Damian Janikowski – kariera i profil zawodnika!

Damian Janikowski

Damian Janikowski urodził się 27 czerwca 1989 we Wrocławiu. To polski zapaśnik, startujący i walczący w kategorii do 84 kg w stylu klasycznym, który odnosił sukcesy na krajowym oraz międzynarodowym rynku. Damian Janikowski jest brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), wicemistrzem świata, wicemistrzem Europy oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy. To również trzykrotny srebrny medalista Wojskowych Mistrzostw Świata, czy  srebrny medalista Wojskowych Igrzysk Olimpijskich w Korei.

W marcu 2013 został ambasadorem i zawodnikiem drużyny futbolu amerykańskiego Devils Wrocław, zaś w maju 2013 przeniósł się do zespołu Giants Wrocław i w jego barwach (z numerem 11, na pozycji kopacza) zadebiutował w PLFA. Od 2016 roku Damian Janikowski jest także zawodnikiem mieszanych sztuk walki (MMA) w wadze średniej. Ciekawostką może być fakt, że przez całą karierę walczył dla polskiej federacji Konfrontacji Sztuk Walki i to właśnie w jej rankingu zajmuje ósme miejsce w wadze średniej.

Damian Janikowski – kariera MMA

Damian Janikowski swój zawodowy debiut w mieszanych sztuka walki miał 27 maja 2017 roku. Podczas gali KSW 39: Colosseum na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzył się z Julio Gallegosem, którego pokonał w pierwszej rundzie przez techniczny nokaut. W drugim pojedynku, który odbył się 23 grudnia 2017 roku na KSW 41: Mańkowski vs. Soldić pokonał Antoniego Chmielewskiego przez techniczny nokaut w drugiej rundzie.

14 kwietnia 2018 roku podczas KSW 43: Soldić vs. du Plessis we Wrocławiu pokonał przez nokaut w osiemnastej sekundzie pierwszej rundy Yannicka Bahatiego (byłego mistrza organizacji BAMMA i EFC Worldwide). Po walce został nawet nagrodzony bonusem za nokaut wieczoru. Po tak dobrym początku można było uznać, że przed Damianem Janikowskim kolejne sukcesy. Jednak 6 października 2018 roku na gali KSW 45: The Return to Wembley przegrał z doświadczonym Michałem Materlą przez TKO i zaliczył pierwszą zawodową porażkę.

Czytaj również:  Damian Janikowski mocno na temat Jana Błachowicza!

23 marca 2019 roku wziął udział w gali KSW 47: The X-Warriors, na której zmierzył się z Aleksandarem Iliciem. Przez dwie rundy to Janikowski dominował nad rywalem i wiele wskazywało, że wygra starcie. Jednak w trzeciej rundzie wszystko się zmieniło i po tym, jak Ilić trafił brutalnym kopnięciem okrężnym w głowę Polaka, ten upadł i przegrał pojedynek nokautem.

14 września 2019 roku podczas gali KSW 50: London pokonał przez werbalne poddanie w pierwszej rundzie Tonego Gilesa. 7 grudnia 2019 na gali KSW 52: Race znów zaliczył porażkę, ponieważ został znokautowany technicznie przez Szymona Kołeckiego w drugiej rundzie.

10 października na gali KSW 55: Askham vs. Khalidov 2 w Łodzi pokonał niejednogłośną decyzją sędziów szwedzkiego zapaśnika, Andreasa Gustafssona, zaś 20 marca na gali KSW 59: Fight Code znokautował w drugiej rundzie Jasona Radcliffa. Do września 2022 roku odbył jeszcze trzy walki dla KSW, z czego tylko jedną wygrał.

10 grudnia 2022 roku Janikowski zmierzył się z Mateuszem Kubiszynem na gali High League 5, a więc organizowanej przez federację typu freak show fight. Walkę po dominacji zapaśniczej zwyciężył Janikowski. 

Damian Janikowski – osiągnięcia

Damian Janikowski może poszczycić się osiągnięciami w zapasach na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Pierwszy zawodowy sukces odnotował już w 2008 roku zdobywając trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w kategorii 74 kg. Rok później zajął już pierwszej miejsce podczas Mistrzostwa Polski juniorów (Katowice) w kategorii 74 kg i trzecie miejsce na Mistrzostwach świata juniorów w Ankarze (kategoria 74 kg). W 2009 roku wywalczył też pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski seniorów (kat. 74 kg) w Dębicy oraz pierwsze miejsce na Młodzieżowych mistrzostwach Polski w kategorii 84 kg (Poznań).

W 2010 roku zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w Żarach (kat. 84 kg) oraz pierwsze na Młodzieżowych mistrzostwach Polski w Janowie Lubelskim (kat. 84 kg). W 2011 również nie zabrakło sukcesów, bo Damian Janikowski zajął pierwsze miejsce na Młodzieżowych mistrzostwach Polski w Poznaniu (kat. 96 kg) i drugie miejsce na Mistrzostwach świata w Stambule (kat. 84 kg). W 2012 roku wywalczył drugie miejsce na Mistrzostwach Europy, trzecie na Igrzyskach Olimpijskich (kat. 84 kg) oraz pierwsze na Młodzieżowych mistrzostwach Polski.

Czytaj również:  Adrian „Polak” Polański – opis zawodnika

W 2013 roku także dominował na podium w czasie Mistrzostw świata wojskowych zajmując drugie miejsce oraz Mistrzostwach Polski seniorów zajmując pierwsze miejsce. W 2014 roku udało mu się zająć drugie miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w Solcu Kujawskim (kat. 98 kg), czy na Mistrzostwa świata wojskowych (kat. 85 kg). Do tego zajął trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w Vantaa (kat. 85 kg).

Damian Janikowski – bilans walk zawodowych

Damian Janikowski wziął udział w trzynastu walkach zawodowych MMA. Osiem razy odnotował zwycięstwo, z czego pięć walk wygrał przez nokauty. Do tego raz wygrał przez poddania, a dwa razy przez decyzje. Na swoim koncie ma też pięć porażek.

Pseudonim: brak

Data i miejsce urodzenia: 27 czerwca 1989 rok, Wrocław

Obywatelstwo: Polska

Wzrost: 181 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki: zapasy

Debiut: 2017 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: WCA Fight Team Warszawa, Rio Grappling Wrocław