Andreas Gustafsson – kariera i profil zawodnika!

Andreas Gustafsson

Andreas Gustafsson urodził się 20 lutego 1991 roku. To szwedzki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w wadze średniej, który trenował też zapasy grecko-rzymskie. Na swoim koncie ma wiele walk, z czego część stoczył amatorsko.

Współpracował z różnymi organizacji, w tym na przykład ze Swedish Mixed Martial Arts Federation, International Mixed Martial Arts Federation, Cage Warriors, Fight Club Rush, czy BRAVE Combat Federation. Aktualnie jest związany z jedną z najważniejszych polskich organizacji – Konfrontacją Sztuk Walki.

Andreas Gustafsson – kariera MMA

Swoją pierwszą amatorską walkę Andreas Gustafsson miał stoczyć 17 czerwca 2016 roku z Oskarem Sibardem na IRFA 10. Walka jednak została odwołana, więc jego debiut przesunął się praktycznie o rok. 8 kwietnia 2017 roku zmierzył się z Pedro Pinones-Arce na Shoot Challenge – Shoot Challenge 25. To był bardzo dobry występ, który zakończył się po myśli Gustafssona, ponieważ poddał rywala w pierwszej rundzie. 9 grudnia 2017 roku poddał w pierwszej rundzie Heythama Rabhima na SMMAF – 2017 Swedish MMA Championships – Semifinals.

Dzień później wziął udział w SMMAF – 2017 Swedish MMA Championships – Finals, gdzie o tytuł powalczył z Alexanderem Lindgrenem. Swojego rywala poddał już w czternastej sekundzie pierwszej rundy i tym sposobem zdobył mistrzostwo SMMAF. 10 marca 2018 roku poddał w pierwszej rundzie Adnana Musica na FCR 2 – Fight Club Rush 2. 29 września 2018 roku znów miał szansę zmierzyć się z Alexanderem Lindgrenem podczas AKFC – AK Fighting Championship 1. Tym razem Andreas Gustafsson także pokazał przewagę nad rywalem, ponieważ znokautował go w zaledwie dziewiętnastej sekundzie rundy pierwszej.

12 listopada 2018 roku Gustafsson wziął udział w 2018 IMMAF-WMMAA Unified World Championships. Przez kolejne dni turnieju mierzył się z różnymi zawodnikami. W swojej pierwszej walce decyzją sędziów pokonał Dominika Humburgera, zaś w drugim Stanislava Levenoka. W trzeciej walce udało mu się pokonać Christiana Leroya Duncana, zaś w czwartej poddał Josepha Luciano. 17 listopada wziął udział w finale, gdzie zmierzył się z Dzhamalem Medzhidovem.

Czytaj również:  Alex Pereira - wielki zawodnik UFC!

Walka była bardzo zacięta i do ostatniej chwili trudno było stwierdzić, kto odnotuje zwycięstwie. Po trzech rundach sędziowie zadecydowali jednak o zwycięstwie Medzhidova i to do niego trafił tytuł mistrza. Po udziale w tym turnieju Andreas Gustafsson stoczył jeszcze jedną amatorską walkę. Wziął w niej udział 15 grudnia 2018 roku na Cage Warriors – Academy Denmark 2, gdzie przez decyzję pokonał Dana Dahla.

Zawodowy debiut Andreasa Gustafssona odbył się 27 stycznia 2019 roku. Podczas Fight Club Rush 4 zmierzył się z Ole Magnorem, którego poddał w drugiej rundzie. 9 marca 2019 roku wziął udział w swojej drugiej zawodowej walce. Na CW 103 – Cage Warriors 103 zmierzył się z Ismarem Blagoje, którego poddał w pierwszej rundzie. 4 maja 2019 roku znokautował technicznie na AFC – Austrian Fight Challenge 10 Amilcara Alvesa.

31 sierpnia 2019 roku podczas FCR 5 – Fight Club Rush 5 wygrał przez decyzję z Givago Francisco, zaś 12 października 2019 roku podczas SMMA – Shogun MMA 3 znokautował technicznie Shauna Lomasa. Seria bardzo dobrych występów nie umknęła uwadze polskiej organizacji Konfrontacji Sztuk Walki, która zaproponowała Gustafssonowi współpracę. Zgodził się na kontrakt i już 10 października 2020 roku wziął udział w pierwszej walce dla tej organizacji. Na KSW 55 – Askham vs. Khalidov 2 zmierzył się z Polakiem, Damianem Janikowskim.

Walka była bardzo zacięta i dość wyrównana, więc o zwycięstwie zdecydowali sędziowie. Orzekli je na korzyść Polaka i tym samym Gustafsson zaliczył swoją pierwszą zawodową porażkę. Drugą walkę dla polskiego giganta odbył w lutym 2023 roku. Podczas KSW 79 – De Fries vs. Duffee 2 zmierzył się z Davidem Hosekiem, którego znokautował technicznie. Jego najbliższa walka zaplanowana jest na 3 czerwca 2023 roku i ma zmierzyć się z Toni Lampinem na FCR 16.

Czytaj również:  Yann Kouadja - kariera i profil zawodnika!

Andreas Gustafsson – osiągnięcia

Andreas Gustafsson może poszczycić się mistrzostwem SMMAF z 2017 roku. Co więcej, ma na swoim koncie szybkie pokonanie zawodników w walkach amatorskich. Na SMMAF – 2017 Swedish MMA Championships – Finals w 2017 roku poddał Alexandera Lindgrena w zaledwie czternastej sekundzie rundy pierwszej.

Z kolei na AKFC – AK Fighting Championship 1 w 2018 roku po raz kolejny spotkał się z Lindrenem, którego znokautował w dziewiętnastej sekundzie rundy pierwszej. Warto także wspomnieć, że Andreas Gustafsson jest czwarty w rankingu 59 aktywnych zawodników Nordic Pro Welterweights oraz drugi w rankingu NordicPro Middleweight.

Andreas Gustafsson – bilans walk zawodowych

Andreas Gustafsson wziął udział w dziesięciu zawodowych walkach MMA. Osiem z nich udało mu się zakończyć zwycięstwem – pięć razy wygrał przez nokauty, dwa razy przez poddanie oraz raz przed decyzję. Do tego dwa razy odnotował porażkę, ale przez decyzje.

Pseudonim: Bane

Data i miejsce urodzenia: 20 lutego 1991 rok, Szwecja

Obywatelstwo: Szwecja

Wzrost: 182 cm

Masa ciała: 83.91 kg

Styl walki: MMA, zapasy grecko-rzymskie

Debiut: 2019 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: średnia

Klub: Västerås Fight Club