Alex Pereira – wielki zawodnik UFC!

Alex Pereira

Alex Pereira to brazylijski kick-bokser oraz zawodnik mieszanych sztuk walki, który może poszczycić się licznymi sukcesami na swoim koncie. Urodził się 7 lipca 1987 roku w São Bernardo do Campo. Dorastając w Faweli, porzucił szkołę średnią i już w wieku dwunastu lat rozpoczął pracę w sklepie z oponami. Pod wpływem nieodpowiedniego otoczenia zaczął pić i stał się alkoholikiem. Jednak po pewnym czasie wziął się za siebie i jego ratunkiem na wyjście z nałogu okazał się kickboxing, który zaczął trenować w 2009 roku.

Alex Pereira – początek kariery

Jego przygoda z kickboxingiem sprawiła, że już w 2010 roku zaczął startować w walkach zawodowych. Swój pierwszy tytuł zdobył w marcu 2012 roku i został wówczas mistrzem Brazylii w wadze do 85 kg po pokonaniu Cleia Silvy. W lipcu tego samego roku wygrał krajowy turniej WGP wagi do 85 kg. Co ciekawe, w finale po raz kolejny pokonał na punkty Silvę. W listopadzie stoczył pojedynek mistrzostwo It’s Showtime, tym razem w São Paulo, a jego przeciwnikiem był Holender Jason Wilnisem. Ostatecznie Pereira przegrał przez techniczny nokaut w drugiej rundzie.

W sierpniu 2013 zdobył pas mistrza panamerykańskiego organizacji WAKO Pro w formule K-1, a pod koniec roku ponownie wziął udział w turnieju WGP, lecz tym razem uległ w finale Césarowi Almeidzie na punkty.

Mimo ostatniej porażki Pereira i tak został dostrzeżony i to doprowadziło do tego, że podpisał kontrakt z organizacją Glory. 8 marca 2014 roku zadebiutował dla niej w turnieju pretendentów wagi średniej (do 85 kg). Wygrał go, pokonując jednego wieczoru aż dwóch rywali – Amerykanina Dustina Jacoby’ego i Ormianina Sahaka Parparjana. W związku z wygranym turniejem został włączony do kolejnego, mającego wyłonić inauguracyjnego mistrza świata Glory w wadze średniej, ale niestety odniósł porażkę, ponieważ został pokonany na punkty przez Rosjanina Artioma Lewinowi. W kwietniu 2015 roku podczas gali Glory 20 również zaliczył porażkę, ponieważ przegrał w pierwszej walce turnieju pretendentów w rewanżowym starciu z Jasonem Wilnisem. Jednak szybko podniósł się z tej porażki, ponieważ już w lipcu został mistrzem WGP w wadze 85 kg. Kolejne lata i zarazem walki dla organizacji Glory kończyły się różnie – czasami odnosił sukcesy, innym razem upadki. Mimo wszystko i tak bardzo dobrze patrzyło się na jego poczynania, zwłaszcza że na swoim koncie ma całkiem sporo zawodowych walk w kick-boxingu.

Czytaj również:  Don Kasjo – wszystko na temat zawodnika

Alex Pereira – kariera MMA

Przechodząc z kickboxingu, Alex Pereira zadebiutował w MMA w 2015 roku. Niestety jego początek nie był zbyt dobry, ponieważ przegrał swoją pierwszą walkę przez poddanie. Kolejne dwie walki poszły mu już o wiele lepiej, ponieważ zakończył je zwycięstwem. W październiku 2020 roku pojawiły się wzmianki, że Pereira zdecydował się na podpisanie kontraktu z Legacy Fighting Alliance, zaś w listopadzie już stoczył dla organizacji pierwszą walkę. Wygrał ją nokautując rywala lewym hakiem. Zaledwie rok później, bo już we wrześniu 2021 roku podpisał kontrakt z największą organizacją MMA na świecie, a więc z UFC. W swoim debiucie stanął naprzeciwko Andreasa Michailidisowa, którego ostatecznie pokonał przez TKO. To zwycięstwo zapewniło mu też pierwszy bonus za występ wieczoru. Podczas UFC Fight Night: Santos vs. Ankalaev odniósł swoje drugie zwycięstwo w oktagonie, gdzie wygrał jednogłośną decyzją sędziów. Kolejna walka dla UFC miała miejsce w lipcu 2022 roku i wówczas Pereira także pokonał swojego rywala, a samo wystąpienie przyniosło mu  drugą nagrodę za najlepszy występ wieczoru. Na listopadowej gali UFC 281 w Madison Square Garden  zdobył mistrzostwo wagi średnie, ale już w kwietniu 2023 roku na UFC 287 przegrał swoją walkę, co sprawiło, że stracił tytuł mistrzowski kategorii średniej.

Alex Pereira – osiągnięcia

Alex Pereira może poszczycić się pewnymi sukcesami na swoim koncie. W początkowych latach kariery sportowej amatorsko zdobył mistrzostwo świata WAKO w Kickboxingu zajmując drugie miejsce w wadze 91 kg w formule K-1 (2013 roku). W występach zawodowych zdobył tytuł mistrza Brazylii CBKB w wadze 85 kg w formule K-1 w 2012 roku, czy pierwsze miejsce w wadze 85 kg w WGP Kickboxing GP w 2013 roku. To jednak dopiero początek, ponieważ w 2013 zdobył też tytuł mistrza panamerykańskiego WAKO Pro w wadze junior lekkociężkiej, a w 2014 roku zajął pierwsze miejsce w wadze średniej na Glory Middleweight Contender Tournament. W kolejnych latach także nie zabrakło sukcesów, ponieważ w 2015 Pereira został mistrzem WGP Kickboxing w wadze 85 kg, w 2017 roku mistrzem świata Glory w wadze średniej, zaś w 2021 roku mistrzem świata Glory w wadze półciężkiej.

Czytaj również:  Ranking MMA polska - Ranking zarobków w MMA

W mieszanych sztukach walki też ma pewne osiągnięcia, choć nie są one tak imponujące, jak w kick-boxingu. Mowa tutaj o tytule mistrza UFC w wadze średniej, który zdobył w 2022 roku. Oczywiście wszystko jeszcze przed nim, więc nie pozostaje nam nic innego, jak obserwować dalszy rozwój kariery.

Alex Pereira – bilans walk zawodowych

Alex Pereira ma na swoim koncie aż 40 walk zawodowych w kick-boxingu, z czego 33 wygrał. W MMA na razie udało mu się odbyć 9 walk zawodowych, z czego 7 zakończyło się sukcesem.

Pseudonim: Po Atan, Stone Hand

Data i miejsce urodzenia: 7 lipca 1987 roku, São Bernardo do Campo

Obywatelstwo: Brazylia

Wzrost: 193 cm

Masa ciała: 84 kg

Styl walki:  K-1, kick-boxing

Debiut: kick-boxing w 2010 roku; MMA w 2015 roku

Federacja: UFC

Kategoria wagowa: junior ciężka, średnia

Klub: Teixeira MMA & Fitness