UFC 15 – karta walk zawodników i wyniki gali!

UFC 15

UFC 15, czyli  The Ultimate Fighting Championship 15 , to gala mieszanych sztuk walki (MMA), która oficjalnie znana jest pod nazwą UFC 15: Collision Course. Za jej organizacją stoi Ultimate Fighting Championship – amerykańska federacja mieszanych sztuk walki, dla której walczyć pragnął praktycznie każdy zawodnik. Gala UFC 15: Collision Course odbyła się 17 października 1997 roku w Bay St. Louis w stanie Mississippi, a dokładniej w Casino Magic. Wydarzenie było transmitowane na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych . Z czasem zostało też udostępnione w formie wideo, więc każdy, kto nie był w stanie zobaczyć gali na żywo, mógł do niej wrócić w dogodnym dla siebie czasie. 

UFC 15 – zasady turnieju

Na gali UFC 15: Collision Course odbył się turniej wagi ciężkiej oraz dwie alternatywne walki, które w razie kontuzji zawodników z turnieju miały zapewnić zastępstwo. Podczas UFC 15 odbyła się również Superfight wagi ciężkiej, która została ogłoszona jako walka o eliminację do tytułu wagi ciężkiej. Osoba, która zwyciężyła podczas Superfight UFC 15 awansowała do walki o mistrzostwo wagi ciężkiej UFC na następnej imprezie, która miała odbyć się w Japonii. Głównym wydarzeniem gali The Ultimate Fighting Championship 15 była walka o mistrzostwo wagi ciężkiej UFC między Maurice’em Smithem a Tankiem Abbottem .

Collision Course oznaczało także poważne zmiany w zasadach walk UFC . Dokładniej mówiąc chodzi o ograniczenia dotyczące dopuszczalnych obszarów uderzeń. Nielegalne były wszelkiego typu uderzenia głową , uderzenia w pachwinę , czy uderzenia w kark i głowę. Podczas walk w oktagonie zabronione było uderzenie kolem przy powalonym przeciwniku, kopnięcia powalonego przeciwnika , czy manipulacje małymi stawami i wyrywanie włosów.

UFC 15 – walki alternatywne turnieju wagi ciężkiej

Z racji tego, że na gali The Ultimate Fighting Championship 15 odbył się tylko turniej wagi ciężkiej, to zostały rozegrane aż dwie walki alternatywne. W pierwszej zmierzył się Alex Hunter z Harrym Moskowitzem. Była to bardzo długa, ale i zarazem nudna walka, która zakończyła się w dwunastej minucie przez niejednogłośną decyzję na korzyść Huntera.

W drugiej alternatywnej walce można było zobaczyć starcie Dwayna Casona z Houstonem Dorrem. Ich walka już była o wiele ciekawsza i pełna akcji, choć głównie ze strony Casona. Nic więc dziwnego, że to właśnie on odnotował zwycięstwo przez TKO w 3 minuty i 43 sekundy.

UFC 15 – półfinały wagi ciężkiej

Czytaj również:  KSW 12 karta walk i wyniki gali

Na gali The Ultimate Fighting Championship 15 zostały rozegrane dwie półfinałowe walki w turnieju wagi ciężkiej. Do pierwszej przystąpił Mark Kerr i Greg Stott i choć ich starcie było bardzo krótkie, to świetnie się je oglądało. Po zaledwie siedemnastu sekundach od rozpoczęcia walki Greg już leżał prawie nieprzytomny na macie, więc to Kerr odnotował zwycięstwo przez KO i wpisał się w historię UFC.

W następnej półfinałowej walce naprzeciwko siebie stanął Dave Beneteau (Kanada) i Carlos Barreto (Brazylia). Ich walka była dość wyrównana, więc trudno było stwierdzić, kto ostatecznie wygra. Po dwunastu minutach regulaminowej walki i trzyminutowej dogrywce jednogłośną decyzją sędziów zwyciężył Beneteau.

UFC 15 – finał wagi ciężkiej

W finale turnieju wagi ciężkiej na UFC 15 miał zmierzyć się Mark Kerr z Davem Beneteau. Ten jednak był tak zmęczony po swojej wcześniejszej walce, że nie był w stanie kontynuować turnieju. Dlatego w jego miejsce wprowadzono innego zawodnika z walk alternatywnych, Dwayne’a Casona.

To była bardzo krótka walka i od początku można było zauważyć sporą przewagę ze strony Kerra. Nie mówimy tutaj tylko o rozmiarze zawodnika, lecz również o jego umiejętnościach. Dlatego szybko obalił Casona, a następnie z pełnego dosiadu zaczął mu zadawać serię ciosów. Ostatecznie walka zakończyła się już w pięćdziesiątej trzeciej sekundzie starcia na korzyść Kerra, który wygrał
 turniej wagi ciężkiej UFC 15 przez poddanie (duszenie zza pleców).

UFC 15 – Superfight

Podczas Superfight na  UFC 15: Collision Course można było zobaczyć starcie zawodnika ze Stanów Zjednoczonych, Randy’ego Couture’go z zawodnikiem z Brazylii Vitorem Belfortem. Od początku tej walki było widać, że Belfort czai się, aby zadać serię nokautujących ciosów. Kilka razy nawet atakował Couture’go, ale bezskutecznie, ponieważ ten wysoko trzymał gardę. Później Belfort chwycił nogę Randego i próbował go obalić, ale i to mu się nie udało. Za to ciosy ze strony Randego nie dość, że były skuteczne, to i odczuwalne. Po 8 minutach i 16 sekundach walka się skończyła zwycięstwem Couture’go przez TKO (zatrzymanie przez sędziego z powodu uderzeń.

UFC 15 – mistrzostwo wagi ciężkiej UFC

Czytaj również:  Wyniki FEN 26 – kto okazał się najlepszy, a kto wrócił na tarczy

Najwięcej emocji wzbudzała walka o mistrzostwo wagi ciężkiej UFC. Naprzeciw siebie stanął Maurice Smith i David „Tank” Abbott. Warto w tym miejscu zauważyć, że Abbot został sprowadzony jako  jako zamiennik w ostatniej chwili za Dana Severn , który nie mógł walczyć z powodu kontuzji ręki. Ich starcie potrwało w sumie osiem minut i osiem sekund a lepszy okazał się Smith, który wygrał przez poddanie i tym samym zachował tytuł wagi ciężkiej UFC.