Zapowiedź walki UFC 282: błachowicz ankalaev

Jan Błachowicz stanie przed szansą odzyskania mistrzowskiego pasa UFC w kategorii półciężkiej. Pierwotnie miał to być eliminator, który dałby zwycięzcy prawo do walki o pas. Okoliczności sprawiły jednak, że na UFC 282 to właśnie Błachowicz Ankalaev będą mieli okazję zawalczyć o tytuł mistrza świata. To bardzo elektryzujący pojedynek, biorąc pod uwagę, że Ankalaev to Rosjanin, który dodatkowo jest blisko związany z Ramzanem Kadyrowem.

Błachowicz vs Ankalaev jednak o pas mistrzowski

Walka Błachowicza i Ankalaeva pierwotnie miała być co-main eventem na gali UFC 282. W walce wieczoru zmierzyć miał się mistrz kategorii półciężkiej, Jiri Prochazka, a jego rywalem miał być Glover Teixeira, przeciwko któremu Błachowicz stracił pas mistrzowski. Czech doznał jednak porażki i zwakował pas. Jak się jednak okazuje, wbrew swojej woli. Do tej decyzji „skłonili” go włodarze UFC, którzy chcieli, aby walka wieczoru na UFC 282 toczyła się o pas mistrzowski. I tak, walka Błachowicz Ankalaev, która pierwotnie miała być eliminatorem do walki mistrzowskiej stała się walką o pas mistrzowski i walką wieczoru na gali UFC 282. Pierwotnie jednak, UFC zachowało się skandalicznie i chciało w walce wieczoru sparować Ankalaeva z Teixeirą, ale Brazylijczyk odmówił. To pokazuje, jak nielubianym zawodnikiem przez Dana White’a jest Jan Błachowicz.

Porównujemy rekord obu zawodników w UFC (błachowicz ankalaev)

Ankalaev stoczył w UFC już 10 pojedynków i wygrał 9 z nich. Przegrał jedynie w debiucie przeciwko Paulowi Craigowi. Co więcej, jest to na ten moment jego jedyna porażka w zawodowej karierze. Budując ranking w kategorii półciężkiej, Rosjanin pokonywał Iona Cutelabę (dwukrotnie), Nikitę Krylova, Volkana Oezdemira, Thiago Santosa oraz Anthony’ego Smitha. Na 19 walk Anklaev ośmiokrotnie wygrywał przez nokaut, raz przez poddanie i pięć razy decyzją sędziów. A zatem, podobnie jak Błachowicz, preferuje on walkę w stójce.

Czytaj również:  Gdzie dostępna jest UFC transmisja?

Błachowicz w UFC stoczył 18 pojedynków, z czego 12 wygrał. Na ostatnie 10 walk przegrał tylko dwa razy. W 2019 roku lepszy od niego okazał się Thiago Santos. We wrześniu 2020 roku pokonał Dominicka Reyesa i zdobył pas mistrzowski kategorii półciężkiej. Następnie obronił go przeciwko Israelowi Adesanyi. W październiku 2021 roku dość niespodziewanie przegrał przez poddanie z Gloverem Teixeirą. Ponad pół roku później pokonał Aleksandara Rakicia, który w trzeciej rundzie doznał kontuzji. To dodatkowo zwiększa stawkę pojedynku Błachowicz Ankalaev. Może to być ostatnia szansa dla Polaka na odzyskanie pasa. W kolejce stoją: Prochazka, który zwakował pas na skutek kontuzji, Teixeira, który miał walczyć z Czechem o pas, a także Aleksander Rakić.

błachowicz ankalaev

Kto będzie faworytem w walce Błachowicz Ankalaev?

Jeśli chodzi o warunki fizyczne, lekką przewagę ma Ankalaev, który jest 3 cm wyższy. Zasięg ramion jest jednak niemal identyczny, więc nie powinno to odgrywać większej roli. Na niekorzyść Błachowicza działa jego wiek – 39 lat to sporo w kontekście walki mistrzowskiej w UFC. Rosjanin ma zaledwie 30 lat, a zatem jego atutami będą szybkość oraz wytrzymałość. Biorąc pod uwagę, że obaj panowie preferują walkę w stójce, może to być spory problem.

Warto jednak zwrócić uwagę, że Ankalaev raczej unika parteru, podczas gdy Błachowicz, w teoretycznie gorszej płaszczyźnie potrafi jednak skutecznie się bronić, a także zakładać techniki kończące. Może to właśnie większe doświadczenie w parterze okaże się kluczem do zwycięstwa? Patrząc na kursy bukmacherskie na walkę Błachowicz Ankalaev, zdecydowanym faworytem jest Rosjanin. Błachowicz jednak jako underdog pokonywał wielu zawodników, w tym Reyesa i Adesanyę. A gdy był faworytem walki z Teixeirą, przegrał. Może zatem Cieszyński Książe czuje dodatkowy bodziec motywacyjny, gdy występuje w roli underdoga?

Przed Błachowiczem walka nie tylko o pas mistrzowski

Trzeba przyznać, że presja ciążąca na Janie Błachowiczu jest ogromna. Wiele wskazuje na to, że dla Cieszyńskiego Księcia może to być ostatnia szansa na odzyskanie mistrzowskiego pasa kategorii półciężkiej, biorąc pod uwagę okoliczności i fakt, że pas został zwakowany przez Prochazkę. Spore znaczenie ma także pochodzenie rywala. Magomed Ankalaev to rosyjski zawodnik pochodzący z Dagostsanu. Nie jest tajemnicą, że ma on bardzo dobre relacje z Ramzanem Kadyrowem, który przecież militarnie wspiera Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie.

Czytaj również:  FAME MMA kursy na najbliższą galę

Błachowicz przed walką nie unikał tego tematu i powiedział wprost, że gdyby to był mecz piłki nożnej, to raczej nie zdecydowałby się wystąpić przeciwko Rosjaninowi. Jest to jednak walka, a to znacząco zmienia postać rzeczy. Błachowicz ma zatem podwójną motywację. Z jednej strony może odzyskać upragniony pas mistrzowski. Z drugiej na pewno zdaje sobie sprawę, że ewentualna porażka na pewno zostanie politycznie wykorzystana przez Kadyrowa i wspieranych przez niego Rosjan.

Gdzie oglądać walkę Błachowicz Ankalaev na UFC 282?

Walka Błachowicz Ankalaev odbędzie się na gali UFC 282, która odbędzie się 10 grudnia w hali T-Mobile Arena w Las Vegas. Biorąc pod uwagę różnice czasowe, walki Błachowicza można spodziewać się dopiero ok. godziny 4:00 na ranem. Transmisja z gali będzie dostępna po wykupieniu dostępu na platformie UFC Fight Pass. Główna karta walk, w tym walka wieczoru Błachowicz Ankalaev będzie transmitowana także na kanale Polsat Sport.