UFC 291: Poirier vs. Gaethje – zapowiedź gali i karta walk

UFC 291

Wielkimi krokami nadchodzi lipcowa gala UFC 291, na którą z niecierpliwością czekają wszyscy kibice MMA w Polsce. Na tej gali ponownie do oktagonu wejdzie Jan Błachowicz, który wciąż wierzy w odzyskanie mistrzowskiego pasa wagi półciężkiej. Będzie to drugie najważniejsze starcie tej gali. W walce wieczoru zmierzą się Dustin Poirier i Justin Gaethje, a stawką tego pojedynku będzie symboliczny pas „BMF”. Co jeszcze przyniesie nam lipcowa gala UFC 291?

Najważniejsze informacje o gali UFC 291: Poirier vs. Gaethje

Gala UFC 291: Poirier vs. Gaethje odbędzie się 29 lipca w Delta Center w Salt Lake City. Ogromne zainteresowanie wzbudza walka wieczoru, stawką której będzie symboliczny pas „BMF” (Baddest Mother F***er). Tłumacząc w subtelny sposób, jest to pas największego skurczybyka. Tytuł ten wprowadził w 2019 roku Nate Diaz po wygraniu walki z Anthony’m  Pettisem. Diaz stracił pas na rzecz Jorge Masvidala, który dzierżył go aż do maja 2023 roku i swojego odejścia z UFC. Teraz o wakujący pas „BMF” powalczy właśnie Poirier i Gaethje. Z perspektywy polskich kibiców najważniejsza jest jednak przedostatnia walka gali UFC 291, w której Jan Błachowicz zmierzy się z Alexem Pereirą. Zwycięzca tej walki dostanie szansę walki o pas mistrzowski wagi półciężkiej.

Karta walk na galę UFC 291

Na chwilę obecną, karta walk UFC 291: Poirier vs. Gaethje liczy 12 pojedynków – 5 w karcie głównej, 4 w karcie wstępnej oraz 3 w karcie przedwstępnej. Niewykluczone jednak, że na ostatnią chwilę zajdą pewne zmiany, co zresztą nie jest niczym nowym w UFC. Na ten moment, pełna karta walk na galę UFC 291 prezentuje się następująco:

 • Dustin Poirier vs. Justin Gaethje (o pas BMF)
 • Jan Błachowicz vs. Alex Pereira
 • Stephen Thompson vs. Michel Pereira
 • Tony Ferguson vs. Bobby Green
 • Michael Chiesa vs. Kevin Holland
 • Gabriel Bonfim vs. Trevin Giles
 • Derrick Lewis vs. Marcos Rogerio De Lima
 • Roman Kopylov vs. Claudio Ribeiro
 • Jake Matthews vs. Darius Flowers
 • CJ Vergara vs. Vinicius Salvador
 • Matthew Semelsberger vs. Uroš Medić
 • Miranda Maverick vs. Priscila Cachoeira
Czytaj również:  Doczekaliśmy się! Jan Błachowicz zawalczy z Alexem Pereirą!

Zapowiedź walki Poirier vs. Gaethje

Dustin Poirier i Justin Gaethje bez wątpienia zaliczają się do grona najbardziej charyzmatycznych i charakternych zawodników w stawce UFC. Obaj zdobywali tymczasowy pas kategorii lekkiej i obaj nigdy nie sięgnęli po pełnoprawny pas. Obaj także mieli okazję walczyć o ten tytuł z Khabibem Nurmagomedovem. Teraz ci zawodnicy otrzymają szansę na zdobycie symbolicznego pasa „BMF”. Poirier i Gaethje spotkali się już ze sobą w oktagonie. 14 kwietnia 2018 roku na gali UFC on Fox zwyciężył Dustin Poirier, który w czwartej rundzie zasypał rywala gradem ciosów, co skutkowało przerwaniem pojedynku przez sędziego. Aktualnie Poirier zajmuje trzecie, a Gaethje czwarte miejsce w kategorii lekkiej, której mistrzem jest Islam Makhachev. Wiele wskazuje zatem na to, że zdobywca pasa „BMF” wkrótce otrzyma kolejną szansę na to, aby powalczyć o pas mistrzowski. Nieznacznym faworytem tego pojedynku będzie Poirier, który wygrał walkę z Gaethje w 2018 roku.

Zapowiedź walki Błachowicz vs. Pereira

14 lipca Jamahal Hill, mistrz wagi półciężkiej od stycznia tego roku poinformował o tym, że doznał ciężkiej kontuzji, która na dłuższy czas wykluczy go z rywalizacji. Amerykański zawodnik nie chcąc blokować pasa postanowił go zwakować. Pojawiła się spora szansa, że o ten pas powalczą Błachowicz i Pereira. Ostatecznie UFC zdecydowało inaczej. Błachowicz i Pereira zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami powalczą o udział w walce mistrzowskiej. Rywalem zwycięzcy tej walki będzie aktualny lider rankingu kategorii półciężkiej, Jiri Prochazka.

Błachowicz w październiku 2021 roku stracił pas mistrzowski na rzecz Glovera Teixeiry, ale nie porzucił marzeń o jego odzyskaniu. W maju 2022 roku pokonał Aleksandara Rakicia, a na gali UFC 282 w grudniu 2022 roku miał szansę znowu walczyć o pas. Tym razem przeciwko Magomedowi Ankalaevowi. Po bardzo wyrównanej walce sędziowie wypunktowali remis. Alex Pereira do tej pory toczył walki w kategorii średniej. W listopadzie 2022 roku niespodziewanie pokonał Israela Adesanyę zdobywając pas mistrzowski. Na UFC 287 w kwietniu 2023 roku doszło jednak do rewanżu, a zawodnik z Nigerii odzyskał utracony pas. Teraz Pereira zadebiutuje w walce półciężkiej. Mamy jednak nadzieję, że jego debiut na UFC 291 zakończy się porażką i to Błachowicz w końcu będzie miał szansę powalczyć z Prochazką, na co czekało wielu kibiców. „Cieszyński Książe” jest nieznacznym faworytem tego starcia.

Czytaj również:  KnockOut Boxing Night 27: Różański vs. Babić – zapowiedź gali i karta walk

Gdzie będzie można oglądać galę UFC 291 na żywo?

Galę UFC 291 będzie można oglądać w całości za pośrednictwem platformy internetowej Polsat Box Go lub UFC Fight Pass. Z kolei na kanale telewizyjnym Polsat Sport będzie można oglądać walkę Jana Błachowicza z Alexem Pereirą oraz walkę wieczoru pomiędzy Dustinem Poirierem i Justinem Gaethje. Przypomnijmy, że gala UFC 291 odbędzie się w sobotę 30 lipca w Salt Lake City. Pojedynek Jana Błachowicza powinien rozpocząć się około godziny 4:00 polskiego czasu.