Bellator – najważniejsze informacje o gali MMA

Bellator to amerykańska organizacja mieszanych sportów walki, uważana za jedną z największych gal na całym świecie. Niektórzy mówią nawet, że Bellator to poniekąd „zaplecze” UFC, jednak to krzywdząca opinia, biorąc pod uwagę, że niektórzy zawodnicy Bellatora są wyżej notowani w międzynarodowym rankingu, aniżeli czołowi zawodnicy UFC. Będąc kibicem mieszanych sportów walki warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się gala Bellator MMA.

Podstawowe informacje o gali MMA Bellator

Organizacja rozpoczęła swoją działalność pod nazwą Bellator Fighting Championships w 2008 roku. Na początku istnienia Bellator organizował sezony turniejowe podzielone na różne kategorie wagowe. Zwycięzca takiego turnieju otrzymywał prawo walki o pas mistrzowski. Bardzo podobny system stosowała także polska federacja KSW. Gdy Bellator zyskał już międzynarodowe zasięgi i dorobił się wielu utalentowanych zawodników, federacja stworzyła ranking i zaczęła organizować tradycyjne gale, w których zawodnicy mogą walczyć o awans na wyższą pozycję, aż otrzymają angaż w walce mistrzowskiej. Bellator zorganizował do tej pory ponad 280 gal i jest jedną z największych federacji MMA na świecie. Mistrzowie Bellatora dość często przechodzą w końcu do UFC, gdzie można walczyć o oficjalny tytuł mistrza świata w mieszanych sportach walki. W 2016 roku federacja powołała do życia drugą organizację, Bellator Kickboxing, specjalizującą się w profesjonalnym K-1.

Na jakich zasadach rozgrywane są walki na Bellatorze?

Federacja Bellator MMA korzysta ze standardowych reguł opisanych przez New Jersey State Athletic Control Board, określanych jako Unified Rules of Mixed Martial Arts. Są one standardem w Stanach Zjednoczonych, ale w praktyce korzysta z nich większość gal na całym świecie. Walki toczą się na dystansie trzech rund po pięć minut, ale wyjątkiem są walki mistrzowskie oraz walki wieczoru, w których pojedynek trwa pięć rund po pięć minut. W rywalizacji mężczyzn zastosowano następujące kategorie wagowe: kogucia (do 61,2 kg), piórkowa (do 65,8 kg), lekka (do 70,3 kg), półśrednia (do 77,1 kg), średnia (do 83,9 kg), półciężka (do 93 kg) i ciężka (do 10,2 kg). Jeśli chodzi o walki pań, Bellator MMA rozróżnia tylko dwie kategorie: muszą (do 56,7 kg) oraz piórową (do 65,8 kg).

Czytaj również:  Wszystko na temat gali Elite Fighters

Aktualni mistrzowi gali Bellator

Bellator to jedna z najbardziej prestiżowych gal MMA na świecie. Jednak mistrzowie tej federacji często otrzymują propozycję od UFC i zazwyczaj je przyjmują. Dotyczy to zwłaszcza zawodników z USA i Ameryki Południowej, którzy stopniowo budują swoją pozycję na amerykańskim rynku. Na chwilę obecną, lista mistrzów i mistrzyń Bellator MMA prezentuje się następująco:

 • Kategoria ciężka: Ryan Bader (od 26 stycznia 2019 roku),
 • Kategoria półciężka: Wadim Niemkow (od 21 sierpnia 2020),
 • Kategoria średnia: Johnny Eblen (od 24 czerwca 2022),
 • Kategoria półśrednia: Jarosław Amosow (od 11 czerwca 2021),
 • Kategoria lekka: Patricky Pitbull (od 5 listopada 2021),
 • Kategoria piórkowa: Patricky Pitbull (od 15 kwietnia 2022),
 • Kategoria kogucia: Sergio Pettis (od 7 mama 2021),
 • Kategoria piórkowa kobiet: Cris Cyborg (od 25 stycznia 2020),
 • Kategoria musza kobiet: Liz Carmouche (od 22 kwietnia 2020).

Polacy walczący w federacji Bellator MMA

Jednym z najsłynniejszych polskich zawodników Bellator MMA był Marcin Held, który od 2011 do 2016 roku stoczył 14 walk dla tej organizacji, z czego wygrał aż 11. Held zwyciężył turniej wagi lekkiej, a na Bellator 145 mierzył się o pas mistrzowski z Willem Brooksem, ale przegrał jednogłośną decyzją sędziów. Następnie, Held trafił do UFC, ACB, ACA, a aktualnie jest zawodnikiem PFL. Obecnie, w Bellator MMA walczą: Katarzyna Sadura, Piotr Niedzielski, Kamil Oniszczuk oraz Maciej Różański.

Gdzie można oglądać gale Bellator MMA na żywo?

Od 2014 roku gale Bellator MMA są transmitowane w systemie Pay Per View. Kibice z Polski znajdują się jednak w uprzywilejowanej sytuacji i nie muszą kupować dostępu, ponieważ gale Bellator można oglądać całkowicie za darmo na kanale TVP Sport, a także na platformie internetowej tego kanału. W przeszłości, gale Bellator były transmitowane także przez kanały: NC+, Canal+ Sport oraz Canal+ Sport 2. Bellator to jedna z największych federacji MMA na całym świecie i całkiem sporą rzeszę kibiców posiada także w Polsce. W dużej mierze przyczynił się do tego wspomniany już Marcin Held.

Czytaj również:  Zapowiedź PRIME MMA 4 – karta walk i analizy

Kiedy obędzie się najbliższa gala Bellator?

Federacja Bellator organizuje zazwyczaj jedną galę na miesiąc, choć zdarzają się także sytuacje, w których organizacja robi dwie gale w miesiącu. Dużym plusem jest również to, że Bellator z dużym wyprzedzeniem informuje o terminach kolejnych gal. Już dziś możemy podać terminarz do końca 2022 roku, który prezentuje się następująco:

 • 23 września: Bellator 285: Henderson vs. Queally
 • 2 października: Bellator 286: Pitbull vs Borics
 • 29 października: Bellator 287: Piccolotti vs Barnaoui
 • 19 listopada: Bellator 288: Nemkov vs Anderson 2
 • 10 grudnia: Bellator 289: Stots vs Sabatello

Przypomnijmy, że gale Bellator MMA w Polsce można oglądać za darmo na kanale oraz platformie internetowej TVP Sport.