Zapowiedź UFC 283: Teixeira vs. Hill

Już 21 stycznia odbędzie się pierwsza w tym roku gala UFC 283. Gala w Rio de Janeiro zapowiada się niezwykle emocjonująco, jako iż przed nami dwa pojedynki o pasy mistrzowskie. Przede wszystkim wyjaśni się kwestia zwakowanego pasa kategorii półciężkiej. O ten pas w walce wieczoru powalczą Glover Teixeira i Jamahal Hill. Z kolei Deiveson Figueiredo stanie do obrony mistrzowskiego pasa z drugim w rankingu kategorii muszej Brandonem Moreno.

Najważniejsze informacje o UFC 283

Gala UFC 283 została zaplanowana na 21 stycznia. Tym razem główna gala największej organizacji MMA na świecie zawita w brazylijskim Rio de Janeiro. Ciężko sobie wyobrazić lepszy wybór miasta-gospodarza, biorąc pod uwagę, że dwóch Brazylijczyków powalczy o tytuły mistrza świata. Najpierw Deiveson Figueiredo postara się obronić pas mistrzowski walcząc z Brandonem Moreno. Będzie to czwarte z rzędu spotkanie obu tych zawodników. Na ten moment bilans tych pojedynków to 1-1-1. Z kolei w walce wieczoru o pas wagi półciężkiej powalczą: Glover Teixeira i Jamahal Hill. Warto także wspomnieć o tym, że na UFC swoją ostatnią profesjonalną walkę stoczy były mistrz UFC w kategorii lekkiej, Maurício Rua.

Karta walk na galę UFC 283

Gala UFC 283 tradycyjnie będzie podzielona na trzy części. Najpierw odbędzie się sześć pojedynków wchodzących w skład wczesnej karty wstępnej. Następnie czekają nas cztery walki z karty wstępnej i na koniec danie główne – pięć pojedynków karty głównej, w tym dwie walki wieczoru, których stawką będą pasy mistrzowskie. W sumie 15 walk. Pełna karta walk na UFC 283 prezentuje się następująco:

 • Glover Teixeira vs. Jamahal Hill (o pas mistrzowski kat. półciężkiej)
 • Deiveson Figueiredo vs. Brandom Moreno (o pas mistrzowski kat. muszej)
 • Gilbert Burns vs. Neil Magny
 • Lauren Murphy vs. Jessica Andrade
 • Paul Craig vs. Johnny Walker
 • Mauricio Rua vs. Ihor Potieria
 • Gregory Rodrigues vs. Brunno Ferreira
 • Thiago Moises vs. Melquizael Costa
 • Gabriel Bonfirm vs. Mounir Lazzez
 • Shamil Abdurakhimov vs. Jaiton Ameida
 • Luari Lacerda vs. Cody Stamann
 • Ismael Bonfim vs. Terrance McKinney
 • Warlley Alves vs. Nicolas Dalby
 • Josiane Nunes vs. Zarah Fairn dos Santos
 • Saimon Oliveira vs. Daniel Marcos
Czytaj również:  FEN 42 – zapowiedź gali i karta walk

Pierwsze walki z wczesnej karty wstępnej rozpoczną się jeszcze przed północą polskiego czasu, ale na walki wieczoru trzeba będzie poczekać nawet do godz. 4:00 nad ranem.

Zapowiedź i typy na walkę Teixeira vs. Hill

Jamahal Hill może być głównym wygranym zamieszania z pasem mistrzowskim kategorii półciężkiej. W grudniu o zwakowany pas walczyli: Jan Błachowicz i Magomied Ankalajew, ale ich walka zakończyła się remisem. A że Dana White nie lubi wakatów, swoją szansę otrzyma Teixeira i Hill. O ile Teixeira to były mistrz i jeden z głównych pretendentów, o tyle Hill jest w rankingu dopiero ósmy. W trzech ostatnich walkach pokonywał: Jimmy’ego Crute, Johnny’ego Walkera i Thiago Santosa. Z kolei Teixeira w swoim ostatnim pojedynku stracił pas mistrzowski na rzecz Jiriego Prochazki. Faworytem większości fanów jest Teixeira, który będzie walczył przed swoją publicznością. My jednak zwracamy uwagę na wiek. Hill jest aż o 12 lat młodszy! To może być kluczowy czynnik dla wytypowania wyniku tej walki.

Zapowiedź i typy na walkę Figueiredo vs. Moreno

Na gali UFC 283 wyjaśni się także kwestia pasa w kategorii muszej. Po raz czwarty z rzędu staną przeciwko sobie Deiveson Figueiredo i Brandon Moreno. W pierwszej walce tytułu bronił Brazylijczyk. Po bardzo dobrej walce sędziowie orzekli większościowy remis. W drugim starciu lepszy okazał się jednak Brandon Moreno, który przejął pas wygrywając starcie przez poddanie. Jak się okazało, pas na jego barkach spoczywał tylko przez chwilę. Na UFC 270 po jednogłośnej decyzji sędziów pas ponownie trafił do Figueiredo. A zatem, po trzech pojedynkach mamy wynik 1-1-1. Na UFC 283 dojdzie do czwartego starcia, a pasa będzie bronił zawodnik gospodarzy, Figueiredo. Ciężko jednak wytypować wynik tego pojedynku. Może on pójść tak naprawdę w każdą stronę.

Czytaj również:  Wszystko na temat gali Wotore

Zapowiedź i typy na walkę Burns vs. Magny

Bardzo ciekawie zapowiada się także pojedynek piątego w rankingu kat. półśredniej Gilberta Burnsa i dwunastego w rankingu Neila Magny’ego. Brazylijczyk po dwóch porażkach z rzędu na pewno będzie chciał powrócić na zwycięską ścieżkę, aby do końca nie stracić szans na w walkę mistrzowską. Magny od dłuższego czasu przeplata zwycięskie pojedynki z przegranymi. Po raz ostatni dwie walki z rzędu wygrał w 2020 roku. Swoją ostatnią walkę wygrał przeciwko Danielowi Rodriguezowi, a zatem, jeśli tendencja zostanie utrzymana, teraz czas na porażkę. I to rzeczywiście Gilbert Burns jest wskazywany na zwycięzcę pojedynku na UFC 283.

Gdzie oglądać galę UFC 283 na żywo?

Pełna gala UFC 283 będzie dostępna dla osób, które zdecydują się wykupić dostęp na platformie UFC Fight Pass. Wczesna karta wstępna będzie dostępna na kanale ESPN+, natomiast karta

2

wstępna na kanałach ABC i ESPN. Gala UFC 283 będzie transmitowana także przez polską stację Polsat Sport. Biorąc jednak pod uwagę, że początek transmisji zaplanowano na godz. 4:00, na Polsat Sport prawdopodobnie zobaczymy jedynie dwie ostatnie walki o pasy mistrzowskie.