UFC 5 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 5

UFC 5, czyli The Ultimate Fighting Championship 5 to kolejna gala mieszanych sztuk walki, znana również pod nazwą UFC 5: The Return of the Beast. Podobnie jak i wcześniejsze, tak i to wydarzenie było organizowane przez Ultimate Fighting Championship 7 kwietnia 1955 roku w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.

Dokładniej mówiąc The Ultimate Fighting Championship 5 odbyło się w Independence Arena w Charlotte. Wydarzenie było transmitowane na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych, a później wypuszczone w formacie video, dzięki czemu całą galę można było oglądać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.

UFC 5 – zasady turnieju

Na The Ultimate Fighting Championship 5 zastosowano format turnieju ośmioosobowego , w którym zwycięzca otrzymał 50 tysięcy dolarów, więc stawka została zmieniona. Wydarzenie obejmowało również pierwszą w historii UFC Superfight, czyli walkę, w której zwycięzca miał zostać aktualnym mistrzem  Ultimate Fighting Championship. Na UFC 5 odbyły się również dwie alternatywne walki, które nie były pokazywane w transmisji na żywo w systemie pay-per-view. Turniej nie miał kategorii wagowych ani limitów wagowych.

Same walki zawodników musiały kończyć się poddaniem, rzutem ręcznika, nokautem lub zatrzymaniem sędziego. Jednak  The Ultimate Fighting Championship 5 było pierwszym wydarzeniem UFC, które zawierało ograniczenia czasowe od czasu  The Ultimate Fighting Championship 1. Na mecze rundy ćwierćfinałowej i półfinałowej turnieju nałożono 20-minutowy limit czasowy. Finały turnieju i Superfight miały z kolei 30-minutowy limit czasowy. Wprowadzenie limitów czasowych było podyktowane chęcią zmieszczenia się wyznaczonym czasie satelitarnym, ponieważ tylko w ten sposób UFC mogło pokazać całe show.

UFC 5 – walki alternatywne

Na The Ultimate Fighting Championship 5 odbyły się dwie walki alternatywne. W pierwszej zmierzył się zawodnik z Kanady, Dave Beneteau z zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Asbelem Cancionem. To starcie nie trwało długo, ponieważ w dwudziestej pierwszej sekundzie walki Beneteau znokautował technicznie swojego rywala.

Czytaj również:  Poznaj wyniki FEN 43!

W drugiej walce alternatywnej wzięło udział dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych: Guy Mezger oraz John Dowdy. Tutaj już walka potrwała 2:02, a zwycięzcą okazał się Mezger, który pokonał swojego przeciwnika przez TKO.

UFC 5 – ćwierćfinały

Na ćwierćfinał UFC 5: The Return of the Beast składały się cztery walki. W pierwszej zmierzyli się zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych: Jon Hess oraz Andy Anderson. Lepszym zawodnikiem okazał się Hess, który wygrał przez TKO w 1:23.

W drugiej walce naprzeciw siebie znów stanęli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych: Todd Medina oraz Larry Cureton. Ich starcie potrwało niecałe trzy minuty i zakończyło się po myśli Medina, ponieważ wygrał przez duszenie przedramieniem w 2:55 min spotkania.

Trzecia walka ćwierćfinałowa rozegrała się pomiędzy zawodnikiem z Rosji, Olegiem Taktarovem, a zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Erniem Verdicianem. Zwycięstwo odnotował Taktarov, który poddał swojego rywala (duszenie) w 2:24.

W ostatniej walce również spotkali się zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych : Dan Severn oraz Joe Charles. W tym starciu lepszy okazał się Severn, który poddał duszeniem zza pleców swojego rywala w 1:39.

UFC 5 – półfinały

W półfinałach UFC 5: The Return of the Beast odbyły się już tylko dwie walki. Do pierwszej miał stanąć Jona Hessa z Toddem Mediną. Jednak Hessa złamał rękę podczas pierwszego pojedynku, więc musiał wycofać się z dalszych rozgrywek. W jego miejsce do oktagonu wszedł Dave Beneteau, który pokazał przewagę nad Mediną. Ich walka potrwała 2:12 i zakończyła się wygraną Beneteau przez TKO.

W drugiej półfinałowej walce można było zobaczyć starcie Daan Severna z Olegiem Taktarovem. Ich walka potrwała nieco dłużej, bo 4:21 i zakończyła się po myśli Severna, który znokautował technicznie Rosjanina.

UFC 5 – finał

W finałowym starciu The Ultimate Fighting Championship 5 zobaczyć było można Dan Severna (Stany Zjednoczone) oraz Dave’a Beneteau (Kanada). Ich walka potrwała równe trzy minuty i zapewniła całkiem sporo emocji fanom mieszanych sztuk walki. Ostatecznie finałowe starcie wygrał Severn przez poddanie i tym samym wygrał turniej UFC 5.

UFC 5 – Superfight

Czytaj również:  GROMDA 11 - podsumowanie!

Walka o mistrzostwo Superfight była główną atrakcją The Ultimate Fighting Championship 5 i patrząc po statystykach wzbudziła spore zainteresowanie. Udział w niej wziął Royce Gracie, Brazylijczyk, który miał już za sobą pewne osiągnięcia na tuniejach UFC. Jego rywalem był Shamrock, zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, który również pokazał bardzo dobry poziom walki na wcześniejszych turniejach. Ich walka była bardzo długa i zacięta, więc do końca nie było wiadomo, kto ostatecznie wygra.

Początkowo Superfight trwał 31 minut, po czym na miejscu podjęto decyzję o przedłużeniu walki o kolejne pięć minut. Z racji tego, że wciąż nie było zwycięzcy, mecz został ogłoszony remisem po 36:06. Warto także zauważyć, że był to nowy rekord długości walki w UFC. Poza tym samo starcie nie było zbyt dobrze wspominane i często można było usłyszeć, że t najnudniejsza walka Ultimate Fighting Championship.