UFC Vegas 79: Fiziev vs Gamrot – zapowiedź gali i karta walk

UFC Vegas 79 (a właściwie UFC Fight Night: Fiziev vs Gamrot) to gala, na którą z niecierpliwością czekali kibice z Polski. Swoją ósmą walkę w UFC stoczy Mateusz Gamrot, a jego rywalem będzie młodszy o trzy lata Rafael Fiziev, który zdaniem wielu ekspertów ma papiery ku temu, aby kiedyś zdobyć pas mistrzowski kategorii lekkiej. Dla „Gamera” będzie to zatem bardzo ważny pojedynek. Ewentualna wygrana pozwoli znacząco umocnić się w czołówce rankingu. W przypadku przegranej będzie to druga porażka z zawodnikiem ze ścisłej czołówki (po Beneilu Dariushu).

Zapowiedź gali UFC Vegas 79: Fiziev vs Gamrot

Gala UFC Vegas 79: Fiziev vs Gamrot odbędzie się 23 września. Główną ozdobą tej gali będzie pojedynek dwóch czołowych zawodników kategorii lekkiej, Rafaela Fizieva i Mateusza Gamrota. Wynik tego pojedynku może mieć spory wpływ na ranking oraz szanse tych zawodników na ewentualną walkę mistrzowską w przyszłości. Galę otworzą nam dwa pojedynki pań. Bardzo ciekawie zapowiada się zwłaszcza pierwsza walka, w której wystąpi niepokonana Meksykanka, Montserrat Rendon. Wiele wskazywało na to, że na gali UFC Vegas 79 wystąpi drugi Polak, Robert Bryczek, który został zakontraktowany przez UFC po dobrych występach w czesko-słowackiej organizacji Oktagon MMA. Debiut Bryczka został jednak przełożony na inny termin.

Pełna karta walk na falę UFC Vegas 79

Na gali UFC Vegas 79 czeka nas jedenaście pojedynków, sześć z karty wstępnej oraz pięć z karty głównej. Chociaż nie będziemy świadkami żadnej walki o pas mistrzowski, to wyniki niektórych starć mogą mieć bardzo duży wpływ na ranking w kilku kategoriach wagowych. Pełna karta walk na UFC Vegas 79 prezentuje się następująco:

 • Rafael Fiziev vs Mateusz Gamrot
 • Bryce Mitchell vs Dan Ige
 • Marina Rodriguez vs Michelle Waterson-Gomez
 • Bryan Battle vs AJ Fletcher
 • Ricardo Ramos vs Charles Jourdain
 • Miles Johns vs Dan Argueta
 • Tim Means vs André Fialho
 • Jacob Malkoun vs Cody Brundage
 • Mohammed Usman vs Jake Collier
 • Mizuki Inoue vs Hannah Goldy
 • Montserrat Rendon vs Tamires Vidal             
Czytaj również:  XTB KSW 77 - podsumowanie gali!

Zapowiedź walki Fiziev vs Gamrot

Mateusz Gamrot plasuje się obecnie na siódmym miejscu w kategorii lekkiej, natomiast Fiziev jest o jedną lokatę wyżej. Ewentualne zwycięstwo na pewno zagwarantuje Gamrotowi awans w rankingu i przybliżenie się do wymarzonej walki o pas mistrzowski. Przed „Gamerem” bardzo trudny pojedynek. Fiziev to 30-letni zawodnik z Azerbejdżanu legitymujący się rekordem 12-2. Na gali UFC 286 przegrał z drugim w rankingu Justinem Gaethje, ale pokazał się z naprawdę dobrej strony (warto zauważyć, że decyzja sędziów była większościowa). Fiziev lepiej czuje się w stójce, a wiele pojedynków kończył potężnymi kopnięciami. Być może kluczem do wygrania tej walki przez Gamrota będzie dążenie do parteru i próba poddania lub wypunktowania azerskiego zawodnika. Kursy na ten pojedynek są bardzo wyrównane, ale nieznacznym faworytem starcia jest Rafael Fiziev. „Gamer” udowadniał już jednak, że potrafi wygrywać pojedynki, w których występuje jako underdog.

Zapowiedź walki Mitchell vs Ige

W wadze piórkowej zmierzą się Bryan Mitchell i Dan Ige. Mitchell wraca po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją. Po raz ostatni walczył na gali UFC 282, a jego rywalem był Ilia Topuria. Amerykański zawodnik przegrał tę walkę przez poddanie. Warto nadmienić, że była to pierwsza porażka 28-letniego zawodnika w profesjonalnym MMA. Jego rywalem na gali UFC Vegas 79 będzie Dan Ige, który po serii trzech porażek zdaje się w końcu wracać do optymalnej dyspozycji. W dwóch ostatnich pojedynkach pokonał Damona Jacksona oraz Nate’a Landwehra. W tym zestawieniu wyraźnym faworytem jest jednak Mitchell, który ma szansę znacząco przesunąć się w rankingu wagi piórkowej w przypadku wygranej. 

Zapowiedź walki Rodriguez vs Waterson-Gomez

Marina Rodriguez i Michelle Waterson-Gomez to bardzo doświadczone zawodniczki kategorii słomkowej. Obie jednak w ostatnim czasie nie radzą sobie najlepiej. Rodriguez przegrała dwie ostatnie walki, z Amandą Lemos oraz Virną Jandirobą. Z kolei Waterson-Gomez na sześć ostatnich pojedynków wygrała zaledwie jeden. Ma za sobą serię trzech porażek z rzędu, a jedna z nich to porażka przeciwko Marinie Rodriguez z maja 2021 roku. Czwarta porażka z rzędu może jeszcze bardziej skomplikować i tak bardzo trudną sytuację Amerykanki. Rodriguez z kolei po dwóch słabszych występach otrzyma szansę na to, aby wrócić na zwycięską drogę i ponownie wzmocnić swoją pozycję w rankingu wagi słomkowej. Brazylijka jest murowaną faworytką walki zaplanowanej na UFC Vegas 79.

Czytaj również:  UFC 287 - podsumowanie gali!

Gdzie oglądać galę UFC Vegas 79 na żywo?

Aby uzyskać możliwość oglądania wszystkich walk zaplanowanych na UFC Vegas 79, kibice muszą wykupić subskrypcję na platformie UFC Fight Pass. Walki z karty głównej będą natomiast transmitowane przez telewizję Polsat Sport. Gala UFC Vegas 79 rozpocznie się ok. godz. 22:00 czasu polskiego, natomiast Mateusz Gamrot i Rafael Fiziev powinni pojawić się w oktagonie ok. godz. 3:00.