Daniel Omielańczuk – żywa legenda KSW!

Daniel Omielańczuk

Daniel Omielańczuk to sportowiec, który urodził się 31 sierpnia 1982 roku w Sawicach. Ma dość szerokie zainteresowania, ponieważ nie dość, że jest zawodnikiem boksu tajskiego, to jeszcze mieszanych sztuk walki w wadze ciężkiej. Do tego to sambista w wadze superciężkiej. Daniel na swoim koncie ma walki dla KSW, UFC, DSF, czy ACA. Obecnie zajmuje też piąte miejsce w rankingu KSW w wadze ciężkiej. Niektórzy mogą go kojarzyć również z występu w programie „Moja droga do UFC” nadawanym w stacji Orange Sport, który przybliżał widzom postać zawodnika zarówno od strony sportowej, ale również i prywatnej.

Daniel Omielańczuk – kariera MMA

Karierę w zawodowym MMA rozpoczął 17 października 2009 roku i to właśnie wtedy stanął do walki z Karolem Celińskim. Był to bardzo dobry debiut, ponieważ ostatecznie pokonał rywala. wygrał swój pierwszy pojedynek. Zaledwie dwa miesiące później mogliśmy go zobaczyć na KSW 12: Pudzianowski vs. Najman, gdzie wziął udział w ośmioosobowym turnieju wagi ciężkiej. W ćwierćfinale przegrał niejednogłośną decyzją sędziów z Łotyszem Konstantīnsem Gluhovsem. W półfinale zastąpił kontuzjowanego Dawida Baziaka, ale i to starcie przegrał jednogłośną decyzją sędziów z Davidem Olivią. Kolejną walkę z jego udziałem mogliśmy obejrzeć w czerwcu 2010 roku na gali Pro Fight 5 we Wrocławiu, gdzie zmierzył się z Błażejem Wójcikiem. Ten pojedynek wygrał przez poddanie w pierwszej rundzie. Kolejną porażkę zaliczył już 10 czerwca 2011 roku na gali Victory and Glory, gdzie przegrał niejednogłośną decyzją sędziów z Michałem Włodarkiem.

Kolejne dwa starcia zaliczył już z sukcesami, bo wygrał 20 sierpnia 2011 roku, jak i 5 listopada. Co ciekawe, to właśnie walka z Daymanem Lake zapewniła mu pas Bushido FC.

W maju 2012 roku Omielańczuk wystąpił w turnieju Honor Wojownika wagi ciężkiej w Charkowie. Był to bardzo dobry występ tego zawodnika, który zapewnił mu puchar imienia Ihora Wowczanczyna. Jeszcze tego samego roku 9 listopada ponownie wygrał turniej Honor Wojownika wagi ciężkiej, który odbył się na Ukrainie.

Czytaj również:  Marcin Wrzosek - wszystko na temat zawodnika!

W maja 2013 Omielańczuk zdecydował się na podjęcie współpracy z federacją Ultimate Fighting Championship. Pierwszą debiutancką walkę w UFC odbył 22 września 2013 roku i pokonał wówczas w trzeciej rundzie również debiutującego Austriaka Nandora Guelmino. Kolejne walki dla federacji nie były już tak dobre, ponieważ przegrał dwa razy na punkty. Szybko jednak się zrehabilitował i później zanotował passę trzech zwycięstw z rzędu, po których odnotował kolejne porażki. Po trzeciej przegranej z rzędu został zwolniony z UFC.

W październiku 2017 roku podpisał kontrakt z Absolute Championship Berkut. Pierwsza walka dla tej organizacji (na ACB 83: Baku) zakończyła się sukcesem, druga przegraną, ale później znów odnotował cztery zwycięstwa, które zapewniły mu pojedynek o mistrzostwo wagi ciężkiej. Niestety to starcie przegrał przez nokaut.

W 2022 roku Omielańczuk zdecydował się na powrót do KSW i walczył dla tej organizacji już 28 maja na gali KSW 70, ale odniósł porażkę. Kolejną szansę otrzymał na gali KSW 75 w Nowym Sączu, ale tym razem wygrał przez niejednogłośną decyzję. 25 lutego 2023 roku na KSW 79 stoczył też walkę z Michałem, Kitą, ale walkę przegrał.

Daniel Omielańczuk

Daniel Omielańczuk – osiągnięcia

Daniel Omielańczuk może pochwalić się naprawdę wieloma sukcesami na swoim koncie, zarówno w mieszanych sztukach walki, jak i w boksie tajskim, czy w sandzie. W sandzie zdobył pierwsze miejsce na Otwartych Mistrzostwach Warszawy w Sandzie kat. powyżej 90 kg, pierwsze miejsce na Międzynarodowym Pucharze Polski Sanshou kat. superciężka, czy pierwsze miejsce na międzynarodowy turniej Sanda w Austrii. Boks tajski zapewnił mu angaż w kadrze narodowej Muay Thai w 2007/2008. W 2008 roku udało mu się też zdobyć tytuł mistrza Polski Muay Thai w wadze superciężkiej (powyżej 91 kg) oraz tytuł mistrza Polski Muay Thai w wadze superciężkiej. Swój wyczyn powtórzył w 2009 roku i po raz kolejny został mistrzem Polski Muay Thai w wadze superciężkiej. Jeśli chodzi o mieszane sztuki walki, to na początek były sukcesy w amatorskich starciach. W 2007 roku został amatorskim wicemistrzem Polski MMA w wadze superciężkiej. W 2009 roku zajął pierwsze miejsce oraz zdobył tytuł najlepszego zawodnika turnieju na Pucharze Centralnej Polski w MMA (ALMMA 7). W zawodowych walkach zdobył tytuł mistrza Bushido FC w wadze ciężkiej (2011 rok) oraz jest dwukrotnym tryumfatorem turnieju Honor Wojownika w wadze ciężkiej (2012 rok).

Czytaj również:  Kiedy kolejna walka Popka we Freak Fight?

Bilans walk zawodowych

Trzeba przyznać, że ilość walk zawodowych w karierze Daniela Omielańczuka robi wrażenie, bo zdążył ich odbyć aż czterdzieści dwie. Na swoim koncie ma dwadzieścia sześć zwycięstw, z czego sześć walk wygrał przez nokaut, dziesięć przez poddanie i dziesięć przed decyzje. Jedna walka zakończyła się też remisem, a jedna wcale się nie odbyła. Porażek na jego koncie jest czternaście, ale przy tak dużej ilości starć w zawodowych walkach, to bardzo dobry wynik.

Pseudonim: Polish Bear

Data i miejsce urodzenia: 31 sierpnia 1982 roku, Sawice

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 183 cm

Masa ciała: 117 kg

Styl walki: boks tajski, kick-boxing

Debiut: 2009 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka

Klub: WCA Fight Team