DSF Kickboxing Challenge – najważniejsze informacje o gali

DSF Kickboxing Challenge to największa polska federacja kick-boxingu działająca w latach 2014-2019. Walczyli dla niej najsłynniejsi polscy zawodnicy K1, na czele z Tomaszem Sararą. Chociaż ostatnia gala tej organizacji miała miejsce w 2019 roku, nie jest wykluczone, że powstanie nowy projekt, który będzie kontynuował piękną historię zapoczątkowaną przez DSF Kickboxing Challenge. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej federacji K1.

dsf kickboxing challenge

Historia federacji DSF Kickboxing Challenge

Federacja DSF Kickboxing Challenge powstała w 2014 roku, a jej założycielem był Sławomir Duba, znany w Polsce biznesmen. Swój udział w tym projekcie miał były utytułowany zawodnik, Piotr Siegoczyński, który jako prezes Polskiego Związku Kickboxingu namówił Dubę, aby ten wsparł swoim kapitałem rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. 27 września 2014 roku w Ząbkach odbyła się pierwsza gala DSF Kickboxing Challenge. DSF szybko stało się największą, a zarazem największą polską galą kickboxingu. Walczyli dla niej bardzo znani zawodnicy, jak chociażby Tomasz Sarara czy Radosław Paczulski.

Niestety, przez wiele lat za kulisami mówiło się o problemach finansowych DSF Kickboxing Challenge. Pogłoski okazały się prawdziwe, a w 2021 roku pojawił się oficjalny komunikat, w którym prezes Sławomir Duba przyznał, że federacja zbankrutowała. Ostatnia gala, DSF Kickboxing Challenge 22 odbyła się 26 kwietnia 2019 roku w Nowym Sączu. W oficjalnym komunikacie przekazano informacje, że federacja ma działać pod nowym szyldem, wsparta kapitałem z Litwy i Ukrainy, jednak na ten moment wciąż czekamy na konkretne informacje o kolejnej gali. Lukę w rynku sprytnie wykorzystała federacja Fight Exclusive Night, która specjalizuje się w MMA, ale organizuje także walki w K1 i to właśnie tam walczą obecnie czołowi zawodnicy z naszego kraju.

Mistrzowie federacji DSF Kickboxing Challenge

W przeciągu 5 lat historii, federacja DSF Kickboxing Challenge zrobiła wiele dla polskiego K1. Dla tej organizacji walczyli naprawdę znani zawodnicy, tacy jak Tomasz Sarara oraz Radosław Paczulski. Tym bardziej szkoda, że na ten moment przyszłość tej federacji stoi pod wielkim znakiem zapytania. Po 22. gali DSF Kickboxing Challenge lista mistrzów prezentowała się następująco:

  • Waga ciężka (+91 kg) – Tomasz Sarara
  • Waga półciężka (do 91 kg) – wakat
  • Waga średnia (do 85 kg) – Maksymilian Bratkowicz
  • Waga junior średnia (do 81 kg) – Kamil Jenel
  • Waga półśrednia (do 75 kg) – Dominik Zadora
  • Waga lekka (do 71 kg) – Adam Gielata
  • Waga piórkowa (do 65 kg) – Eliasz Jankowski
  • Waga piórkowa kobiet (do 65 kg) – Cristina Caruso
Czytaj również:  FEN 41 – najważniejsze informacje na temat nadchodzącej gali

Tomasz Sarara prawdopodobnie stoczył swoje ostatnie pojedynki w formule kickboxingu właśnie w organizacji DSF Kickboxing Challenge. Od 2021 roku Sarara rozwija się w MMA i jest zawodnikiem KSW.

dsf kickboxing challenge

Na jakich zasadach rozgrywane są walki?

DSF Kickboxing Challenge specjalizowało się w kick-boxingu, aczkolwiek na galach odbywały się również walki w formule Full-Contact oraz Muay Thai. Co ciekawe, federacja promowała K1 także wśród dzieci i była pomysłodawcą Ligi Młodych Wojowników. Najlepsi amatorzy mieli okazję rozpoczynać profesjonalną karierę właśnie w organizacji DSF Kickboxing Challenge. W przypadku K-1 walki były toczone na dystansie 3 rund po 3 minuty. Wyjątkiem były jednak walki o pas mistrzowski, które były rozgrywane na dystansie 5 rund po 3 minuty.

W przypadku Full-Contact dystans pojedynku to 4 rundy po 2 minuty, natomiast w przypadku Muay-Thai stosowano zasady z K-1. Walki mogły zakończyć się przez nokaut, nokaut techniczny, jak również przez decyzję sędziów. Pojedynki oceniało trzech sędziów, którzy mogli przyznać zwycięstwo decyzją jednogłośną lub niejednogłośną. Istniała możliwość werdyktu na remis. Niektórzy zawodnicy, którzy w przeszłości występowali dla DSF Kickboxing Challenge, np. Tomasz Sarara czy Radosław Paczulski, aktualnie rozwijają się w formule MMA. Federacja DSF Kickboxing Challenge zarządzała również innym projektem, a mianowicie Ladies Fight Nights.

dsf kickboxing challenge

Czy będą kolejne gale DSF Kickboxing Challenge?

W komunikacje z 2021 roku przyznano, że federacja DSF Kickboxing Challenge zbankrutowała, ale jednocześnie przekazano informacje, że projekt ma być kontynuowany pod nowym szyldem, tyle, że z pomocą kapitału z Litwy oraz Ukrainy. Nowy zarząd miał funkcjonować bez osoby Sławomira Duby. Chociaż komunikat pojawił się w lipcu 2021 roku to do tej pory nie pojawiły się żadne nowe informacje o planowaniu kolejnych gal. Co więcej, federacja DSF Kickboxing Challenge upadła w cieniu skandalu, a wiele mówiło się o zaległościach wobec czołowych zawodników i pracowników. Na ten moment ciężko zatem stwierdzić, czy DSF Kickboxing Challenge wróci jeszcze w Polsce. Zwłaszcza, że organizacja FEN „przejęła” wielu czołowych zawodników i to ona urządza aktualnie prestiżowe walki w tej formule.