UFC 285: Jones vs. Gane – karta walk i zapowiedzi

UFC 285 przyniesie nam dwa pojedynki o pasy mistrzowskie. Po dłuższej przerwie do oktagonu powraca jedna z największych gwiazd światowego MMA i niekwestionowana legenda UFC, Jon Jones. Jego rywalem będzie Ciryl Gane. W drugiej walce wieczoru wystąpi Valentina Shevchenko broniąca pasa kategorii muszej. Jej rywalką będzie Alexa Grasso. Z perspektywy polskiego kibica najistotniejsze będzie starcie Mateusza Gamrota z Jalinem Turnerem.

Najważniejsze informacje o gali UFC 285

Pełna karta walk na galę UFC 285

Karta walk na UFC 285 prezentuje się imponująco. Czekają nas dwie walki wieczoru o pasy mistrzowskie, z czego największe poruszenie wzbudza oczywiście długo wyczekiwany powrót Jona Jonesa. Na nadchodzącej gali w sumie odbędzie się 14 pojedynków podzielonych na trzy części: 5 walk w karcie przedwstępnej, 4 walki w karcie wstępnej oraz 5 walk w karcie głównej. Tak prezentuje się kompletna karta walk na UFC 285:

 • Jon Jones vs Ciryl Gane (o pas kategorii ciężkiej)
 • Valentina Shevchenko vs Alexa Grasso (o pas kategorii muszej)
 • Geoff Neal vs Shavkat Rakhmonov
 • Mateusz Gamrot vs Jalin Turner
 • Bo Nickal vs Jamie Pickett
 • Cody Garbrandt vs Trevin Jones
 • Derek Brunson vs Dricus du Plessis
 • Viviane Araujo vs Amanda Ribas
 • Julian Marquez vs Marc-Andre Barriault
 • Ian Garry vs Song Kenan
 • Cameron Saaiman vs Leomana Martinez
 • Jessica Penne vs Tabatha Ricci
 • Da’Mon Blackshear vs Farid Basharat
 • Esteban Ribovics vs Loik Radzhabov

Zapowiedź walki Jones vs Gane

Jon Jones zakończył karierę w 2020 roku zaraz po tym, gdy obiecał walkę Janowi Błachowiczowi. Wiele osób twierdzi, że dzięki temu Cieszyński Książe mógł zdobyć pas mistrzowski. W starciu z Jonesem z pewnością nie byłby bowiem faworytem. Od dłuższego czasu mówiło się jednak o tym, że legenda UFC wróci do oktagonu. Wieloletni mistrz kategorii półciężkiej postanowił spróbować swoich sił w kategorii ciężkiej. Przekonał go do tego wakujący pas. Rywalem Jonesa będzie Ciryl Gane, lider rankingu tej kategorii. Gane zdobył pas w 2021 roku, ale stracił go w styczniu 2022 roku na rzecz Francisa Ngannou. Kameruńczyk po nieudanych negocjacjach odszedł z UFC i tak powstał wakat.

Czytaj również:  Wszystkie informacje na temat gali Fame MMA 14

Jon Jones z rekordem 26-1 to jeden z najlepszych zawodników MMA na świecie i człowiek, do którego należy tytuł najdłużej panującego mistrza w federacji UFC. W takich walkach faworytem jest zwykle zawodnik, dla którego wyższa kategoria jest naturalną W tym przypadku eksperci dają jednak większe szanse Jonowi Jonesowi. To pokazuje, jak wielką renomą cieszy się ten zawodnik. Przed nim niezwykle trudne zadanie. Po ponad trzech latach przerwy wielki „Bones” stanie naprzeciwko Ciryla Gane’a, który marzy o tym, aby odzyskać pas kategorii ciężkiej. Obaj zawodnicy mają podobne warunki fizyczne, ale to Gane będzie walczył w naturalnej dla siebie wadze.

Zapowiedź walki Shevchenko vs Grasso

Niekwestionowaną legendą UFC jest również Valentina Shevchenko. W 2017 roku nieskutecznie próbowała zdobyć pas kategorii koguciej, ale po porażce z Amandą Nunes postanowiła wrócić do kategorii muszej. Na gali UFC 231 w grudniu 2018 roku pokonała Joannę Jędrzejczyk zdobywając tym samym pas kategorii muszej. Od tego czasu Shevchenko stoczyła już siedem udanych obron i przesuwa się w klasyfikacji najdłużej panujących mistrzów w historii UFC. Tym razem jej rywalką będzie Alexa Grasso, która w przeszłości pokonała m.in. Karolinę Kowalkiewicz. W październiku 2022 roku w walce wieczoru UFC Fight Night pokonała Viviane Araujo po pięciorundowym boju. Czy Araujo jest w stanie zdetronizować kirgistańską zawodniczkę? Bukmacherzy w tej kwestii są zgodni – wygrana Araujo byłaby ogromną sensacją.

Zapowiedź walki Gamrot vs Turner

Mateusz Gamrot wskoczył do karty walk na niecałe dwa tygodnie przed galą. Jalin Turner początkowo miał rywalizować z Danem Hookerem, ale jego rywal zrezygnował z powodu kontuzji. Wielu rywali nie chciało wskoczyć na zastępstwo, ale wyzwanie podjął polski wojownik. To dość ryzykowne, ponieważ Turner z rekordem 13-5-0 plasuje się na 10 miejscu rankingu kategorii lekkiej, podczas gdy Gamrot jest w tym rankingu siódmy. Druga porażka z rzędu może sprawić, że „Gamer” wypadnie z czołowej 10 tego zestawienia. Wygrana może jednak znacznie umocnić jego pozycję w UFC. Gamrot jest faworytem, pomimo tego, że wskoczył do karty walk na ostatnią chwilę. Bez wątpienia będzie to jednak bardzo poważny sprawdzian dla polskiego zawodnika.

Czytaj również:  Pink MMA – opis gali freak fight

Gdzie będzie można oglądać galę UFC 285?

Gala UFC 285 odbędzie się już 4 marca w Las Vegas. Kibice MMA z Polski mogą się zatem szykować na kolejną nieprzespaną noc. Walki wchodzące w skład karty głównej powinny rozpocząć się ok. godziny 4:00 nad ranem polskiego czasu. Gamrot powinien się pojawić w oktagonie ok. godziny 4:30. Całą galę będzie można oglądać po wykupieniu dostępu na stronie internetowej UFC Fight Pass. Jeśli jednak interesują Cię wyłącznie walki z karty głównej, będą one transmitowane przez telewizję Polsat Sport. Fani będą mogli zatem bez przeszkód oglądać w akcji Gamera, ale również zachwycać się dwoma walkami mistrzowskimi. Z całą pewnością warto w najbliższą niedzielę wstać wcześniej!