UFC 17 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 17

UFC 17 to kolejna odsłona The Ultimate Fighting Championship, wydarzenie, które znane jest również pod nazwą UFC 17: Redemption. Mówi się, że tytuł Redemption odnosi się do powrotu Marka Colemana po utracie tytułu wagi ciężkiej UFC na rzecz Maurice’a Smitha na UFC 14.UFC 17 jest galą mieszanych sztuk walki, za której organizacje odpowiada Ultimate Fighting Championship – federacja amerykańska, która zdobyła uznanie nie tylko wśród fanów MMA, ale również zawodników z całego świata. Gala  UFC 17: Redemption odbyła się 15 maja 1998 roku w Mobile w stanie Alabama, a dokładniej w Mobile Civic Center . Wydarzenie było można oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Z czasem zostało też udostępnione w formie video, więc każdy, kto nie dał rady obejrzeć na żywo, może wrócić do tych rozgrywek.

UFC 17 – zasady turnieju

The Ultimate Fighting Championship 17 obejmowało czteroosobowy turniej wagi średniej oraz trzy Superfights wagi ciężkiej. Nie zabrakło także alternatywnej walki w przypadku kontuzji turniejowych zawodników. Poza tym na UFC 17 odbyła się walka pokazowa  w wadze ciężkiej i walka o mistrzostwo wagi średniej UFC pomiędzy obecnym mistrzem Frankiem Shamrockiem a Jeremym Hornem.  Warto wspomnieć, że UFC 17 było ostatnim wydarzeniem UFC (poza UFC 23 ), w którym zastosowano format turniejowy. Podczas gali obowiązywały limity czasowe. Dla półfinałowych rozgrywek przewidziano 12 minut walki oraz ewentualną dogrywkę w limicie 3-minutowym. Dla walki finałowej, czy Superfight limit czasu to 15 minut i 3-minutowa dogrywka.

UFC 17 – alternatywne walki wagi średniej

W turnieju wagi średniej odbyła się jednak alternatywna walka. Zmierzył się w niej Chuck Liddell (ze Stanów Zjednoczonych) z Noem Hernandezem (z Meksyku). Po dość zaciętej walce zwyciężył Liddell przez jednogłośną decyzją w dwunastej minucie.

UFC 17 – półfinały wagi średniej

Czytaj również:  KSW 61 – kto wygrał podczas kolejnej odsłony MMA?

Podczas The Ultimate Fighting Championship 17 odbyły się dwie półfinałowe walki w wadze średniej. Do pierwszej przystąpił Dan Henderson (ze Stanów Zjednoczonych) z Allanem Goesem (z Brazylii). Dan Henderson zadebiutował na UFC 17, podobnie zresztą jak i Goes, choć obaj mieli już pewne sukcesy na swoim koncie w mieszanych sztukach walki. Po dość wyrównanej walce ostatecznie jednogłośną decyzją sędziów piętnastej minucie zwyciężył Henderson (12-minutowa walka i 3 minuty dogrywki).

W drugiej walce zmierzył się Carlos Newton (z Kanady) z Bobem Gilstrapem (ze Stanów Zjednoczonych). Carlos Newton także zaliczył swój pierwszy występ na UFC 17, więc czekało go nie lada wyzwanie, zwłaszcza że Amerykanin miał już dawno za sobą debiut dla tej organizacji. Mimo wszystko to Newton okazał się lepszy, ponieważ poddał duszeniem trójkątnym Gilstrapa już w pięćdziesiątej drugiej sekundzie walki.

UFC 17 – finał wagi średniej

Finałowe starcie na turnieju wagi średniej UFC 17 rozegrało się pomiędzy Danem Hendersonem, a Carlosem Newtonem. To wydarzenie zapewniło wszystkim fanom sporo dobrych wrażeń, zwłaszcza że do końca nie było wiadomo, kto wygra. Ostatecznie zwycięstwo odnotował przez podzielną decyzję Henderson w piętnastej minucie spotkania i tym samym wygrał turniej wagi średniej UFC 17.

UFC 17 – walka pokazowa wagi ciężkiej

W walce pokazowej wagi ciężkiej zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych –
Andre Roberts i Harry Moskowitz. Ich walka jednak nie była zbyt długa, ponieważ potrwała zaledwie trzy minuty i piętnaście sekund. Skończyła się po myśli Robertsa, który znokautował Moskowitza.


UFC 17 – Superfights wagi ciężkiej

Pierwsza Superfights wagi ciężkiej rozegrała się pomiędzy zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych – Mikem Van Arsdalem i Joe’m Pardo. Po 11:01 min walki zwyciężył Van Arsdale poddając swojego rywala.

W następnym starciu można było zobaczyć Tanka Abbotta (ze Stanów Zjednoczonych), który stanął naprzeciw Hugo Duarte (z Brazylii). Chyba nie będzie żadnego zaskoczenia, jak powiem, że to Abbot odnotował zwycięstwo przez TKO w czterdziestej trzeciej sekundzie walki.

Trzecia i zarazem ostatnia Superfights wagi ciężkiej to pojedynek pomiędzy Petem Williamsem, a Markiem Colemanem. Pierwotnie Coleman miał zmierzyć się z  ówczesnym mistrzem wagi ciężkiej UFC Randym Couture . Ten jednak doznał kontuzji i musiał wycofać się z rozrywek. Pete Williams wkroczył jako zastępca w ostatniej chwili, aby zmierzyć się z Colemanem. Choć Mark Coleman dał już się poznać z dobrej strony na wcześniejszych wydarzeniach UFC, to podczas obecnej gali zwycięstwo odnotował Williams (przez KO w 12:38).

UFC 17 – walka o tytuł mistrza wagi średniej

Czytaj również:  UFC 285 wyniki i podsumowanie gali!

Główną walką gali był pojedynek o tytuł mistrza wagi średniej UFC. Przystąpił do niego Frank Shamrock i Jeremy Horn. Ta walka dostarczyła naprawdę sporej ilości wrażeń, zwłaszcza że zawodnicy na zmianę pokazywali przewagę. Po 15 minutach regulaminowej walki sędziowie zadecydowali o dogrywce. Potrwała ona jeszcze półtorej minuty, ponieważ to właśnie wtedy  Shamrock poddał swojego rywala i tym sposobem tytuł mistrza wagi średniej należał do niego.