UFC 289: Nunes vs. Aldana – zapowiedź gali i karta walk

UFC 289

Przed nami czerwcowa gala UFC, na której dojdzie do mistrzowskiego pojedynku kobiet w kategorii koguciej. Żywa legenda UFC, Amanda Nunes stoczy swoją ósmą obronę, wliczając w to także pasy kat. piórkowej. Jej rywalką będzie niezwykle doświadczona Irena Aldana, która bardzo długo czekała na swoją szansę. Gala UFC 289: Nunes vs. Aldana odbędzie się w Kanadzie. Dla kanadyjskich kibiców jest to długo wyczekiwany powrót gali UFC do ich ojczyzny.

Najważniejsze informacje o gali UFC 289: Nunes vs. Aldana

Gala UFC 289: Nunes vs. Aldana odbędzie się 10 czerwca w Rogers Arena w kanadyjskim mieście Vancouver. Główną atrakcją tego pojedynku będzie pojedynek o pas mistrzowski w kategorii koguciej kobiet pomiędzy Amandą Nunes oraz Ireną Aldaną. Z perspektywy polskich kibiców bardzo istotny będzie także pojedynek pomiędzy Charlesem Oliveirą i Beneilem Dariushem. Są to czołowi zawodnicy kategorii lekkiej, w której występuje również Mateusz Gamrot. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że będzie to 32. gala UFC zorganizowana w Kanadzie, ale pierwsza od 2019 roku. Kibice gospodarzy największe nadzieje wiążą z występami Mike’a Malotta i Marca-Andre Barriaulta.

Karta walk na galę UFC 289

Na chwilę obecną w karcie gali UFC 289: Nunes vs. Aldana znajduje się 11 pojedynków – 5 w karcie głównej, 4 w karcie preeliminacyjnej oraz 2 w karcie przedwstępnej. Niewykluczone jednak, że na ostatnią chwilę rozszerzona zostanie karta przedwstępna i karta wstępna. Na chwilę obecną, pełna karta walk na UFC 289 prezentuje się następująco:

 • Amanda Nunes vs. Irena Aldana (o pas mistrzowski kat. koguciej)
 • Charles Oliveira vs. Beneil Dariush
 • Mike Malott vs. Adam Fugitt
 • Dan Ige vs. Nate Landwehr
 • Marc-Andre Barriault vs. Eryk Anders
 • Nassourdine Imavov vs. Chris Curtis
 • Miranda Maverick vs. Jasmine Jasudavicius
 • Aiemann Zahabi vs. Aori Qileng
 • Kyle Nelson vs. Blake Bilder
 • David Dvořák vs. Stephen Erceg
 • Diana Belbita vs. Maria Oliveira
Czytaj również:  Opis gali FEN – wszystko na jej temat

Analiza i zapowiedź walki Nunes vs. Aldana

Amanda Nunes to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii UFC. W lipcu 2016 roku zdobyła ona pas mistrzowski wagi koguciej, natomiast w grudniu 2018 roku dołożyła do tego pas mistrzowski kat. piórkowej. W grudniu 2021 roku Nunes niespodziewanie przegrała z Julianną Peñą, tracąc tym samym pas w kat. koguciej. Na gali UFC 277 Brazylijka zanotowała udany rewanż i odzyskała pas. Teraz jej rywalką będzie Irena Aldana, meksykańska zawodniczka, która bardzo długo musiała torować sobie drogę do walki o mistrzostwo. W swoim ostatnim występie na UFC 279 Aldana pokonała Macy Chiasson. Zdecydowaną faworytką tej walki będzie aktualna mistrzyni. Na korzyść Aldany przemawia nieznaczna przewaga warunków fizycznych, jednak niewielu sympatyków daje jej szansę w starciu z żywą legendą UFC.

Analiza i zapowiedź walki Oliveira vs. Dariush

Niezwykle emocjonująco zapowiada się pojedynek Charlesa Oliveiry z Beneilem Dariushem. Panowie zajmują obecnie pierwsze i czwarte miejsce w rankingu kat. lekkiej, w której na siódmym miejscu plasuje się Mateusz Gamrot. Oliveira na gali UFC 280 nie wykorzystał szansy na odzyskanie pasa mistrzowskiego. Lepszy od niego okazał się Isłam Machaczew, który czeka na nowego pretendenta. Szansę najprawdopodobniej otrzyma zwycięzca tej walki. Dariusz ma za sobą dość długą przerwę, ponieważ po raz ostatni walczył w październiku ubiegłego roku. Pokonał wówczas Mateusza Gamrota. Uchodzi on za faworyta pojedynku z Oliveirą. Wielu widzi w nim następnego pretendenta do walki mistrzowskiej. Oliveira niewątpliwie będzie jednak bardzo wymagającym i trudnym rywalem.

Analiza i zapowiedź walki Malott vs. Fugitt

W karcie głównej UFC 289 dojdzie również do pojedynku pomiędzy Mike’m Mallottem i Adamem Fugittem. To ukłon w kierunku kanadyjskich kibiców, którzy będą mogli dopingować swojego zawodnika. Malott dołączył do UFC w 2021 roku wywalczając kontrakt na gali Dana White’s Contener. Od razu zadebiutował na głównej gali i pokonał Mickeya Galla. W lutym 2023 roku pokonał w pierwszej rundzie Yohana Lainesse’a. 32-letni zawodnik legitymuje się rekordem 11-1 i wielu fanów wróży mu dużą karierę w kategorii półśredniej. Jego rywalem będzie 34-letni Adam Fugitt. Amerykański zawodnik również ma za sobą dwie walki w UFC – porażkę przeciwko Michaelowi Moralesowi oraz wygraną przeciwko Yusace Kinoshita. W tym pojedynku faworytem będzie zawodnik gospodarzy.

Czytaj również:  Zapowiedź UFC Vegas 63: Kattar vs. Allen

Gdzie będzie można oglądać galą UFC 289 na żywo?

Galę UFC 289: Nunes vs. Aldana będzie można oglądać za pośrednictwem platformy internetowej UFC Fight Pass po wykupieniu abonamentu. Jest to jedyny sposób, aby obejrzeć wszystkie walki wchodzące w skład karty UFC 289. Walka wieczoru o pas mistrzowski kat. koguciej kobiet pomiędzy Amandą Nunes i Ireną Aldaną będzie można oglądać także w telewizji Polsat Sport. Do tej walki dojdzie nie wcześniej, niż o 4 nad ranem polskiego czasu. Przypomnijmy, że gala UFC 289: Nunes vs. Aldana odbędzie się 10 czerwca w kanadyjskim Vancouver w Rogers Arena.