ACA – opis popularnej gali MMA

Absolute Championship Akhmat (ACA) to rosyjska federacja mieszanych sportów walki zaliczana do najbardziej prestiżowych i największych na świecie. Najlepsi zawodnicy tej organizacji nierzadko otrzymują angaż w największej federacji MMA na świecie, czyli w UFC. Aktualnie, ranka wydarzenia ACA MMA znacząco spadła, a ma to oczywiście związek z wojną rozpętaną przez Rosję w Ukrainie. Niemniej jednak, warto sprawdzić najważniejsze informacje o gali ACA MMA.

Najważniejsze informacje o gali Absolute Championship Akhmat

Organizacja Absolute Championship Akhmat została założona grudniu 2018 roku, ale jej początki sięgają roku 2009, kiedy to powołano do życia federację Absolute Championship Berkut. ACA MMA powstała na skutek połączenia federacji Absolute Championship Berkut oraz World Fighting Championship Akhmat. Rosyjska gala zalicza się do największych i najbardziej prestiżowych federacji w Europie, a jej rozwój w dużej mierze był powiązany także z polskim rynkiem. Gale ACA MMA były organizowane także w Polsce, a ponadto, wielu polskich zawodników stoczyło przynajmniej jeden pojedynek dla tej federacji. Do najbardziej znanych zaliczyć możemy: Mameda Chalidowa, Michała Andryszka, Marcina Helda, Kacpra Formelę, Daniela Omielańczuka czy Łukasza Rajewskiego.

Zasady rozgrywania walk w ACA MMA

Rosyjska federacja Absolute Championship Akhmat bazuje na standardowych, choć nieco zmodyfikowanych na swoje potrzeby regułach opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Walki toczą się w klatce o średnicy 9,5 metra, a pojedynek trwa trzy rundy po 5 minut. Wyjątkiem są walki o pasy mistrzowskie, które rozgrywają się na dystansie pięciu rund po 5 minut. Walka może zakończyć się przed czasem poprzez nokaut, nokaut techniczny, poddanie, dyskwalifikację (trzy żółte kartki), a także na punkty (po pełnym dystansie walkę punktuje trzech sędziów. W tej federacji nie można używać łokci. Organizacja ACA MMA organizuje wyłącznie walki mężczyzn, a dostępne kategorie wagowe to: ciężka (do 120 kg), półciężka (do 93 kg), średnia (do 84 kg), półśrednia (do 77 kg), lekka (do 70 kg), piórkowa (do 66 kg), kogucia (do 61 kg) oraz musza (do 57 kg).

Czytaj również:  Wszystkie informacje na temat gali Prime MMA

Aktualni mistrzowie federacji ACA MMA

Federacja ACA MMA należy do najbardziej prestiżowych w Europie, a najlepsi zawodnicy tej organizacji często trafiali bądź trafiają w końcu do największych organizacji USA, czyli Bellatora i UFC. Aktualna lista mistrzów ACA MMA prezentuje się następująco:

  • Waga ciężka: Alikhan Vakhaev(od 27 sierpnia 2022),
  • Waga półciężka: Muslim Magomedov(od 16 lipca 2021),
  • Waga średnia: Magomedrasul Gasanov(od 9 kwietnia 2021),
  • Waga półśrednia: Abubakar Vagaev(od 26 lutego 2021),
  • Waga lekka: Abdul-Aziz Abdulvakhabov(od 19 września 2020),
  • Waga piórkowa: Magomedrasul Khasbulaev(od 26 marca 2021),
  • Waga kogucia: Oleg Borisov(od 26 marca 2022),
  • Waga musza: Imran Bukuev (od 26 lutego 2022).

Choć dla federacji ACA MMA w przeszłości walczyło wielu Polaków, żaden z nich nie zdołał wywalczyć mistrzowskiego pasa. Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu zagranicznych zawodników, w tym również polscy zawodnicy, postanowiło rozwiązać swoje kontrakty z tą federacją, a efektem tego jest to, że wszyscy aktualni mistrzowie ACA MMA to zawodnicy rosyjscy.

Gdzie można oglądać gale ACA MMA?

W przeszłości, wiele gal organizowanych przez ACA lub też wcześniejszą organizację ACB odbywało się w Polsce. Ostatnia z nich, ACA 114 odbyła się 26 listopada 2020 w Łodzi. Gale ACA można oglądać w systemie PPV po wykupieniu dostępu. W przyszłości taką możliwość dawała chociażby platforma WP Pilot. Aktualnie jednak, po wybuchu wojny w Ukrainie, organizacja ACA MMA została słusznie zepchnięta na margines. Wielu zagranicznych zawodników rozwiązało kontrakty, a wśród nich byli także Polacy, w tym Piotr Strus, Łukasz Kopera i Daniel Omielańczuk. Kibice teoretycznie wciąż mogą oglądać gale ACA MMA, ale wymaga to zakupu dostępu na oficjalnej platformie federacji. Gale ACA MMA są organizowane zwykle raz w miesiącu, choć czasami są to dwie gale na miesiąc.

Czytaj również:  Zapowiedź walki Błachowicz vs. Rakić

Kiedy odbędzie się najbliższa gala ACA MMA?

Federacja ACA MMA jeszcze do niedawna zaliczała się największych i najbardziej prestiżowych w Europie i walczyło dla niej kilku naprawdę dobrych i cenionych Polaków, w tym Daniem Omielańczuk, który po rozwiązaniu kontraktu powrócił do KSW. Zatrudnienia na ten moment szuka natomiast Piotr Strus. Ostatnia gala ACA 144: Gasanov vs Frolov odbyła się 27 sierpnia w Krasnodarze. Rosyjska federacja pomimo aktualnej sytuacji wciąż organizuje wiele gal, które odbywają się co miesiąc, a nawet częściej. Kolejna gala ACA 145 została zaplanowana na 23 września w Petersburgu, a walce wieczoru zmierzą się Murad Abdulaev i Witalij Slipenko. Jak już mówiliśmy, prestiż tej organizacji po wybuchu wojny w Ukrainie bardzo spadł i obecnie walczą w niej niemal sami rosyjscy zawodnicy.