Henry Fadipe kariera i profil zawodnika!

Henry Fadipe

Henry Fadipe urodził się 4 września 1991 w Lagos. To nigeryjsko-irlandzki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który w 2002 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Irlandii w Dublinie. W nowym kraju nie miał łatwo, ponieważ wraz z bratem byli pierwszymi czarnoskórymi ludźmi, którzy zaczęli uczęszczać do szkoły średniej w Dublinie. Dlatego bardzo często był prześladowany i atakowany przez rówieśników.

W pewnym momencie Henry postanowił nauczyć się sztuk walki, by móc się bronić przed atakami. Zapisał się więc na boks i karate. Mieszane sztuki walki odkrył w wieku siedemnastu lat, gdy studiował inżynierię elektromechaniczną w IT Tallagh. Na jego koncie pojawiają się występy dla różnych organizacji, w tym na przykład dla CageGods,EFC, czy BAMMA. Henry Fadipe to były mistrz południowoafrykańskiej federacji EFC w wadze półśredniej oraz. mistrz Cage Legacy w wadze półśredniej do 77 kg.

Aktualnie Fadipe jest zawodnikiem polskiej organizacji Konfrontacji Sztuk Walki (KSW). To autor pierwszego poddania peruwiańskim krawatem w historii KSW, który zajmuje 22. miejsce w rankingu 270 aktywnych zawodników wagi Pro Welterweights w Polsce.

Henry Fadipe – kariera MMA

Na początku Henry Fadipe stoczył pięć amatorskich walk w MMA, które wygrał przez nokauty.

Mając zaledwie osiemnaście lat przeszedł na zawodowstwo, a jego debiut przypada na 28 listopada 2010 na gali Battlezone Fighting Championships 1. Wówczas zmierzył się z Dominikiem Oryszcakiem, którego pokonał przez techniczny nokaut już w pierwszej rundzie. Swoją drugą walkę stoczył 5 marca 2011 roku z Ryanem Kelly na Battlezone Fighting Championships 2. Niestety tym razem to on został technicznie znokautowany przez rywala i odnotował pierwszą zawodową porażkę.

Na pięć kolejnych walk, tylko raz udało mu się zwyciężyć. Dokładniej mówiąc sukces odnotował 10 września 2011 roku na Rumble in Rush 6, gdzie pokonał Johna Redmonda. 3 czerwca 2012 roku przerwał swoją złą passę, gdy stoczył rewanżową walkę z Johnem Redmondem. Po raz kolejny udało mu się go pokonać i przy okazji zdobyć pas mistrzowski CageGods w wadze średniej do 83,9 kg (-185 lb). Po tej walce odnotował jeszcze dwa zwycięstwa (na Clan Wars 12 oraz na Cage Warriors 51), a także jedną porażkę (Cage Gods 2 – Fadipe vs. Ferrari.

Czytaj również:  Marcin Różalski – całościowy opis zawodnika

Później zdecydował się podpisać kontakt z dużą organizacją Extreme Fighting Championship w Południowej Afryce, gdzie reprezentował Irlandię. Swoją pierwszą walkę dla tej organizacji stoczył 19 kwietnia 2013 roku na EFC AFRICA 19, gdzie zmierzył się z Tumelo Maphutha. Walka trwała trzy pełne rundy i była na tyle wyrównana, że niejednogłośnie sędziowie orzekli remis. 12 września 2019 roku Henry Fadipe przeszedł do wagi półśredniej i stoczył swoją kolejną walkę dla EFC. Podczas EFC Africa 23 zmierzył się z Martinem van Stadenem, którego poddał w pierwszej rundzie. 1 maja 2014 roku zawalczył z Dino Bagattinim o pas mistrzowski EFC wadze półśredniej do 77 kg.

Swojego rywala znokautował już w pierwszej rundzie i tym sposobem stał się nowym mistrzem EFC. Niestety długo nie nacieszył się mistrzowskim tytułem, ponieważ stracił go już 7 sierpnia 2014 roku podczas EFC Africa 32, gdzie przegrał jednogłośną decyzją z Adamem Speechly. Po tej porażce nie toczył kolejnych walk przez ponad dwa lat, a ostatnią walkę dla południowoafrykańskiej federacji stoczył 15 października 2016 roku. Na wydarzeniu EFC 54 zwyciężył z Bruno Mukulu przez jego dyskwalifikację w trzeciej rundzie (za unikanie walki).

7 lipca 2017 jednorazowo zawalczył dla BAMMA, ale Fadipe przegrał przez nokaut z Ionem Pascu w pierwszej rundzie. Po tej przegranej ponownie zrobił sobie dłuższą przerwę i do walk wrócił dopiero w 2021 roku. Podczas gali Clan Wars 41 w Belfaście wygrał z Alim Macleanem przez TKO w drugiej rundzie. 24 września 2022 roku Fadipe wziął udział w gali MMA Attack 4, na której znokautował w drugiej rundzie Stanka. Jeszcze w tym samym roku związał się z najlepszą polską organizacją – Konfrontacją Sztuk Walki.

Debiut dla tej organizacji odnotował 12 listopada podczas gali KSW 76, na której zwyciężył z Albertem Odzimkowskim w drugiej rundzie. 22 kwietnia 2023 na gali XTB KSW 81: Bartosiński vs. Szczepaniak w Tomaszowie Mazowieckim, zmierzył się z Marcinem Krakowiakiem, ale tym razem przegrał jednogłośną decyzją sędziowską na punkty.

Czytaj również:  Marek Samociuk – całościowy opis zawodnika

Henry Fadipe – osiągnięcia

Pierwszy sukces Henry Fadipe wywalczył w 2012 roku zdobywając mistrzostwo CageGods w wadze średniej do 83,9 kg. W 2014 roku został mistrzem EFC w wadze półśredniej do 77 kg. W 2022 roku został też mistrzem Cage Legacy w wadze półśredniej do 77 kg. Poza tym to właśnie Henry Fadipe jest autorem pierwszego poddania peruwiańskim krawatem w historii KSW.

Henry Fadipe – bilans walk zawodowych

Henry Fadipe zmierzył się dwadzieścia cztery razy w walkach zawodowych MMA. Trzynaście razy zwyciężył, z czego dziewięć razy pokonał przeciwników przez nokauty. Na swoim koncie ma też trzy wygrane przez poddania i ani jednego przez decyzje. Jedną walkę zakończył remisem, a dziesięć razy przegrał ze swoimi rywalami.

Pseudonim: Herculeez

Data i miejsce urodzenia: 4 września 1991 rok, Lagos

Obywatelstwo: Nigeria, Irlandia

Wzrost: 188 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2010 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: półśrednia, średnia

Klub: Fantom Dublin