UFC 21 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 21

UFC 21 to kolejne wydarzenie z cyklu The Ultimate Fighting Championship, czyli gala mieszanych sztuk walki (MMA), która znana jest również pod nazwą UFC 21: Return of the Champions. Jej organizatorem jest Ultimate Fighting Championship – amerykańska federacja, która słynie ze spektakularnych widowisk, w których udział pragnie wziąć każdy zawodnik MMA. Gala UFC 21: Return of the Champions odbyła się 16 lipca 1999 roku w Five Seasons Events Center w Cedar Rapids w stanie Iowa . Wydarzenie było można oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Z czasem gala The Ultimate Fighting Championship 21 została udostępniona na video, więc można do niej wrócić nawet po wielu latach.

UFC 21 – zasady gali

Gala The Ultimate Fighting Championship 21 wiązała się ze sporymi zmianami reguł ze względu na Radę Komisji Mieszanych Sztuk Walki. I tak walki wstępne składały się już z dwóch pięciominutowych rund, zaś główne walki z trzech pięciominutowych rund. Walki o mistrzostwo musiały składać się z pięciu pięciominutowych rund (podobne do ujednoliconych zasad walki stosowanych obecnie w USA).  Co więcej, UFC 21: Return of the Champions było pierwszym wydarzeniem organizowanym przez UFC , w którym przyjęto system 10-punktowy, powszechnie stosowany w boksie, do oceny walk. 10 punktów przyznawanych jest zawodnikom, którzy wygrali rundę, 6-9 punktów dla zawodnika, który przegrał rundę. Punkty są przyznawane za kontrolę w oktagonie, skuteczne uderzenia, grappling/bliskie poddania, czy agresywność. Głównym wydarzeniem UFC 21 była walka o mistrzostwo wagi lekkiej pomiędzy Patem Miletichem i Andre Pederneirasem.

Warto także wspomnieć, że to podczas UFC 21 ogłoszono, że mistrz wagi średniej UFC, Frank Shamrock , będzie bronił swojego tytułu na UFC 22 przeciwko wschodzącej gwieździe Tito Ortizowi .

UFC 21 – walki wstępne

Walka wstępna UFC 21 rozegrała się pomiędzy Travisem Fultonem i Davidem Doddem. Travis Fulton to doświadczony zawodnik mieszanych sztuk walki, który a swoim koncie ma naprawdę wiele występów. Fulton zadebiutował podczas UFC 20, ale wówczas poniósł porażkę w starciu z Williamem. Jego przeciwnik David Dodd brał udział w World Extreme Fighting, czy Extreme Challenge. Jednak występ na UFC 21 był pierwszym dla tej federacji. Po dość wyrównanej walce sędziowie orzekli jednogłośne wygraną Fultona.

Czytaj również:  KSW 60 - karta walk i wyniki walk tej gali!

Druga wstępna walka to pojedynek między Andre Robertsem, a Ronem Watermanem. Obaj zawodnicy mogą już poszczycić się walkami dla organizacji UFC. Ron Waterman zadebiutował podczas UFC 20 i wówczas pokonał swojego przeciwnika. Andre Roberts to doświadczony zawodnik UFC, który swój debiut miał na gali z numerem 17. Do tego brał też udział w wielu innych wydarzeniach i to z dobrymi efektami, więc Waterman trafił na naprawdę godnego przeciwnika. Ich starcie był bardzo ciekawe i zakończyło się po myśli Robertsa, ponieważ wygrywa przez KO w 2:51 pierwszej rundy.

UFC 21 – walki główne

Pierwsza główna walka na UFC 21 odbyła się w wadze średniej. Naprzeciw siebie stanęli Eugene Jackson i Royce Alger. Eugene Jackson miał już na swoim koncie udział w gali UFC 13 oraz w wydarzeniach organizowanych przez inne federacje. Royce Alger na UFC 21 zaliczył swój debiut, ale patrząc na jego karierę w mieszanych sztukach walki, to widać, że ma spore doświadczenie. Mimo wszystko to Jackson był lepszy, bo wygrał przez KO w 1:17 drugiej rundy.

Druga walka główna odbyła się już w wadze ciężkiej. Można było w niej zobaczyć starcie Tsuyoshiego Kosaka i Tima Lajcika. Przed debiutującym na UFC 21 Timem było nie lada wyzwanie, ponieważ trafił na doświadczonego zawodnika i to ze sporymi osiągnięciami. Ich starcie było naprawdę ciekawe, ale lepszy okazał się Kosak, który znokautował technicznie przeciwnika w 5:00 drugiej rundy.

Trzecia walka podczas gali UFC 21 była rozegrana w wadze średniej pomiędzy Paulem Jonesem, a Flavio Luizem Moura. Choć Paul Jones debiutował na tej gali dla UFC, to na jego koncie pojawia się sporo dobrych walk dla Unified Shoot Wrestling Federation. Flavio Luiz Moura także zadebiutował dla UFC, ale wcześniej stoczył trzy inne zwycięskie walki MMA. Lepszym zawodnikiem jednak okazał się Jones, który wygrał przez poddanie (duszenie zza pleców) w 4:21 pierwszej rundy.

Czytaj również:  KSW 45 - karta walk i wyniki walk na tej gali!

Następna walka odbyła się w wadze średniej, a w niej zmierzyli się Jeremy Horn i Daiju Takase. Dla Horna był to kolejny udział w gali organizowanej przez UFC. Takase zaliczył swój debiut, więc nic dziwnego, że zwyciężył Horn, bo to bardziej doświadczony zawodnik (wygrana przez TKO w 4:42 pierwszej rundy).

Ostatnia walka główna rozegrała się pomiędzy Mauricem Smithem, a Marco Ruasem. Po dość wyrównanym i jakże ciekawym starciu wygrał Smith przez TKO w 5:00 pierwszej rundy.

UFC 21 – walka o mistrzostwo wagi lekkiej

W najważniejszym starciu, a więc o mistrzostwo wagi lekkiej UFC naprzeciwko siebie stanęli

Pat Miletich i Andre Pederneiras. Ich starcie zakończyło się wygraną przez TKO na korzyść Mileticha w 2:20 drugiej rundy i tym samym to właśnie do niego trafiło mistrzostwo wagi lekkiej UFC.