UFC 16 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 16

UFC 16 to skrót od szesnastej części The Ultimate Fighting Championship, czyli gali mieszanych sztuk walki (MMA), która oficjalnie nazywana była UFC 16: Battle in the Bayou. Za organizacją tego wydarzenia stoi Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska federacja, która zdążyła wyrobić sobie renomę wśród zawodników mieszanych sztuk walki i to do tego stopnia, że każdy pragnął dla niej walczyć. Gala UFC 16: Battle in the Bayou odbyła się 13 marca 1998 roku w Nowym Orleanie w Luizjanie, a dokładniej mówiąc w Pontchartrain Center . Wydarzenie było można oglądać na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych , a później zostało wyemitowane w formie nagrania video. Dzięki temu każdy, kto nie mógł śledzić wydarzenia na bieżąco, mógł do niego wrócić w dowolnym momencie.

UFC 16 – zasady turnieju

Gala UFC 16: Battle in the Bayou obejmowała pierwszy w historii turniej wagi lekkiej UFC w Stanach Zjednoczonych i mogli brać w nim udział zawodnicy o wadze poniżej 170 funtów (czyli do około 77 kg). Odbyła się również walka o mistrzostwo wagi średniej, Superfight wagi średniej i ciężkiej, a także dwie walki alternatywne w przypadku kontuzji zawodników turniejowych. Podczas UFC 16 nie obyło się również bez limitów czasowych. Dla półfinałowych rozgrywek przewidziano 12 minut walki i 3 minutową rozgrywkę. Dla walki finałowej, czy Superfight rozszerzono czas do 15 minut i 3 minutowej dogrywki.

UFC 16 – walki alternatywne wagi lekkiej

W turnieju wagi lekkiej na UFC 16 odbyły się dwie walki alternatywne, które nie były pokazane w transmisji na żywo, ani też nie znalazły się na późniejszych nagraniach. W oby z nich można było zobaczyć wyłącznie zawodników ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszym starciu wzięli udział Chris Brennan oraz Courtney Turner. Ich walka była bardzo ciekawa, choć skończyła się dość szybko, ponieważ w zaledwie minutę i dwadzieścia sekund Brennan poddał rywala.

Czytaj również:  KSW 54 - karta walk i wyniki walk tej gali!

W następnej walce zmierzył się Laverne Clark z Joshem Stewartem. Tutaj również mieliśmy do czynienia z bardzo dobrą, ale krótką walką, która potrwała zaledwie minutę i piętnaście sekund. Zakończyła się na korzyść Clarka, który znokautował technicznie przeciwnika.

UFC 16 – półfinały wagi lekkiej

Gala The Ultimate Fighting Championshi 16 obejmowała również dwie walki półfinałowe w turnieju wagi lekkiej. W pierwszej zmierzył się zawodnik z Brazylii, Eugenio Tadeu, z zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, Mikem Burnettem. Podczas tego wydarzenia obaj zaliczyli debiut dla UFC i zaliczyli podobną ilość walk w MMA, więc mieli wyrównane szanse na zwycięstwo. Mimo wszystko lepszy okazał się Burnett, który wygrał przez TKO w 9 minut i 46 sekund.

W następnej półfinałowej walce zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych – Pat Miletich i Townsend Saunders. Choć obaj zawodnicy podczas gali zaliczyli debiut dla UFC, to większym doświadczeniem w walkach MMA mógł poszczycić się Miletich, zwłaszcza że praktycznie wszystkie wygrał. Dlatego zaskoczeniem może być fakt, że ich starcie potrwało aż 15 minut (12 minut regulaminowej walki i trzy minuty dogrywki), a o zwycięstwie zdecydowali sędziowie. Niejednogłośną decyzją zwyciężył Miletich i to on przeszedł do finałowego starcia turnieju wagi lekkiej. 

UFC 16 – finał wagi lekkiej

Finałowe starcie wagi lekkiej na UFC 16 powinno rozegrać się między Patem Miletichem, a Mikey’em Burnettem. Niestety podczas półfinałowej walki Burnett złamał palec i wycofał się z turnieju. Dlatego został on zastąpiony przez Brennona i to on walczył o wygraną turnieju wagi lekkiej UFC 16. Po walce trwającej dziewięć minut i jedną sekundę zwyciężył Miletich przez poddanie (duszenie).


UFC 16 – Superfights wagi średniej

Superfights wagi średniej odbyła się między Jerrym Bohlanderem, a Kevinem Jacksonem (obaj zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych). Patrząc na dotychczasowe wyniki zawodników, to choć obaj brali udział w walkach UFC i udało im się odnotować pewne sukcesy, to większym doświadczeniem mógł poszczycić się Bohlander. Możliwe, że to ułatwiło mu zadanie, ponieważ podczas Superfights wagi średniej poddał swojego rywala w 10 minut i 21 sekund.

Czytaj również:  Fight Exclusive Night 44 za nami! Poznaj nazwiska zwycięzców!


Superfights wagi ciężkiej

W Superfights wagi ciężkiej można było zobaczyć starcie Japończyka, Tsuyoshi Kohsaka z Amerykaninem, Kimo Leopoldem. Obaj zawodnicy mają ogromne doświadczenie w walkach MMA, więc dostarczyli wszystkim fanom naprawdę sporo wrażeń. Początkowo to Kimo zdominował pierwszą część walki, ale zaczął się męczyć. Dlatego ostatecznie przegrał walkę w 15 minucie przez jednogłośną decyzję zapewniając zwycięstwo Japończykowi.

UFC 16 – walka o mistrzostwo wagi średniej UFC

Walka o mistrzostwo walki średniej UFC rozegrała się pomiędzy aktualnym mistrzem, Frankiem Shamrockiem, a gwiazdą Battlecade, Igorem Zinovievem. Wielu pewnie liczyło na długie starcie, ale walka potrwała zaledwie dwadzieścia dwie sekundy i skończyła się na korzyść Shamrocka, który wygrywa przez KO. Warto wspomnieć, że to starcie było ostatnim w karierze Zinovieva, który doznał kontuzji obojczyka.