UFC 22 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 22

UFC 22 to dwudzieste drugie wydarzenie z cyklu The Ultimate Fighting Championship, które oficjalnie zostało nazwane UFC 22: Only One Can Be Champion. To gala mieszanych sztuk walki (MMA) zorganizowana przez jedną z największych amerykańskich federacji –  Ultimate Fighting Championship (UFC). Ciekawostką może być fakt, że organizatorzy za każdym razem stawiają na zupełnie inne lokalizacje. Gala UFC 22: Only One Can Be Champion odbyła się 24 września 1999 roku w Lake Charles w Luizjanie, a dokładniej w Lake Charles Civic Center. Wydarzenie można było oglądać na żywo w systemie pay-per-view. Z czasem gala UFC 22 została też udostępniona w formie video, więc jeśli ktoś nie był w stanie śledzić jej przebiegu na żywo, to mógł do niej wrócić w dogodnym dla siebie czasie.

UFC 22 – zasady gali

UFC 22: Only One Can Be Champion to drugie wydarzenie, w którym odbyły się rundy po znaczących zmianach zasad wprowadzonych podczas UFC 21. Zgodnie z nimi walki wstępne składały się z dwóch pięciominutowych rund, a walki z głównej karty z trzech pięciominutowych rund. Walka o mistrzostwo również odbywa się w rundach, tym razem jest to pięć pięciominutowych rund. Do tego na UFC 22: Only One Can Be Champion również stosowano 10-punktowy system oceny walk, który jest dobrze znany z boksu. 10 punktów otrzymywali zawodnicy, którzy wygrali rundę, od 6 do 9 punktów przyznawano temu, który przegrał rundę. Punkty przyznawane były za różne aspekty walki, w tym na przykład za kontrolę w oktagonie, skuteczne uderzenia, czy za agresywność. Głównym wydarzeniem UFC 22 była walka o mistrzostwo wagi średniej  pomiędzy Frankiem Shamrockiem a Tito Ortizem .

UFC 22 – walka wstępna

Walka wstępna na UFC 22 została stoczona pomiędzy Jensu Pulverem a Alfonsem Alcarezem. UFC 22 było pierwszym występem, w którym wzięło udział obu zawodników i trzeba przyznać, że podczas debiutu spisali się dobrze. Ich walka była dość wyrównana, więc po dwóch pięciominutowych rundach uznano remis. Walka ta nie była transmitowana w telewizji.

Czytaj również:  FEN 35 Wyniki – Komu udało się wygrać? Poznaj nazwiska najlepszych fighterów!

UFC 22 – walki główne

Podczas The Ultimate Fighting Championship 22 odbyło się kilka walk w różnej kategorii wagowej. W wadze średniej zostały stoczone dwie walki, w wadze lekkiej jedna, zaś w wadze ciężkiej trzy walki. Do pierwszego starcia przystąpili zawodnicy walczący w wadze średniej: John Lewis i Lowell Anderson. Ich pojedynek niewątpliwie dostarczyć sporo emocji, ale ostatecznie zakończył się po myśli Lewisa, który wygrał przez TKO w trzynastej sekundzie trzeciej rundy.

W następnym pojedynku zmierzyli się zawodnicy z wagi lekkiej – Matt Hughes i Valeri Ignatov. Matt Hugles zaliczył swój debiut dla UFC. Valeri Ignatov miał już okazje brać udział w gali UFC 19, choć przegrał ze swoim przeciwnikiem. Teraz miał okazję się zrehabilitować i pokazać na co go stać. Lepszym zawodnikiem okazał się jednak Hugles, który wygrał przez jednogłośną decyzję w piątej minucie trzeciej rundy. Ta walka również nie była transmitowana w telewizji.

Podczas walki w wadze średniej na UFC 22 zmierzyło się Chuck Liddell z Paulem Jonesem. Liddell miał już okazję występować na galach UFC. Z kolei Jones zaliczył swój debiut. Po dość zaciętej walce przez TKO wygrał Liddell w  3:53 pierwszej rundy.

Kolejne starcie gali

W następnym starciu na UFC 22 można było zobaczyć Brada Kohlera i Steva Judsona. Ich walka była krótka, bo potrwała zaledwie trzydzieści sekund i zakończyła się zwycięstwem Kohlera przez KO. Jego nokaut z pewnością przejdzie do historii i to nie dlatego, że był bardzo dobry. To najbardziej niesławny nokaut w historii MMA, ponieważ Kohler udawał próbę obalenia tylko po to, by wylądować wybuchowym prawym dośrodkowaniem. Steve Judson został natychmiast znokautowany, ale również doznał głębokiej rany na brodzie w miejscu uderzenia. Z racji tego, że był nieprzytomny i wykazywał oznaki trudności w oddychaniu, sędziowie natychmiast wezwali personel medyczny. Judsonowi został podany tlen, a następnie został on przewieziony do lokalnego szpitala. 

Do walki w wadze ciężkiej przystąpili Jeremy Horn i Jason Godsey. Obaj zawodnicy mieli już za sobą występy na UFC, choć z bardzo różnymi efektami. Zwycięzcą okazał się Horn, który poddał rywala w 2:08 pierwszej rundy.

Podczas UFC 22 została stoczona jeszcze jedna walka w wadze ciężkiej pomiędzy Timem Lajcikiem, a Ronem Watermanem. Zawodnicy wykazali podobny poziom umiejętności, więc dotrwali do trzeciej rundy i sędziowie stwierdzili remis.

Czytaj również:  FAME MMA 11 karta walk

UFC 22 – walka o mistrzostwo wagi średniej

Niewątpliwie najwięcej emocji dostarczyła walka o mistrzostwo wagi średniej, która rozegrała się pomiędzy Frankiem Shamrockiem a Tito Ortizem. Trzeba przyznać, że była to bardzo dobra walka, która wyróżniała się na tle tych, które do tej pory rozegrały się podczas gal UFC. Obaj zawodnicy wykazali pełny zakres umiejętności, nie zabrakło też akcji, więc to przełożyło się również na bardzo dobre wrażenia dla tych, co obserwowali starcie z boku. Po dość zaciętej walce, licznych ciosach, czy obaleniach, zwyciężył Shamrock, który zmusił Ortiza do poddania się pod koniec czwartej rundy (dokładniej 4:42 czwartej rundy) i tym samym tytuł mistrza UFC wagi średniej należał do niego. Ciekawostką może być fakt, że po tej walce Shamrock rozpoczął swoją krótkotrwałą pół-emeryturę, powołując się na brak odpowiedniej konkurencji dla niego.