UFC 3 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 3

UFC 3, czyli  The Ultimate Fighting Championship III to gala mieszanych sztuk walki (MMA) znana również jako UFC 3: The American Dream. To wydarzenie również zostało zorganizowane przez Ultimate Fighting Championship (UFC), amerykańską organizację mieszanych sztuk walki.  Gala The Ultimate Fighting Championship III odbyła się 9 września 1994 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po UFC 2.

Warto również zauważyć, że sama lokalizacja także była inna, ponieważ The Ultimate Fighting Championship III odbyło się w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej mówiąc w Grady Cole Center w Charlotte. Przebieg gali  The Ultimate Fighting Championship III można było oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych . Za jakiś czas gala została też udostępniona w formie nagrań wideo (VHS, a później DVD) do oglądania w zaciszu domowym.

UFC 3 – zasady turnieju

Ten, kto śledził przebieg UFC 2, powinien wiedzieć, że zasady The Ultimate Fighting Championship III uległy zmianie. O czym dokładnie mowa? Jakie zaszły zmiany w zasadach tego wydarzenia? Okazuje się, że zamiast szesnastoosobowego turnieju, wprowadzono ośmioosobowy. Stawką The Ultimate Fighting Championship III nadal było jednak sześćdziesiąt tysięcy dolarów. W turnieju nie było kategorii wagowych, czy też limitów z tym związanych. Co więcej, każdy miecz nie miał limitu czasu, czy też rund, więc w ich trakcie nie wykorzystywano sędziów. Zawodnicy mogli wygrać mecz przez poddanie, nokaut, czy rzucenie ręcznika. Dodatkowo pojedynki mógł zatrzymać też arbiter.

UFC 3 – ćwierćfinały

Z racji tego, że na gali UFC 3: The American Dream wzięło udział zaledwie ośmiu zawodników, to obeszło się bez pierwszej rundy, która była koniecznością podczas UFC 2. Tym samym na tym wydarzeniu pd razu rozgrywają się ćwierćfinały. W pierwszej walce zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych: Keith Hackney oraz Emmanuel Yarborough. Ich starcie nie trwało zbyt długo, bo zaledwie 1:59 min. Rozgrywka zakończyła się na korzyść Hackneya, który poddał rywala dzięki uderzeniom.

Druga ćwierćfinałowa walka na UFC 3: The American Dream rozegrała się także pomiędzy amerykańskimi zawodnikami. Dokładniej mówiąc Ken Shamrock zmierzył się z Christophem Leningerem. Tutaj już można było zobaczyć trochę więcej akcji, ponieważ starcie pomiędzy zawodnikami trwało prawie pięć minut. W 4:49 Shamrock poddał rywala uderzeniami i w ten sposób odnotował zwycięstwo.

Trzecią ćwierćfinałową walkę na gali stoczył zawodnik z Kanady, Harold Howard z zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Rolandem Paynem. To była bardzo dobra walka, choć krótka, ponieważ zakończyła się przez nokaut w czterdziestej szóstej sekundzie na korzyść Howarda.

W ostatniej walce ćwierćfinałów wziął udział Royce Gracie oraz Kimo Leopoldo. Royce Gracie to Brazylijczyk, który był w finale UFC 2. Kimo Leopoldo to zawodnik ze Stanów Zjednoczony, który nie ma tak dużego doświadczenia, jak jego rywal. Mimo wszystko walka była dość wyrównana i zakończyła się dopiero w 4:40 na korzyść Gracie, który poddał rywala.

UFC 3 – półfinały

Czytaj również:  Fight Exclusive Night 44 za nami! Poznaj nazwiska zwycięzców!

W półfinałach The Ultimate Fighting Championship III udział wzięło już tylko czterech zawodników, co oznacza, że w sumie odbyły się dwie walki. W pierwszym starciu miał zmierzyć się Ken Shamrock z Keithem Hackneyem. Niestety do tego starcia nie doszło, ponieważ Hackney doznał kontuzji i w jego miejsce wprowadzono innego zawodnika – Felixa Lee Mitchella. Ostatecznie i tak Shamrock okazał się lepszy od swojego przeciwnika, ponieważ poddał go przez duszenie zza pleców w 4:36 minucie spotkania.

Druga półfinałowa walka należała do Kanadyjczyka, Harolda Howarda oraz Brazylijczyka, Royce’a Gracie. Jednak i tym razem nie obeszło się bez niespodzianek. Gracie z powodu zmęczenia i odwodnienia podczas walki nie był w stanie kontynuować turnieju, więc się ostatecznie z niego wycofał. To sprawiło, że Howard nie miał z kim się zmierzyć. Dlatego automatycznie awansował do ostatniej rundy turnieju The Ultimate Fighting Championship III.

UFC 3 – finał

Finałowa walka The Ultimate Fighting Championship III powinna rozegrać się pomiędzy Haroldem Howardem, a Kenem Shamrockiem. Jednak pojawiły się kolejne problemy i to starcie nie mogło dojść do skutku. Wszystko dlatego, że Shamrock doznał kontuzji, co przyczyniło się do jego wycofania z turnieju. W jego miejsce wszedł Steve Jennum, zawodnik ze Stanów Zjednoczonych. Podczas finałowego starcia lepszy okazał się Jennum, który poddał Howarda (przez uderzenia) w 1:31.

Oczywiście wygrana Jennuma nie obeszła się bez komentarza, ponieważ wygrał  The Ultimate Fighting Championship III jako zastępca, bez jakichkolwiek wcześniejszych starć z innymi uczestnikami turnieju. Może dlatego federacja ustanowiła alternatywne walki kwalifikacyjne, aby zrównoważyć zmęczenie i zmniejszyć przewagę, jaką rezerwiści mieli wcześniej przy wejściu do turnieju bez walki w ćwierćfinałach. Wspominano również, że Shamrock wycofał się z turnieju, ponieważ nie był zainteresowany walką w finale z nikim innym niż Royce Gracie, ale czy to prawda? Pewnie nie, zwłaszcza że mógł wygrać całkiem pokaźną sumę pieniędzy.