Wszystko na temat High League

High League to kolejna federacja specjalizująca się w galach freak show fight, w których zamiast profesjonalnych zawodników walczą celebryci oraz osobistości internetowe. High League często jest określana galą Malika Montany, ale w praktyce, znany raper jest jedynie twarzą tej federacji, a nie jej formalnym właścicielem. Na galach High League dominują walki w formule MMA, ale organizowane są również starcia bokserskie oraz kick-boxerskie. W tym artykule postaramy się udzielić kompletnych informacji na temat federacji High League.

Kto założył federację High League?

Federacja High League została założona 28 stycznia 2021 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Suwałkach. W mediach mogliśmy spotkać się z informacjami, że jest to gala Malika Montany, czyli popularnego rapera afgańskiego pochodzenia. W praktyce, Mosa Ghawsi, bo tak naprawdę nazywa się Malik Montana, nie figuruje wśród udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością High League. Właścicielami tej organizacji są: Khazhbi Edelbiev (30% udziałów), Diana Edelbieva (30%), Sławomir Bielski (20%) oraz Magdalena Rzewnicka (20%). Sam Malik Montana jest twarzą federacji i udziela się w niej głównie w trakcie konferencji. Montana nie wyklucza jednak, że w przyszłości sam wejdzie do klatki, aby zadebiutować w sportach walki.

Jakie walki są organizowane w ramach High League?

High League to gala specjalizująca się w walkach typu freak show fight. A zatem, nie jest to gala dla profesjonalnych sportowców, a dla celebrytów oraz osobistości medialnych, które przyciągają duże zainteresowanie i chcą sprawdzić swoje umiejętności w sportach walki. Jest to zatem kolejna gala, która próbuje wykorzystać fenomen Fame MMA, która jako pierwsza postanowiła stworzyć osobną federację specjalizującą się w tego typu walkach. Odniosła ona spektakularny sukces i doprowadziła do tego, że na polskim rynku pojawiło się kilka innych gal przeznaczonych dla znanych amatorów.

W High League przeważają walki toczone w formule MMA, jednak zorganizowano także walki bokserskie oraz kick-bokserskie. To od samych zawodników oraz organizatorów zależy to, na jakich zasadach toczyć się będą pojedynki. Rundy są oczywiście krótsze, tak, aby amatorzy podołali dużym obciążeniom, z jakimi wiąże się walka w oktagonie. Chociaż w panteonie gwiazd High League dominują youtuberzy, celebryci oraz osobistości internetowe, w pojedynkach mogą brać udział także profesjonalni sportowcy. Przykładem jest chociażby była mistrzyni świata w boksie w federacji WBO, Ewa Brodnicka, która postanowiła sprawdzić się w walce w formule MMA.

Czytaj również:  Fame MMA 15 – najważniejsze informacje o karcie walk

Na jakich zasadach organizowane są walki?

Jak już mówiliśmy, konkretne zasady rozgrywania pojedynków w High League zależą od samych organizatorów oraz zawodników. Przeważają tu walki w formule MMA toczone na dystansie trzech rund po trzy minuty. W historii High League organizowano również walki bokserskie oraz kick-boxerskie, a federacja nie wyklucza zestawień także w innych sportach walki. Chociaż pojedynki toczą tu amatorzy, federacja zapewnia im wsparcie w przygotowaniach, zarówno w aspekcie treningu, jak również odpowiedniej diety. Dzięki temu, niektóre walki stoją na całkiem wysokim poziomie.

O bezpieczeństwo uczestników dba sędzia ringowy, który w każdej chwili może przerwać pojedynek, jeśli dojdzie do wniosku, że jeden z uczestników nie jest w stanie dalej kontynuować walki. Wówczas, taki pojedynek jest rozstrzygnięty przez nokaut techniczny. Dla większego bezpieczeństwa zasady walki można modyfikować, np. w formule MMA zabronione są uderzenia łokciami, które na profesjonalnych galach zazwyczaj są dopuszczane. To ważne informacje z perspektywy typerów, którzy chcą obstawiać zakłady na High League. Zawsze warto sprawdzić, na jakich zasadach toczyć się będzie pojedynek.

Najpopularniejsi zawodnicy walczący dla High League

Pomimo krótkiego stażu w branży, federacja High League bardzo szybko zadbała o głośne nazwiska, które napędziły pierwsze gale. Wielu z uczestników miało już doświadczenie w sportach walki na innych galach typu freak show fight. Na pierwszej gali, w walce wieczoru zmierzyły się: Lexy Chaplin oraz Natalia „Natsu” Karczmarczyk, czyli influencerki o rekordowych zasięgach w polskim Internecie. Na karcie walk High League pojawił się także jeden z najbardziej utytułowanych esportowców, Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski, który w walce wieczoru High League 2 pokonał Michała „Owcę” Owczarzaka, czyli jednego z członków ekipy WK Dzik.

Wśród najbardziej znanych nazwisk High League na pewno warto wymienić Ewę Brodnicką, czyli byłą mistrzynię Europy i świata w boksie. Brodnicka wystąpiła na pierwszej gali i przegrała z Anielą „Lil Masti” Bogusz. Na ten moment nie wiadomo, czy pięściarka będzie chciała kontynuować swoją przygodę z MMA. Do grona zawodników High League dołączył Marcin Dubiel, który wystąpi na trzeciej hali, mierząc się w walce wieczoru z Alberto Simao, polskim raperem angolskiego pochodzenia.

Mistrzowie w federacji High League

Do tej pory zorganizowano tylko jeden pojedynek mistrzowski o tzw. pas niskorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, o ten pas będą mogły rywalizować osoby niskorosłe. W walce o pas zmierzyli się: Mateusz „Mini Majk” Krzyżanowski oraz Maciej „Big Jack” Jarema, który na pierwszej gali pokonał Jakuba „Carlito” Olewińskiego. Zgodnie z przewidywaniami, zwycięzcą pojedynku został Mini Majk, który tym samym jest obecnie właścicielem pasa niskorosłych.

Czytaj również:  XTB KSW 77 - podsumowanie gali!

Jest więcej niż pewne, że w nadchodzących galach wyłonieni zostaną inni mistrzowie High League. Za nami dopiero dwie gale, a zatem trudno oczekiwań, aby w tak krótkim czasie zorganizować walki mistrzowskie. Być może już na High League 4 pojawi się walka, w stawce której znajdzie się pas mistrzowski. Prawdopodobne, że federacja zdecyduje się na podział pasów na kategorie MMA oraz boks, który odgrywa tu bardzo ważną rolę. Walka wieczoru podczas drugiej gali High League była toczona właśnie w formule bokserskiej.

Gale High League zorganizowane do tej pory

Federacja zorganizowana do tej pory dwie gale, a dwie kolejne ma już w planach. Pierwsza gala odbyła się 28 sierpnia 2021 roku w gdańskiej Ergo Arenie. W walce wieczoru Natalia „Natsu” Karczmarczyk wygrała z Lexy Chaplin przez jednogłośną decyzję sędziów. Na tej gali wystąpiła także Ewa Brodnicka, która w formule MMA okazała się słabsza od Anieli „Lil Masti” Bogusz. Była to spora sensacja, biorąc pod uwagę, że Bogusz trenuje sporty walki od niedawna, podczas gdy Brodnicka to przecież utytułowana pięściarka, była mistrzyni świata.

Gala High League 2 odbyła się 5 lutego 2022 roku w krakowskiej Tauron Arenie. W walce wieczoru zorganizowano pojedynek bokserski pomiędzy Jarosławem „pashąBicepsem” Jarząbkowskim i Michałem „Owcą” Owczarzakiem. Zwycięzcą walki okazał się słynny esportowiec. Gala High League 3 jest zaplanowana na 4 czerwca 2022 roku w Ergo Arenie. Walką wieczoru ma być starcie Alberto Simao z Marcinem Dubielem. Z kolei czwarta gala ma się odbyć 17 września 2022 roku w Gliwicach.

Turniej High League Grand Prix

Twarz federacji High League, Malik Montana, zapowiedział w styczniu 2022 roku turniej High League Grand Prix, w którym zmierzyć ma się ośmiu najpopularniejszych polskich osobistości medialnych. Uczestnicy zostaną rozlosowani na pary ćwierćfinałowe. Następnie, zwycięzcy zmierzą się w półfinałach i na koniec w wielkim finale. Pojedynki mają toczyć się na zasadach MMA na dystansie dwóch rund po trzy minuty. Dla zwycięzcy turnieju przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500,000 złotych. Z zapowiedzi Malika Montany wynika, że turniej odbędzie się jeszcze w 2022 roku, ale na ten moment nie podano oficjalnej daty, miejsca, ani zawodników, którzy wezmą w nim udział. Biorąc jednak pod uwagę terminy trzeciej i czwartej gali, prawdopodobne wydaje się, że turniej High League Grand Prix odbędzie się dopiero pod koniec 2022 roku.

Czytaj również:  Damian Janikowski na High League 5!

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie na High League?

Zakłady bukmacherskie na High League nie różnią się specjalnie od zakładów na profesjonalne sporty walki, choć oczywiście należy przewidzieć większe ryzyko związane z tym, że do oktagonu wychodzą zawodnicy, którzy nie mają doświadczenia i umiejętności, a często także przygotowania fizycznego. Warto wspomnieć o tym, że Fortuna zakłady bukmacherskie to oficjalny sponsor High League, który umożliwia graczom obstawianie walk organizowanych przez tę federację.

Gracze mogą obstawić zwycięzcę walki lub zdecydować się na bardziej szczegółowe zakłady: sposób rozstrzygnięcia pojedynku (decyzja, nokaut, poddanie) lub czas rozstrzygnięcia (na pełnym dystansie, poniżej/powyżej rundy, przed czasem). Czasami dostępne są także zakłady specjalne związane z konkretną walką. Zakłady na High League można obstawiać nie tylko w ofercie przedmeczowej, ale również w ofercie na żywo. Możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich to duży plus z perspektywy fanów, którzy pragną oglądać walki na żywo. W ten sposób można zaoferować sobie większe emocje oraz szanse na dodatkowe wygrane.

Jak oglądać gale High League?

Podobnie jak inne gale specjalizujące się w walkach freak show fight, gala High League jest dostępna w systemie Pay Per View, a zatem po wykupieniu dostępu. Transmisję można oglądać na platformie HighLive.tv. Dostęp można wykupić w kilku wariantach, w tym wariant podstawowy oraz wariant obejmujący materiały dodatkowe. Kupna dostępu nie należy pozostawiać na ostatnią chwilę. Choć platforma działa w sposób profesjonalny, nie można wykluczyć sytuacji, że przy bardzo dużym zainteresowaniu zamówienia będą realizowane nieco wolniej.

Na Youtube można oglądać materiały dodatkowe w postaci konferencji i programów zapowiadających poszczególne walki. Twarzą federacji jest Malik Montana, który często pojawia się na konferencjach i samych galach. Za prowadzenie gali, konferencji i wywiadów z zawodnikami odpowiadają obecnie: Arkadiusz Pawłowski oraz Jeff Houston. Wśród komentatorów występują: Dominik Durniat, Paweł Derlacz oraz Piotr „Izak” Skowyrski. Natomiast za prowadzenie studia odpowiada Łukasz Walaszek.