Wszystko na temat gali Prime Time Wrestling

Prime Time Wrestling to bez wątpienia innowacyjny projekt na polskim rynku, próbujący zainteresować szerszą publikę wrestlingiem, sportem, który cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Założyciel tej federacji, Arkadiusz Pawłowski, ma wielkie plany, ale przed nim bardzo trudne zadanie. Wrestling to wyjątkowa forma show, która w Polsce wciąż cieszy się znikomym zainteresowaniem. Czy zakrojony na szeroką salkę projekt ma szanse wzbudzić wrestling-manię? Sprawdźmy, czym właściwie jest gala Prime Time Wrestling.

Czym właściwie jest wrestling?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest wrestling. W wolnym tłumaczeniu możemy posłużyć się nazwą zapasów zawodowych. Jest to połączenie sportu i spektaklu, w którym zawodnicy walczą między sobą na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza. Nie oznacza to jednak, że wszystko co, co widzimy na ringu jest udawane. Wręcz przeciwnie. Wrestling wprowadza wiele widowiskowych technik, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Chociaż każda walka jest reżyserowana, sport ten nie należy do bezpiecznych. W przeszłości zdarzały się nawet wypadki śmiertelne.

Zawodnicy w ringu mogą improwizować. Z góry zaplanowane są jedynie kluczowe sceny oraz wynik pojedynku. Celem jest stworzenie show, które zelektryzuje widownię. Organizowane są również walki drużynowe, w których zawodnicy mogą zmieniać się teamami w trakcie walki. Powszechnym zjawiskiem jest także wykorzystywanie elementów otoczenia, np. krzeseł. Czasem, w sam spektakl włączani są także widzowie, którym oczywiście nie grozi niebezpieczeństwo. Największą i najsłynniejszą organizacją wrestlingu jest amerykańska firma World Wrestling Entertainment.

Co wiemy o Kinguin Prime Time Wrestling?

Prime Time Wrestling to gala założona przez Arkadiusza „Pana” Pawłowskiego. Pawłowski jest artystą kabaretowym, ale od lat włącza się także w liczne inicjatywy sportowe. Przez długi okres czasu był konferansjerem Fame MMA. Pawłowski doszedł do wniosku, że Polacy są gotowi na profesjonalny wrestling. W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się kilka gal freak fight show, które przede wszystkim mają wzbudzać duże emocje, podczas gdy poziom sportowy schodzi na drugi plan. Federacja została założona w 2021 roku i zorganizowała jak dotąd dwie gale.

Prime Time Wrestling to coś więcej, aniżeli tylko projekt rozrywkowy. Warto zauważyć, że prowadzona jest również akademia, do której mogą dołączać adepci, którzy chcą rozpocząć karierę profesjonalnego wrestlera w naszym kraju. Trenerem jest tutaj legendarny zawodnik Joe E. Legend, co samo w sobie zapowiada naprawdę duże emocje. Każdy może zgłosić swój akces, aby zostać zawodnikiem, sędzią, konferansjerem lub partnerem gali. W rozwój gali zaangażowała się platforma internetowa Kinguin, która umożliwia kupowanie elektronicznych kluczy gier komputerowych.

Na jakich zasadach walczą zawodnicy PTW?

Wrestling nieprzypadkowo jest nazywany „wolną amerykanką”. Tak naprawdę, zasad mamy tu kilka. Zawodnicy muszą przestrzegać wcześniej ułożonego scenariusza, który obejmuje kluczowe momenty walki, a także sam wynik. W trakcie, zawodnicy mogą improwizować i korzystać z różnych technik walki, ale pamiętajmy, że wrestling to przede wszystkim widowisko, w którym zawodnicy nie dążą do tego, aby zrobić sobie krzywdę. Niemniej jednak, w przeszłości dochodziło do wypadków śmiertelnych związanych z nieprawidłowym zastosowaniem techniki. W wrestlingu stawia się bowiem na bardzo widowiskowe techniki, których nie stosuje się w innych sportach walki. Najwięksi wrestlerzy mają nawet swoje firmowe „finishery”, czyli sposoby kończenia przeciwnika.

Oglądając galę Prime Time Wrestling warto zatem pamiętać o kilku kwestiach: jest to spektakl, a wynik każdej walki jest z góry ustalony. Zawodnicy często improwizują oraz sięgają po różne techniki walki, ale w dużej mierze jest to udawane, tak, aby nie zrobić krzywdy przeciwnikowi. W ringu znajduje się także sędzia, który nierzadko bierze aktywny udział w widowisku i może nawet włączyć się do walki. Warto także pamiętać o tym, że zawodnicy zwykle nie wychodzą ze swoich ról przed i po walce.

Gale Prime Time Wrestling zorganizowane do tej pory

Pierwsza gala Prime Time Wrestling została zorganizowana 9 października 2021 roku w Hali MORiS w Chorzowie. Jej poziom? No cóż, od strony organizacyjnej nie można mieć zarzutu, było to dobrze i ciekawie zorganizowane widowisko. Od strony sportowej bywało różnie. Zawodnicy którzy występowali po raz pierwszy na pewno byli stremowani, a zatem ich rola w ringu wypadała momentami bardzo sztucznie. Na gali pojawiło się jednak kilku profesjonalnych wrestlerów, takich jak: Robert Star, Peter Pannache, Marius Al.-Ani, Johnny Storm czy Joe E. Legend.

Druga edycja wydarzenia miała miejsce 19 lutego. Także na drugiej odsłonie nie zabrakło światowych gwiazd wrestlingu, takich jak: Santigo Marella, Matt Sydal czy Nick Aldis. Atrakcją wieczoru był pojedynek o pas Niemieckiej Federacji Wrestlingu pomiędzy Axelem Tischerem i Badem Bones’em. Tischer obronił należący do niego pas. Poziom sportowy widowiska stał już na bardzo wysokim poziomie. Był to naprawdę dobry wrestling, który momentami budził bardzo żywiołowe reakcje ze strony widzów, którzy nawet mieli swoich idoli, jak i antagonistów. To wielki sukces zawodników, którzy mają grać określone role i wzbudzać określone reakcje.

Czytaj również:  Wszystkie informacje na temat gali Prime MMA

Kiedy odbędzie się Prime Time Wrestling 3?

Na ten moment nie mamy informacji o dacie trzeciej gali Prime Time Wrestling. Biorąc jednak pod uwagę, że dwie pierwsze edycje dzieliło ponad pięć miesięcy, możemy zakładać, że najbliższa gala odbędzie się w przeciągu najbliższego pół roku. Gala wciąż cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, ale jest to zrozumiałe, wrestling to sport, który w Polsce nie ma większych tradycji, choć z naszego kraju wywodzi się kilku zawodników znanych na całym świecie. Trzeba przyznać, że organizacja Prime Time Wrestling założona przez Arkadiusza Pawłowskiego jest na dobrej drodze do wypromowania pro wrestlingu w naszym kraju. Liczymy, że kolejne gale pozwolą się narodzić postaciom, które będą słynne na całym świecie.

Czy każdy może dołączyć do Prime Time Wrestling?

Jak najbardziej, Prime Time Wrestling to nie tylko federacja, która zajmuje się organizacją walk, ale również akademia, do której może zgłosić się każdy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie internetowej projektu. Można zgłosić się jako zawodnik, sędzia, komentator, konferansjer czy po prostu partner, który chce wziąć udział w rozwoju tego projektu. Zainteresowanie wbrew pozorom jest całkiem spore. Część zawodników chce rozpocząć karierę profesjonalnego wrestlera, podczas gdy inni dążą do tego, aby zyskać zainteresowanie ze strony fanów oraz intratny kontrakt w jednej z organizacji freak fight show.

Co decyduje o wygranej na gali Prime Time Wrestling?

Wiele osób wciąż nie rozumie do końca idei wrestlingu. W końcu z jednej strony mówi się o tym, że jest to sport udawany, podczas gdy z drugiej mamy pasy mistrzowskie, a sami zawodnicy bardzo serio traktują pojedynki na konferencjach i w trakcie wywiadów. To jeden z atutów dobrego wrestlera, który nigdy nie wychodzi z roli w trakcie spotkań medialnych i zawsze stara się grać stworzoną sobie rolę. Część wrestlerów stara się być pozytywnymi bohaterami, ale mamy także zawodników, którzy doskonale radzą sobie w roli antagonistów, celowo wzbudzając pewną niechęć ze strony fanów.

O zwycięstwie na Prime Time Wrestling decyduje scenariusz układany przez twórców. Tak, wynik walki jest z góry znany, a na ringu obserwujemy spektakl, którego kluczowe fragmenty są zaplanowane. Zawodnicy mają jednak umiejętności w sportach walki, co często udowadniają w trakcie improwizacji. Osoby planujące obstawianie zakładów bukmacherskich na Prime Time Wrestling muszą pamiętać, że jest to show, w którym wyniki bywają zaskakujące. A zatem, jest to propozycja jedynie dla tych typerów, którzy pragną zafundować sobie większe emocje w trakcie oglądania walk.

Gdzie można oglądać gale Prime Time Wrestling?

Nowy projekt spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i otrzymał nawet spore wsparcie ze strony mediów. Wydarzenia są transmitowane za darmo w wielu serwisach, w tym również w TVP Sport oraz na Youtubie, dzięki czemu, każdy może oglądać Prime Time Wrestling całkowicie za darmo. Płatne są jedynie wejściówki na trybuny, ale ceny są bardzo umiarkowane. Najtańsze bilety na Kinguin Prime Time Wrestling 2 były dostępne za 30 złotych. Tak duże wsparcie ze strony mediów sprawia, że projekt ma realne szanse na to, aby dotrzeć z ideą wrestlingu do szerszego grona fanów.

Czy można obstawiać zakłady na Prime Time Wrestling?

Jak najbardziej, wrestling to jedna z dyscyplin, która znajduje się w ofercie niektórych legalnych bukmacherów. Gracze muszą jednak pamiętać o tym, że wyniki gali są w dużej mierze losowe. Owszem, osoby dysponujące szerszą wiedzą na temat zawodników są w stanie „czytać w myślach” organizatorów piszących scenariusze walk, jednak wrestling często ma zaskakiwać, a co za tym idzie, wszelkie analizy nie mają tu większego sensu. Obstawianie zakładów na Prime Time Wrestling jest polecane tym osobom, które chcą cieszyć się większymi emocjami w trakcie oglądania walk, a jednocześnie chcą mieć szanse na zdobycie dodatkowej gotówki.

Gdzie można obstawiać zakłady na Prime Time Wrestling?

Nie wszyscy legalni bukmacherzy posiadają w swojej ofercie zakłady na Prime Time Wrestling. Standardem nie są nawet zakłady na WWE, czyli największą na świecie organizację ze Stanów Zjednoczonych. Powód jest prozaiczny – wyniki są z góry ustalone, a bukmacherzy ich nie znają, co sprawia, że mają trudności z ustalaniem kursów bukmacherskich. Niemniej jednak, w ofercie niektórych bukmacherów można znaleźć ofertę na Prime Time Wrestling, choć ogranicza się ona jedynie do zakładów na zwycięzcę walki. Niewykluczone jednak, że wraz z rozwojem tego projektu w Polsce, rozwinięta zostanie także oferta zakładów bukmacherskich na wrestling.


Jest wiele osób w naszym kraju, które choć raz oglądały galę WWE w Stanach Zjednoczonych, a więc pokazy walk wrestlingu z udziałem amerykańskich gwiazd. Niesamowite akcje nie tylko w ringu, ale poza nim, wiele urazów, kontuzji, upadków z dużej wysokości i wiele innych. W 2021 roku w Chorzowie Polska zaczęła wzorować się na tej federacji zakładając swoją własną, robiąc tym samym pokazy wrestlingu w naszym kraju z udziałem polskich, a także zagranicznych gwiazd pod nazwą Prime Time Wrestling. W tym artykule piszemy wszystko o gali, a także zawodnikach, którzy biorą w niej udział.

Czytaj również:  UFC Vegas 67: Strickland vs. Imavov - podsumowanie gali!

Co to jest Prime Time Wrestling?

Gala Prime Time Wrestling została założona przez promotora Arkadiusza Pawłowskiego oraz osobę, która organizuje imprezy sportowe, a więc Marcina Rzeźniczka. Oglądając tę galę nie może dziwić nazwa tytularna Kinguin, wszak to ta właśnie firma jest sponsorem tytularnym tej federacji. Chociaż gale zdążyły odbyć się między innymi już w Warszawie, czy Krakowie to jednak Chorzów jest miastem założycielskim. Tam także odbywają się cykle treningowe dla osób, które chcą w przyszłości spróbować swoich sił nie tylko w walkach, ale także w sędziowaniu walk. Można tam dowiedzieć się niemal wszystkiego od podszewki o wrestlingu i całej otoczce.

Na gale zaprasza się nie tylko polskie, ale także zagraniczne, a więc niemieckie, czy amerykańskie gwiazdy z wielu innych federacji jak chociażby Santino Marella, który znany jest ze swojej akcji kończącej, a więc popularnej kobry, którą można było śledzić w walkach WWE przeciwko najlepszym wrestlerom świata. Gale niestety nie są udostępniane publicznie, można je oglądać tylko i wyłącznie poprzez pay per view w polskim języku lub na niemieckim kanale DAZN czy w stacjach w innych krajach. Oczywiście poza tym, że galę można oglądać w Internecie to dostępny jest także zakup biletów. Ceny zaczynają się już od 50 PLN, oczywiście w zależności od tego, z jakim miejscem na widowni mamy do czynienia. Bilety są dostępne do kupienia online.

Czy można zostać wrestlerem amatorem?

Aktualnie w Chorzowie funkcjonują akademie, które mają za zadanie uczyć przyszłych zawodników występujących w tej federacji. Założono je w 2015 roku. Treningi odbywają się pod okiem trenerów, którzy w tym temacie mają dosyć duże doświadczenie, więc są one jak najbardziej bezpieczne. Udało się sprowadzić sprzęt prosto ze Stanów Zjednoczonych, więc można powiedzieć, że jest on w pełni profesjonalny. Akademia zawiera wiele ringów o prawdziwym wymiarze wraz z wieloma matami i materacami po to, aby zawodnicy podczas treningów nie odczuwali bólu, a ich upadki były w pełni kontrolowane.

Aby dołączyć do akademii nie potrzeba żadnego doświadczenia, można dołączyć tam będąc całkowicie nieprzygotowanym. Nie chodzi tylko o zawód wrestlera, ale także konferansjera, komentatora, sędziego czy menedżera. Nie mając po prostu żadnej wiedzy na ten temat dana osoba znajdzie się w grupie początkującej i po pewnym czasie przyswoi wiedzę na dany temat.

Pełnoletność

Ważne jest to, aby mieć ukończone 18 lat, a jeśli jest osoba, która znajduje się w przedziale wiekowym od 16 do 17 lat musi wówczas uzyskać zgodę rodzica. Nie ma także granicy wiekowej, dołączyć można osoba w każdym wieku niezależnie od płci.

W zależności od tego, z jak zaawansowanym poziomem mamy do czynienia dana osoba trenuje podstawy, a więc zapoznaje się z ringiem, ćwiczy upadki, kontroluje odbijanie się od lin czy też poznaje podstawy zapasów. Jeśli mamy do czynienia zaś z poziomem nieco bardziej zaawansowanym, wówczas ćwiczy się kondycję, koordynację ruchową, odbywają walki treningowe. Co ważne w wrestlingu to również umiejętność aktorstwa, czy też odpowiedniego wejścia na scenę, co daje się zauważyć podczas oglądania gal WWE. To wszystko składa się na przygotowanie pod swój debiut, pod swoją pierwszą walkę

Oczywiście nie jest to sport bezpieczny, w wielu momentach ciało może zaboleć, ale po to są wykwalifikowani trenerzy, a także maty i materace na treningach, aby przystosować się do bólu, do upadków, które na pewno podczas walk się pojawią.

Pierwsza gala PTW

Pierwsza gala Prime Time Wrestling odbyła się 9 października w hali MORiS w Chorzowie. Wówczas można było śledzić poczynania między innymi amerykańskich gwiazd ze wspomnianym już Santino Marellą na czele, a także wieloma innymi, między innymi polskimi zawodnikami. Co ciekawe pierwsza gala tego typu była otwarta dla telewizji i można było ją oglądać na antenie TVP Sport, a także na platformie Twitch, również w polskim języku.

Jak co gala czy większa impreza widowiskowa w naszym kraju dało się zauważyć, że organizacja była na dosyć wysokim poziomie, aczkolwiek po raz pierwszy mieliśmy do czynienia w Polsce z wrestlingiem, który oczywiście starano się wprowadzić wiele razy, jednak była to pierwsza taka sytuacja.

Wiele osób, które walczyło tego dnia w Chorzowie było znanych, ale byli również tacy, którzy weszli na tego typu scenę po raz pierwszy w swoim życiu. Mieliśmy do czynienia nie tylko z typowymi walkami dwóch zawodników, ale w karcie walk znalazły się również starcia dwóch drużyn, a także battle royal z udziałem aż jedenastu zawodników. Tak samo jak w przypadku wrestlingu w Stanach Zjednoczonych mieliśmy do czynienia z wieloma odgrywanymi scenkami, gdzie gwiazdy prosto z ringu zaczęły prowokować inne osoby do tego, aby weszły na scenę i pokazały swoje umiejętności. Tak było chociażby w przypadku Taxi Złotówy, który starał się za wszelką cenę sprowokować Artura Sowińskiego. Swój udział w kolejnej z gal zapowiedział natomiast Trybson.

Czytaj również:  Fame MMA 15 – najważniejsze informacje o karcie walk

Wielkie zmiany w kolejnych galach

Kolejne tego typu uroczystości przeniosły się między innymi do Warszawy. 3 z gal Kinguin Prime Time Wrestling była niezwykle ciekawa i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o same walki, ale także o kwestie organizacyjne. Wówczas przekazano informację, że Santino, który znany był wcześniej jako Santino Marella postanowił zostać jednym ze współwłaścicieli federacji i wspierać ją w zarządzaniu, pomagać wspomnianym dwóm Polakom mającym największy wkład. Na pewno jest to bardzo ważna informacja, a sama gala może dzięki temu zyskać duży rozgłos poza granicami naszego kraju i ściągnąć do siebie tym samym wiele uznanych gwiazd, wszak Santino nie jest osobą przypadkową, ale walczącą przez długie lata w WWE w Stanach Zjednoczonych, więc jego nazwisko znaczy w tym sporcie dosyć dużo.

Istotne jest także to, że w końcu od tego momentu same walki nie będą o pietruszkę, lecz zostaną wprowadzone pasy mistrzowskie, co na pewno doda dużego smaczku. Oczywiście na razie nie będzie jeszcze to wyglądać tak, jak w przypadku WWE w Stanach Zjednoczonych, ale w najbliższym czasie poznamy mistrzów w walkach tag team, w przyszłości dojdzie także do starć z udziałem większej ilości zawodników, które ma za zadanie wyłonić nowego mistrza. Dojdzie także do tak zwanego Underground, podczas którego gospodarz gali będzie umawiał walki pomiędzy zawodnikami, łagodził ich spory.

Social Media żyją PTW

Między innymi na oficjalnej stronie Prime Time Wrestling PL można zauważyć jak duże jest zaangażowanie w mediach społecznościowych i jak bardzo cała Polska zaczyna żyć tą odmianą sztuk walki. Można bowiem zauważyć tam zapowiedź każdej z walk, poznać historię danych zawodników, a także wiele więcej. To są na pewno bardzo przydatne informacje dla osób, które nie posiadają wiedzy na temat tych zawodników.

Dla polskich kibiców takie gale to na pewno duża nowość, więc taka dawka wiedzy na pewno się przyda. W Internecie są organizowane również różnego plebiscyty, w których można wybrać najlepszego zawodnika. Mamy tu do czynienia między innymi z najlepszym zawodnikiem roku, najlepszą akcją roku, najlepszą zawodniczką roku, najlepszą walką, czy też samym konfliktem i przemową. Opcji jest jak widać bardzo dużo. Pomimo tego, że od pierwszej gali Prime Time Wrestling minął nieco ponad rok to jednak zainteresowanie w tym momencie jest naprawdę bardzo duże.

Dlaczego wrestling jest tak popularny?

Śledząc zmagania amerykańskich wrestlerów można z łatwością zauważyć, że większość scen jest po prostu udawanych, wyreżyserowanych, aczkolwiek podczas samych walk ryzyko odniesienia kontuzji, pojawienia się krwi jest bardzo duże. Zdarzały się również przypadki, gdzie dochodziło do śmierci zawodników.

W przypadku gal w Stanach Zjednoczonych wyniki poszczególnych walk były zaplanowane na jakiś czas przed ich rozpoczęciem, tylko widz nie miał żadnej wiedzy na temat, jak dana walka się rozstrzygnie.

Pytanie jednak, co jest takiego fascynującego w galach wrestlingu? Wszak mamy do czynienia z zapasami, a więc dyscypliną olimpijską, jednak każdy tutaj udaje, nie tylko zawodnicy, ale także menedżerowie czy nawet sędziowie. Wszystko jednak ma wyglądać autentycznie. Nawet pisana jest niekiedy zmiana scenariusza i odmiana losów walki. Stąd też da się zauważyć takie pokazy jak walki z handicapem, gdzie niekiedy jeden zawodnik wygrywa.

W Polsce starano się już organizować walki wrestlingowe. Sztukę tę starał się zapoczątkować Andrzej Supron, który obecnie jest współkomentatorem wrestlingu na Extreme Sports Channel. Jemu niestety to nie do końca wyszło.

Ameryka i Polska

W Ameryce, ale także obecnie w Polsce mamy do czynienia z postaciami, z których każda ma swoją własną historię, wymyśloną nazwę, własny styl walki, a także niepodrabialny image.

Wszystkie te argumenty sprawiają, że mamy do czynienia z czymś, co trudno jest skopiować i przenieść na inny sport. Chociaż może to wyglądać jak typowy serial z wieloma odcinkami to jednak mamy do czynienia ze sportem i śledzeniem losów wielu postaci. Osoby, które oglądają te zmagania na pewno mają swoje ulubione postacie, także na galach w naszym kraju.

Chociaż pewnie od samego początku większość interesowały losy amerykańskich gwiazd to dało się już zauważyć, że także i polscy bohaterowie są bardzo barwni i mogą odegrać tutaj główne role. Dlatego też rośnie popularność wrestlingu w naszym kraju i warto go śledzić regularnie. Nie tylko ze względu na same walki, ale również dlatego, że bardzo korzystnie prezentuje się cała otoczka gali.