  pashabiceps - legendarny zawodnik CS walczy!

Pseudonim: The Million First

Data i miejsce urodzenia: 16 lipca 1991 rok, Kemerowo

Obywatelstwo: Rosja, Turcja

Wzrost: 186 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: pankration, sambo, boks

Debiut: 2012 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia, półciężka

Klub: Czużygajew Team, Hyperion Fighters, Arrachion MMA Olsztyn (2022)