UFC 14 – karta walk zawodników i wyniki gali

UFC 14

UFC 14 to kolejne wydarzenie z cyklu The Ultimate Fighting Championship, które oficjalnie nosi nazwę UFC 14: Showdown. To gala mieszanych sztuk walki (MMA), za której organizacją stoi amerykańska federacja – Ultimate Fighting Championship (UFC). Gala UFC 14: Showdown odbyła się 27 lipca 1997 roku w Birmingham w Alabamie. Wydarzenie było transmitowane na żywo w systemie pay-per-view w Stanach Zjednoczonych. Z czasem zostało też wydane na video (najpierw kasety VHS, a później DVD), więc nawet po latach można wrócić do tego wydarzenia.

UFC 14 – zasady turnieju

Gala The Ultimate Fighting Championship 14 obejmowała dwa oddzielne turnieje – turniej wagi ciężkiej oraz turniej wagi średniej (wcześniej lekkiej). W turnieju wagi ciężkiej mogli brać udział zawodnicy ważący 200 funtów lub więcej (czyli około 90 kg i więcej), zaś w turnieju wagi średniej zawodnicy, których waga wynosi mniej niż 200 funtów. Wydarzenie obejmowało również mistrzostwa wagi ciężkiej UFC „Superfight” pomiędzy Markiem Colemanem i Maurice’em Smithem . Podczas UFC 14 nie zabrakło także dwóch alternatywnych walk, które zapewniają zastępstwo w przypadku kontuzji turniejowej – po jednej walce dla każdej kategorii wagowej. Dalej stosowano też limity czasowe. W półfinałach obu turniejów obowiązywał 12-minutowy limit czasu, ale można go było rozszerzyć o 3-minutową dogrywką. W finałach i na Superfight obowiązywał 15-minutowy limit czasu z ewentualną 3-minutową dogrywką.

Poza tym znów zaszły pewne zmiany w przepisach. Przede wszystkim to właśnie UFC 14 było pierwszym wydarzeniem, na którym wymagało się od  wszystkich zawodników noszenia wyściełanych rękawic, ważących od czterech do sześciu uncji. Wcześniej wybór należał do zawodnika, ale to Melton Bowen był pierwszym zawodnikiem UFC, który zdecydował się nosić rękawice UFC już na UFC 4 . Do tego wprowadzono też zakaz kopania osoby będącej w
parterze.

Czytaj również:  KSW 17 karta walk i wyniki tej gali

UFC 14 – walki alternatywne wagi średniej

W walce alternatywnej wagi lekkiej zmierzyło się dwóch zawodników ze Stanów Zjednoczonych: Tony Fryklund oraz Donnie Chappell. Lepszy okazał się Fryklund, który poddał duszeniem rywala już w minutę i trzydzieści pięć sekund.

UFC 14 – półfinały wagi średniej

W pierwszej półfinałowej walce turnieju wagi średniej zmierzył się Brazylijczyk, Joe Moreira z zawodnikiem z Łotwy, Yurim Vaulinem. Po 12-minutowym regulaminowym czasie i 3-minutowej dogrywce to Moreira wygrał to starcie przez jednogłośną decyzję sędziów.

W drugim starciu można było zobaczyć Kevina Jacksona i Todda Butlera (obaj zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych. Ich walka była bardzo krótka, bo trwała zaledwie minutę i dwadzieścia siedem sekund. Skończyła się na korzyść Jacksona, który poddał swojego rywala. Jednak to nie powinno za bardzo dziwić, ponieważ Jackson to złoty medalista olimpijski w zapasach.

UFC 14 – finał wagi średniej

W finale wagi średniej na UFC 14 powinien spotkać się Kevin Jackson z Joem Moreirą. Jednak do ich starcia nie doszło, ponieważ Moreira nie przeszedł badań lekarskich po wcześniejszej walce (wstrząs mózgu) i nie mógł brać dalszego udziału w turnieju. W jego miejsce wszedł Tony Fryklund i to on zmierzył się z Jackosonem. W tym starciu bezkonkurencyjny i tak był Jackson, który poddał duszeniem za pleców rywala w czterdziestej czwartej sekundzie starcia i tym samym wygrał turniej wagi średniej UFC 14.

UFC 14 –  walki alternatywne wagi ciężkiej

Alternatywna walka wagi ciężkiej na UFC 14 rozegrała się pomiędzy zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych – Alexem Hunterem oraz Samem Fultonem. Po dwóch minutach i dwudziestu dwóch sekundach zwyciężył Hunter przez TKO (zatrzymanie przez sędziego z powodu uderzeń).

UFC 14 – półfinały wagi ciężkiej

Pierwsza półfinałowa walka wagi ciężkiej na UFC 14 to starcie pomiędzy zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych ,Markiem Kerrem, a zawodnikiem z Izraela, Motim Horensteinem. Ich starcie od samego początku dostarczyło widzom sporo wrażeń, ponieważ Kerr bardzo szybko powalił przeciwnika na glebę. Mark nie był w stanie zbyt dużo zdziałać, więc nic dziwnego, że to Kerr wygrał przez TKO (zatrzymanie przez sędziego z powodu uderzeń) w 2:22.

Czytaj również:  THE WAR 3 – pełna karta walk i wyniki pojedynków

Druga półfinałowa walka wagi ciężkiej także rozegrała się pomiędzy zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych: Danem Bobishonem oraz Brianem Johnstonem. Początkowo to Johnston był na prowadzeniu i kilka razy udało mu się trafić przeciwnika w głowę. Jednak potem nastąpił klincz i to Bobish obalił Johnstona, zaczął zadawać mu ciosy i dusić przedramieniem, co sprawiło, że ten odklepał już po 2:10 min walki. Wygrał oczywiście Bobish.

UFC 14 – finał wagi ciężkiej

Finał wagi ciężkiej na UFC 14 to starcie Marka Kerra z Danem Bobishem. Patrząc na gabaryty Bobisha, jak i na jego umiejętności graplerskie, można było uznać, że ma sporą przewagę nad rywalem i jest faworytem do wygrania turnieju wagi ciężkiej. Jednak Kerr okazał się sprytniejszy i w mgnieniu oka poddał swojego rywala. Ich walka trwała zaledwie 1:38, a turniej wagi ciężkiej UFC 14 wygrał Kerr.


UFC 14 – pojedynek o tytuł wagi ciężkiej UFC

Pojedynek o tytuł wagi ciężkiej UFC rozegrał się między Markiem Colemanem, a Mauricem Smithem. Po 15-minutowym regulaminowym czasie i dwóch 3-minutowych dogrywkach jednogłośną decyzją zwyciężył Smith i to on zdobył tytuł wagi ciężkiej UFC.