Walki na gołe pięści – wszystko na temat takich gal

Od lat zauważalne jest coraz większe zainteresowanie walkami na gołe pięści. Trend ten pojawił się również w Polsce. Choć dla wielu osób kojarzyć się może z dyscypliną pozbawioną jakichkolwiek zasad, to w rzeczywistości wiążą się ze ściśle określonymi kryteriami, które zawodnicy muszą brać pod uwagę. Aby móc wziąć udział w zawodach, każdy zawodnik musi spełnić szereg ściśle określonych warunków, a także dostosować się do obowiązujących reguł. W Polsce walki te organizowane są w ramach gal Gromda.

Na czym polegają walki na gołe pięści?

Jak w każdych sportach walki, również w tych na gołe pięści obowiązują ściśle określone zasady. Główna z nich dotyczy tego, że zawodnicy walczą bez jakiejkolwiek osłony na rękach – na gołe pięści. Taka walka jest bardzo wymagająca, ponieważ nie da się ukryć, że pojedynki bez rękawic są bardzo krwawe, a co więcej, wiążą się ze znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia kontuzji. Co ważne, w tym sporcie kontuzja może wystąpić zarówno u zawodnika atakowanego, jak i atakującego.

Inną ciekawostką jest to, że w przypadku walki na gołe pięści nie stosuje się podziału na kategorie wagowe. W praktyce oznacza to, że do pojedynku mogą stanąć zawodnicy, o dowolnej różnicy kilogramów. Liczne pojedynki udowodniły przy tym, że nie zawsze to ten cięższy zawodnik wygrywa.

Sam pojedynek rozgrywany jest na zasadach boksu zawodowego. Podstawową różnicą jest brak rękawic. Zawodnicy mogą stosować jedynie owijki – taśmy lub tejpy. Z uwagi na wysokie ryzyko kontuzji, zawodnicy w trakcie walki powinni stosować ochraniacze na szczękę, a także mieć założone suspensoria. Zawodnicy pojedynkują się w spodenkach startowych, jednak ich korpus nie może być niczym osłonięty. Z pewnością nie zdziwi nikogo również fakt, że w trakcie pojedynku zawodnicy nie mogą mieć na sobie jakichkolwiek ozdób, które mogłyby powodować dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia, w tym łańcuszków, kolczyków czy wisiorków.

Czytaj również:  Jakie typy MMA sprawdzają się najlepiej?

Jak wygląda walka na gołe pięści?

Zawodnicy w ramach gali Gromda walczą na ringu bokserskim, który jest mniejszy od tego, przeznaczonego do pojedynków bokserów zawodowych. Wymiary ringu dla walki na gołe pięści wynoszą 4 x 4 m. Każdy pojedynek składa się z czterech rund, a każda runda trwa dwie minuty. Rundy są podzielone przerwami, które wynoszą jedną minutę. W przypadku, gdy w regulaminowym czasie nie dojdzie do rozstrzygnięcia, wówczas sędziowie wyznaczają rundę dodatkową, która nie jest ograniczona czasowo. Wówczas zawodnicy walczą tak długo, aż jeden z nich zostanie znokautowany lub nie będzie w stanie kontynuować walki.

W zależności od przebiegu walki, ta może być zakończona poprzez:

  • KO – nokaut,
  • TKO – nokaut techniczny,
  • DISQ – dyskwalifikacja,
  • RTD – poddanie.

Sędzia ringowy ma prawo do zatrzymania lub przerywania pojedynku w dowolnym momencie. Aby nie dopuścić do wystąpienia groźnych dla zdrowia lub życia zawodników kontuzji, może swoją decyzję skonsultować z oddelegowanym do zawodów lekarzem. Co ważne, podczas pojedynku tylko sędzia ringowy i lekarz mają prawo wejść na ring.

Gdy w ocenie sędziego konieczne będzie przerwanie walki, wówczas wypowiada on komendę „stop”. Dla jej wznowienia konieczne jest wypowiedzenie komendy „boks”. Z kolei na komendę „break” zawodnicy musza natychmiast zakończyć walkę (klincz) i cofnąć się od siebie o krok. W tym przypadku walka może być wznowiona bez dodatkowej komendy.

Same zawody odbywają się na zasadzie drabinki turnieju. W pierwszej kolejce zawodnicy dobierani są w pary losowo. Następnie do kolejnego etapu awansuje ten zawodnik, który zwycięży pojedynek. Co ważne, w przypadku takiej metodologii doboru rywali zawodnicy nie wiedzą, na etapie przygotowania do walki, z kim będą rywalizować. To sprawia, że nie mają możliwości przygotować się do pojedynku z uwzględnieniem specyfiki walki swojego rywala. Choć dla zawodników może stanowić to swego rodzaju problem, to dla widzów jest to dodatkowa atrakcja. Walki na gołe pięści bazują na spontanicznych treningach. To pozwala na dodanie jeszcze większej dynamiki walkom, które i bez tego są niesamowicie emocjonujące.

Czytaj również:  Które walki w UFC 2022 warto obstawiać?

Jak rozpocząć walkę na gołe pięści

Polscy zawodnicy, chcący wystartować w gali Gromda muszą być zrzeszeni w tej federacji. To znaczy, że muszą dysponować aktualną licencją zawodniczą, a także posiadać stosowne badania lekarskie. Co ważne, aby możliwe było uzyskanie licencji, osoba ubiegająca się o nią musi mieć ukończone 21 lat (nie może być przy tym powyżej 48 roku życia).

Inne Polsie federacje, organizujące walki na gołe pięści to WOTORE, której współzałożycielem jest Maciej Browarski – zawodnik MMA, a także The War, który wspierają takie osoby jak Marcin Różalski, Łukasz Zaborowski i Marcin Wrzosek, Genesis od Macieja Kawulskiego i założony przez Michała Wlazło i Bartosza Chyrka Krwawy Sport.