Viktor Pesta – zawodnik MMA z Czech!

Viktor Pesta

Viktor Pesta urodził się 15 lipca 1990 roku w Przybramie. To czeski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), który ma swoim walki dla najlepszych organizacji. Pesta walczył dla Oktagon MMA, czy dla Ultimate Fighting Championship i tym sposobem stał się drugim zawodnikiem UFC z Czech (po Karlosie Vemola). Od 2023 roku Pesta związał się z Konfrontacją Sztuk Walki, a więc z inną bardzo znaną organizacją.

Viktor Pesta – kariera MMA

Viktor Pesta początkowo zaczął trenować tradycyjne Musado, a więc nowoczesną sztukę walki, która przeznaczona jest dla osób cywilnych. Termin musado z języka koreańskiego oznacza „drogę wojownika”, lecz w tym przypadku mamy do czynienia z niemiecką sztuką walki, która jest po prostu oparta na sztukach koreańskich. W 2008 roku przerzucił się na treningi mieszanych sztuk walki i można uznać, że poczuł się dobrze w tej dyscyplinie, ponieważ po przeniesieniu się do Pragi nie tylko studiował, ale kontynuował karierę w MMA. Swoje pierwsze walki zaczynał jako amator w wieku 18 lat i jego debiut przypada na 2010 rok. Dokładniej mówiąc 5 grudnia 2010 roku zmierzył się z Vitem Mrakotem na gali GCF 1 – Judgement Day. To starcie wygrał już w pierwszej rundzie przez poddanie. Druga jego walka odbyła się 20 lutego 2011 roku na GCF 2 – All or Nothing i tym razem także zaliczył dobry występ, ponieważ pokonał Stefana Krajci w trzeciej rundzie jednogłośną decyzją. Kolejną walkę odbył 15 grudnia 2011 roku na WN – Warrior Night 3. jego rywalem był Alexander Uhlir, którego pokonał przez TKO w pierwszej rundzie.

Późniejsze walki Viktora to również pasmo sukcesów, które przypieczętował pasem mistrzowskim Gladiator Championship Fighting w wadze ciężkiej. Z pewnością nie umknęło to uwadze UFC, podobnie jak jego strona internetowa, która była znana na całym świecie. Ostatecznie w lutym 2014 roku jedna z wiodących organizacji zaproponowała mu kontrakt, na który oczywiście się zgodził. Debiut dla nowej organizacji zaliczył 31 maja 2014 roku na gali UFC Fight Night 41. Wówczas zmierzył się z nowicjuszem Rusłanem Magomedovovem. Przegrał walkę przez jednogłośną decyzję i tym samym odnotował pierwszą porażkę w zawodowym MMA. Drugą walkę dla UFC odbył 24 stycznia 2015 roku. Podczas UFC on Fox: Gustafsson vs. Johnson zmierzył się zKonstantinem Erokhinem, którego pokonał jednogłośną decyzją w trzeciej rundzie. Trzecia walka dla UFC to kolejna porażka w karierze Pesta, która pociągnęła za sobą również słabe występy. Ostatecznie Pesta został zwolniony z organizacji w maju 2017 roku.

Czytaj również:  Trybson – wszystko na temat jego występów

Po rozstaniu z UFC mogliśmy oglądać Pestę podczas gali XFN 3. 25 czerwca 2017 roku zmierzył się z Michałem Kitą, którego pokonał w drugiej rundzie przez TKO. Kolejne dwa występy zaliczył dla Fight Nights Global. Podczas Fight Nights Global 79: Pavlovich vs. Sidelnikov poddał duszeniem zza pleców Alexeia Kudina, zaś podczas Fight Nights Global 84: Deák vs. Chupanov pokonał jednogłośną decyzją Alexandra Gladkova. 9 lipca 2018 roku wziął udział w gali RCC: Russian Cagefighting Championship 3, gdzie pokonał go Aleksandr Jemieljanienko przez TKO.

2019 rok z pewnością także był wyjątkowy dla Pesty, ponieważ podpisał kontakt z Oktagon MMA. Jego pierwszą walkę dla tej organizacji mogliśmy oglądać 27 czerwca 2019 roku podczas Oktagon 13. Wówczas zmierzył się z Mikem Kyle, którego poddał przez duszenie w pierwszej rundzie. Następnie rzucił wyzwanie Michałowi Martínkowi o mistrzostwo Oktagon MMA Heavyweight Championship. Ich starcie odbyło się podczas Oktagon 15: Vegh vs. Vemola. Niestety Pesta przegrał walkę w pierwszej rundzie z powodu kontuzji. Kolejne trzy walki dla Oktagon MMA zakończył po swojej myśli, ponieważ za każdym razem udało mu się pokonać rywali przez TKO.

W 2022 roku wystąpił dwa razy dla PFL, lecz za każdym razem poniósł porażkę – przez KO pokonał go Omari Akhmedov, zaś przez TKO Rob Wilkinson. W 2023 roku Pesta zdecydował się na podpisanie kontraktu z Konfrontacją Sztuk Walki.

Viktor Pesta – osiągnięcia

Pesta może poszczycić się pewnymi osiągnięciami w mieszanych sztukach walki. Mowa tutaj między innymi o tytule Mistrza Gladiatora Championship Fighting w wadze ciężkiej, które zdobył w 2013 roku. Jednak to nie wszystko, ponieważ w 2019 roku udało mu się zostać mistrzem World Association of Sporting Organizations w wadze ciężkiej. W 2021 roku został też mistrzem Oktagon MMA w wadze półciężkiej.

Czytaj również:  Daro Lew - kim jest zawodnik FAME i HL?

Bilans walk zawodowych

Jak do tej pory Pesta miał okazję wziąć udział w dwudziestu sześciu zawodowych walkach MMA. Osiemnaście razy odnotował zwycięstwo, z czego osiem razy wygrał przez nokaut, sześć przez poddanie oraz cztery razy przez decyzje. Ma też na swoim koncie osiem porażek, ale przy tak dużej ilości walk to naprawdę bardzo dobry wynik.

Pseudonim: Takedown Machine; Poor Honza

Data i miejsce urodzenia: 15 lipca 1990 roku, Przybram

Obywatelstwo: Czechy

Wzrost: 191 cm

Masa ciała: 93 kg

Styl walki: MMA

Debiut: 2010 rok

Federacja: KSW

Kategoria wagowa: ciężka (2010 -2019 rok; 2023-); półciężka (2020-2022)

Klub: Kill Cliff FC, Penta Gym Prague