UFC 20 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 20

UFC 20, czyli The Ultimate Fighting Championship 20 to gala mieszanych sztuk walki (MMA), która oficjalnie nosi nazwę UFC 20: Battle for the Gold. Została ona zorganizowana przez Ultimate Fighting Championship (UFC), a więc amerykańską federację mieszanych sztuk walki, która zdobyła uznanie na całym świecie. Gala UFC 20: Battle for the Gold odbyła się 7 maja 1999 roku w Boutwell Auditorium w Birmingham w Alabamie . Wydarzenie było można oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Z czasem zostało też wydane w formie wideo, więc każdy, kto nie śledził tego wydarzenia na żywo, mógł do niego wrócić nawet za kilka miesięcy, czy lat.

UFC 20 – zasady gali

UFC 20 było ostatnim wydarzeniem tego, co organizacja  Ultimate Fighting Championship nazwało „The Road to the Heavyweight Title”. To swego rodzaju turniej, który obejmował cztery walki zorganizowane po to, by wyłonić mistrza wagi ciężkiej po tym, jak Randy Couture zwolnił tytuł przez spory kontraktowe z UFC. Dodatkowo podczas gali odbyły się też inne walki w różnych kategoriach wagowych – dwie walki w kategorii lekkiej, jedna w kategorii średniej i dwie w kategorii ciężkiej. Nie zabrakło też walki wstępnej, która oczywiście otworzyła całe wydarzenie.

UFC 20 – walka wstępna

Walka wstępna na UFC 20: Battle for the Gold rozegrała się pomiędzy zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych – Ronem Watermanem i Chrisem Condo. Choć obaj debiutowali na tej gali dla UFC, to Ron Waterman miał już pewne doświadczenie w mieszanych sztukach walki. Nic więc dziwnego, że to jemu udało się wywalczyć zwycięstwo i to już w dwudziestej ósmej sekundzie walki (poddanie przez duszenie).

UFC 20 – główne walki

Pierwsza główna walka odbyła się w wadze lekkiej, a naprzeciw siebie stanął Laverne Clark (ze Stanów Zjednoczonych) i Fabiano Iha (z Brazylii). Fabio Iha debiutował dla tej organizacji podczas UFC 20, ale miał już na swoim koncie zwycięstwo w Extreme Challenge . Clark brał udział we wcześniejszych galach UFC, jak również podczas innych wydarzeń, więc mógł poszczycić się znacznie większym doświadczeniem. Przełożyło się to na efekty walki, ponieważ to Clark wygrał przez TKO w minutę i trzydzieści trzy sekundy.

Czytaj również:  High League 3 karta walk i wyniki

Druga walka główna odbyła się w wadze lekkiej i tym razem można było zobaczyć starcie Marcelo Mello (z Brazyli) z Davidem Robertsem (ze Stanów Zjednoczonych).  Ciekawostką może być fakt, że obaj zawodnicy debiutowali podczas gali nie tylko dla UFC, ale także w mieszanych sztukach walki. Ostateczne starcie wygrał Mello wygrywając przez techniczny nokaut w minutę i dwadzieścia trzy sekundy.

Następna walka na UFC 20 odbyła się w wadze średniej. Naprzeciw siebie stanął zawodnik z Brazylii, Wanderlei Silva i zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, Tony Petarra. Silva brał wcześniej udział podczas UFC Brazylia, zaś Petarra debiutował dla UFC. Ich starcie potrwało dwie minuty i pięćdziesiąt trzy sekundy, a zakończyło się wygraną Silva przez KO (kolano).

Czwarta walka na gali The Ultimate Fighting Championship 20 odbyła się w wadze ciężkiej. W oktagonie zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych – Pete Williams i vs. Travis Fulton. Pete Williams to doświadczony zawodnik MMA, który występował już na galach UFC (wziął udział w UFC 17, UFC Brazylia, UFC 19) oraz w wieku innych wydarzeniach. Travis Fulton debiutował na gali UFC 20, ale to nie oznacza, że dopiero zaczynał przygodę z mieszanymi sztukami walki. Na jego koncie było już wiele różnych występów, z czego sporą część wygrał. Mimo wszystko w tym starciu lepszy okazał się Williams, który wygrał przez poddanie w sześć minut i dwadzieścia osiem sekund.

Ostania walka odbyła się w wadze ciężkiej i zmierzył się w niej Pedro Rizzo (z Brazylii) z Tra Telligmanem (ze Stanów Zjednoczonych). Pedro Rizzo to dobrze znany zawodnik UFC, który występował podczas gali z numerem 18, czy na UFC Brazylia. Brał też udział w World Vale Tudo Championship i odnosił na nich sukcesy. Jeśli chodzi o Tra Telligmana to można było oglądać jego występ podczas UFC 12, czy UFC Japonia. Na jego koncie jest też zwycięstwo w turnieju wagi ciężkiej SuperBrawl 1. Podczas tego starcia zawodnicy zaprezentowali naprawdę dobry poziom walki, więc raczej żaden widz nie miał powodów do narzekań. Ostatecznie walka zakończyła się na korzyść Rizzo, który wygrał przez KO w cztery minuty i trzydzieści sekund.

Czytaj również:  KSW 39 karta walk i wyniki tej gali

UFC 20 – walka o mistrzostwo wagi ciężkiej

Najwięcej emocji związanych było z walką o mistrzostwo wagi ciężkiej UFC. Do tego starcia przystąpił zawodnik z Holandii Bas Rutten oraz zawodnik ze Stanów Zjednoczonych Kevin Randleman. Obaj mogą poszczycić się sporym doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami, więc ich walka była dosyć długa i do końca nie było wiadomo, na czyją korzyść się zakończy. Po regulaminowym czasie sędziowie zadecydowali o dogrywce, ale i ona nie wyłoniła zwycięzcy. Dlatego decyzja należała właśnie do sędziów, którzy niejednogłośnie wskazali na Ruttena. Tym samym po dwudziestu jeden minutach walki to on został mistrzem wagi ciężkiej UFC.