UFC 288: Sterling vs Cejudo – zapowiedź gali i karta walk

UFC 288

Aljamain Sterling ma za sobą już dwa udane starcia w obronie pasa mistrzowskiego w kategorii koguciej. Mimo to, nie brakuje głosów, które podważałyby klasę sportową amerykańskiego zawodnika. Sterling otrzyma szansę uciszenia krytyków już na gali UFC 288. Zmierzy się bowiem z byłym mistrzem, Henrym Cejudo, który zawiesił karierę w 2020 roku. Ewentualna wygrana Sterlinga sprawi, że już nikt nie ośmieli się kwestionować tego, że w pełni zasługuje on na pas mistrzowski.

Najważniejsze informacje o gali UFC 288: Sterling vs. Cejudo

Po ponad trzech latach rozbratu z oktagonem Henry Cejudo postanowił wrócić do UFC. Były mistrz wagi koguciej z automatu otrzymał szansę walki o pas mistrzowski, który obecnie znajduje się w posiadaniu Aljamaina Sterlinga. I to właśnie ten pojedynek będzie główną atrakcją na UFC 288. Ciekawie zapowiada się również starcie Belala Muhammada z Gilbertem Burnsem w wadze półśredniej, które może wyłonić nowego pretendenta oraz Jessici Andrade z Xiaonan Yan w wadze słomkowej kobiet. Walka UFC 288 odbędzie się już 6 maja w New Jersey na arenie w Prudencial Center.

Pełna karta walk na galę UFC 288

Na UFC 288 zaplanowano w sumie 12 pojedynków: 3 w karcie przedwstępnej, 4 w karcie wstępnej oraz 5 w karcie głównej. Największą atrakcją wieczoru będzie walka o pas mistrzowski kategorii koguciej pomiędzy Alamainem Sterlingiem i Henrym Cejudo. Pierwotnie co-main eventem tej gali miał być pojedynek pomiędzy Charlesem Oliveirą i Beneilem Dariushem, ale Oliveira wycofał się z powodu kontuzji. Ostateczna karta walk na UFC 288 prezentuje się następująco:

 • Aljamain Sterling vs. Henry Cejudo (walka wieczoru o pas mistrzowski w kat. koguciej)
 • Belal Muhammad vs. Gilbert Burns
 • Jessica Andrade vs. Xiaonan Yan
 • Movsar Evloev vs. Diego Lopes
 • Kron Gracie vs. Charles Jourdain
 • Drew Dober vs. Matt Frevola
 • Kennedy Nzechukwu vs. Devin Clark
 • Khaos Williams vs. Ronaldo Badoya
 • Marina Rodriguez vs. Virna Jandiroba
 • Braxton Smith vs. Parker Porter
 • Phil Hawes vs. Ikram Aliskerov
 • Joseph Holmes vs. Claudio Ribeiro
Czytaj również:  KSW 74 – zapowiedź gali

Analiza i zapowiedź walki Sterling vs. Cejudo

Sterling wywalczył pas mistrzowski w marcu 2021 roku pokonując Petra Yana. Walka zakończyła się jednak dyskwalifikacją Yana ze względu na nieregulaminowe kolano. Włodarze uznali, że Yan zasługuje w tej sytuacji na rewanż. Ostatecznie doszło do niego na UFC 273. Tym razem Sterling wygrał przez decyzję sędziów i został niekwestionowanym mistrzem wagi koguciej. Na UFC 280 stoczył drugą skuteczną obronę pokonując T.J. Dillashawa.

Cejudo to były mistrz wagi koguciej. Zdobył go w 2018 roku pokonując Demetriousa Johnsona. Następnie stoczył trzy skuteczne obrony pokonując: T.J. Dillashawa, Marlona Moraesa oraz Dominicka Cruza. Ta ostatnia walka odbyła się w marcu 2020 roku. Po tym pojedynku Cejudo postanowił odwiesić rękawice na kołek. Dlaczego wraca? Jego rywale z UFC twierdzą, że skończyły mu się pieniądze i tylko powrót do oktagonu pozwoli mu stanąć na nogi.

Wskazanie faworyta w tym pojedynku jest bardzo trudne. Wielu ekspertów jest zgodnych, co do tego, że Cejudo w swojej mistrzowskiej formie nie straciłby pasa na rzecz Sterlinga. Rzecz w tym, że Cejudo ma za sobą ponad trzy lata przerwy, a Sterling z walki na walkę wydaje się coraz lepszym zawodnikiem. Nieznacznym faworytem wydaje się zatem aktualny mistrz kategorii koguciej, ale trzeba przyznać, że walka wieczoru UFC 288 zapowiada się niezwykle emocjonująco.

Analiza i zapowiedź walki Andrade vs. Xiaonan

Bardzo ciekawie zapowiada się także pojedynek pomiędzy Jessicą Andrade i Xiaonan Yan. Andrade to była mistrzyni kategorii słomkowej, która przez krótki okres czasu starała się zdobyć pas kategorii muszej. W 2023 roku Brazylijka stoczyła już dwa pojedynki. W styczniu wygrała z Lauren Murphy, natomiast w lutym przegrała z Erin Blanchfield. Prawdopodobnie zaważył tu bardzo krótki okres przygotowawczy od ostatniej walki. Następną rywalką Andrade będzie chińska zawodniczka, Yan Xiaonan, która w przeszłości wygrywała m.in. z Karoliną Kowalkiewicz. Chinka była blisko mistrzowskiego pojedynku, ale straciła na to szansę dwoma porażkami: z Carlą Esparzą i Mariną Rodriguez. Po raz ostatni walczyła w październiku 2022 roku i pokonała Mackenzie Dern. W tej parze to Esparza wydaje się faworytką, choć sporo kibiców wskazuje na Xiaonan.

Czytaj również:  Zapowiedź PRIME MMA 4 – karta walk i analizy

Gdzie będzie można oglądać galę UFC 288 na żywo?

Galę UFC 288 będzie można oglądać po wykupieniu dostępu na platformie internetowej UFC Fight Pass. To jedyny sposób na oglądanie gal UFC w całości. Fani w Polsce mają bowiem możliwość oglądania pojedynków UFC na żywo na kanale Polsat Sport, ale w większości pokazywane są jedynie walki mistrzowskie lub walki wchodzące w skład karty głównej. Gala UFC 288 odbędzie się już 6 maja w New Jersey. Walka Sterling vs. Cejudo będzie transmitowana przez Polsat Sport. Panowie powinni pojawić się w oktagonie ok. godz. 4:00 polskiego czasu. Czy warto zrywać się tak wcześnie? Biorąc pod uwagę jak wyrównane i ciekawe starcie się zapowiada, zdecydowanie tak.